جدیدترین مطالب امروز

با بیماری پنوموتوراکس بهتر و بیشتر آشنا شوید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

با بیماری پنوموتوراکس بهتر و بیشتر آشنا شوید

اصطلاحا به رویه هم رفتگی ریه ( پارگی ریه ) ، بیماری پنوموتوراکس گفته می شود که وقوع آن در نوزادان ، بیشتر از افراد دیگر می باشد ؛ در ادامه شما را با این بیماری بیشتر آشنا خواهیم کرد .

پنوموتوراکس در اصطلاح فارسی به معنای رویه هم رفتگی ریه می باشد و این عارضه به دلیل وارد شدن هوا بین غشای نازک ریه رخ می دهد.این عارضه بیشتر در نوزدان بروز می دهد و باعث ایجاد مشکلات تنفسی می شود.

علل ایجاد پارگی ریه یا پنوموتوراکس چیست؟

پارگی کیسه های هوایی (آلوئول ها) در ریه وجود دارد. این پارگی به هوا امکان می دهد که از ریه خارج شود و به فضای بین ریه و دیواره سینه (پنوموتوراکس) یا به بافت در طول عروق خونی (پنومومدیاستینوم) وارد شود. پنوموتوراکس نسبتا در نوزادان متداول است، که تقریبا در ۱ درصد تمام نوزادان اتفاق می افتد.

بسیاری از کودکان هیچ علائمی ندارند. بقیه علائم مرتبط با فشردگی ریه ها با کمبود هوا است و باید درمان شوند و یا اکسیژن مکمل دریافت کنند. کودکانی که مشکلات تنفسی دیگری دارند و نیاز به کمک تنفس از ماشین تنفس دارند، در ریسک های بالقوه بالاتری برای گشترش نشت هوا در ریه های خود قرار دارند.

پارگی ریه یا پنوموتوراکس چگونه درمان می شود؟

در بسیاری از موارد زمانی که کودک سالم و بدون علائم است، مشاهده تنها چیزی است که لازم است انجام شود و پارگی به خودی خود درمان خواهد شد و هوا دوباره جذب می شود. در مواردی که در آن نشت هوا بیشتر است و کودک علائمی دارد، ممکن است لازم باشد که هوا را با قرار دادن سوزن در قفسه سینه کودک بیرون بکشیم.

بعد از این که هوا از حفره سینه بیرون کشیده می شود، سوزن برداشته می شود و کودک از نظر احتمال عود مجدد تحت نظارت قرار می گیرد. اگر نشت ادامه پیدا کند یا اگر کودک تحت حمایت تنفسی باشد، لوله تخلیه در دیواره قفسه سینه قرار داده می شود تا به صورت پیوسته هوا را بیرون بکشد تا زمانی که نشت درمان شود.

بسیاری از کودکان که علائمی به خاطر هوای آزاد دارند نیاز به اکسیژن اضافی برای حفظ سطوح اکسیژن خود در طیف قابل قبول دارند. در طی این زمان، کودک شما ممکن است سریع تر از حالت نرمال یا سخت تر نفس بکشد و قادر نباشد که از دهان غذا بخورد. این حالت ممکن است نیاز به تغذیه از طریق تیوب یا قطع تغذیه و شروع مایعات داخل وریدی داشته باشد.

چه مدت طول می کشد تا این مسئله اصلاح شود؟

این زمان بستگی به اندازه نشت دارد. بسیاری از کودکان با نشت های کوچک که به سرعت بسته می شوند، در دوازده تا بیست و چهار ساعت بهتر هستند و گاهی بدون علائم هستند.

آیا باید با متخصص نوزادان یا جراح کودکان مشورت کنیم؟

اگر کودک علائمی داشته باشد یا نیاز به تنفس، تعویض لوله تخلیه یا اکسیژن اضافی، داشته باشد، متخصص نوزادان وی را ویزیت می کند. نوزادانی که اندکی سریعتر نفس می کشند یا هیچ علائمی ندارند، در بخش نگهداری نوزادان توسط متخصص کودکان تحت نظارت قرار می گیرند. در موارد نادر، جراحی لازم است.

جلوگیری از وقوع مجدد پنوموتوراکس :

بین ۲۳% تا ۵۰% احتمال وقوع مجدد پنوموتوراکس بین یکسال تا ۵ سال وجود دارد. بیشترین این احتمال در سال اول بعد از پنوموتوراکس اولیه اتفاق می افتد. توصیه میشود که در صورت وقوع مجدد پنوموتوراکس اولیه ، بیمار باید یک درمان اضافی بگیرد و آن هم هنگامی است که ریه کاملا باز شده باشد ، لیک هوا وجود نداشته باشد. بعلاوه پیشنهاد می شود که در صورتی که بیمار دارای شغل های و یا تعطیلات خطرناک مثل غواسی ، یا خلبان هواپیما باشد و یا در بیماران یی که اولین تجربه پنوموتوراکس آنها به عمل واتس یا توراکوسکوپی ما انجامد باید یه درمان پیشگرانه ای را انجام داد. این اعمال پیشگیرانه شامل پلورودزیز ….

چه تست هایی باید برای تعیین بیشتر شرایط انجام شود؟

اشعه ایکس سینه از قفسه سینه تستی است که مطلقا تایید می کند که پنوموتوراکس یا پنومومدیاستوم وجود دارد. این بررسی می تواند اطلاعاتی را درباره ی این که چقدر هوا و فشار روی ریه ها است، ارائه کند. قبل از عکس برداری با اشعه ایکس از ناحیه ی سینه ای، شما ممکن است به نشت هوا با گوش دادن به قفسه سینه و شنیدن صدای تنفس کاهش یافته در سمت همراه با نشت مشکوک شوید.

چه نوع مشکلاتی در آینده در نتیجه این بیماری می توانیم پیش بینی کنیم، که رخ دهد؟

اکثر کودکان اثرات طولانی مدت نشت هوا را به خودی خود نخواهند داشت. پارگی یا سوراخ به خودی خود درمان خواهد شد.

آیا ریه ها به خاطر این شرایط ضعیف می شود و اگر این طور است، به چه صورت؟

خیر، ها پارگی درمان خواهد شد و در تقریبا تمام موارد بهبود می یابد. اگر مشکلات ریه دیگر وجود داشته باشد که وجود دارد، بعضی ناهنجاری های تنفس می تواند تا زمانی که ریه ها از این شرایط بهبود پیدا کند، باقی بماند.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری