جدیدترین مطالب امروز

با بیماری ابولا آشنا شوید و راههای انتقال آن را بهتر بشناسید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

با بیماری ابولا آشنا شوید و راههای انتقال آن را بهتر بشناسید

ابولا نوعی بیماری خطرناک و کشنده است که از طریق ویروس ابولا به انسان منتقل می گردد ؛ برای آشنایی بیشتر با این بیماری پیشنهاد می شود که ادامه مقاله را با ما همراهی کنید .

بیماری ابولا ، نوعی بیماری غیرتنفسی است که در کشورهای‌ آفریقایی شیوع بالایی پیدا کرده و با توجه به اینکه جهان تبدیل به دهکده جهانی شده و امکان سفر و رفت‌ و آمد به این مناطق وجود دارد ، آگاهی از علائم و علل ابولا ، اهمیت ویژه‌ای دارد .

محمود نبوی ، متخصص بیماری ‌های تنفسی و عفونی گفت : افرادی که از آفریقا به کشور وارد می‌ شوند ، باید از نظر ابتلا به ابولا مورد بررسی قرار گیرند .

این بیماری یک بیماری تنفسی نیست ولی نیاز به ایزولاسیون زیاد دارد و درصد بالایی از مبتلایان فوت می‌ کنند .

نبوی ادامه داد : از علائم ابولا می‌ توان به تب ، سردرد و خونریزی شدید به دنبال تب اشاره کرد و اهمیت ویژه این ویروس انتقال آن از طریق عرق بدن است که ۱۷ درصد علت انتقال ابولا است از دیگر راه‌های انتقالی خون ، بزاق و مواد دفعی بدن است .

این متخصص بیماری‌ های تنفسی و عفونی بیان کرد : فرد مبتلا به ابولا ، بدنبال سردرد و تب شدید خونریزی دهنده ، پس از سه روز خونریزی ، وارد شوک می‌ شود و در اکثر موارد در حالت شوک ، فوت می ‌کند ، اما در مواردی که فرد از شوک خارج می ‌شود ، به تدریج علائم بهبودی ظاهر می ‌شود ؛ البته باید این نکته را هم بیان کرد که متأسفانه طبق آمار منتشره ، 70 تا 90 درصد مبتلایان فوت می‌ کنند .

شاید خبر بدی که در خصوص این بیماری وجود دارد این باشد که ، ابولا واکسن ندارد و تنها راه برای جلوگیری از گسترش آن ، ایزولاسیون مطلق بیمار و رعایت نکات بهداشتی کادر درمانی می باشد .

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری