باروری و اثرات فصلی بر قدرت بارور شدن زوجین

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آوریل 17, 2016
باروری و اثرات فصلی بر قدرت بارور شدن زوجین

باروری ، یکی از مهمترین اقدامات عملی و مسئولیت های زناشویی یک زوج محسوب می شود که اگر به درستی صورت نپذیرید ، میتواند زوجین را دچار مشکل سازد !

بعضی مواقع نکات ساده و بعضا پیش پا افتاده ای در حوزه ی بهداشت و سلامت افراد وجود دارد که نادیده گرفتن آنها می تواند صدمات سنگینی را متوجه هر فرد کند . آیا به نظر شما ، باروری با اثرات فصلی ارتباطی دارد ؟ یا به طور واضح تر ، اقدام به باروری ، در چه فصلی از سال مناسب تر است و در چه فصلی نامناسب تر ؟

سئوالی که در بالا مطرح شد و ممکن است برای عده ای تعجب آور باشد را در ادامه پاسخ خواهیم داد و دلایل بهتر و بدتر بودن فصول سال در امر باروری را نیز ذکر خواهیم کرد .

اثرات فصلی ، بر افزایش یا کاهش قدرت باروری زوجین اثرگذار است ، طوریکه برخی از فصول سال می‌ توانند برای آغاز بارداری در مادر و نوزاد ایجاد خطر و برخی دیگر ، بسیار مفید باشند .

به گفته ی کارشناسان و طبق نتایجی که با تحقیق بر روی ۵۲ میلیون بارداری در بیش از ۱۲ سال به دست آمده است ، بهترین زمانی که در سال ، شانس باروری در آن بسیار بالا می رود ، فصل پاییز و به خصوص ماه آذر است و بدترین فصل سال نیز ، تابستان می باشد ، که دلیل این تحقیقات را با هم مرور خواهیم کرد .

فصل تابستان ، یکی از خطرناک ترین فصول برای اقدام به باروری می باشد ، زیرا بدن مادر ، به ویژه در ماههای اول بارداری به شدت آسیب پذیر است و و به دلیل تجمع گروه گیاهان و وجود انواع آفت کش ‌ها در هوا ، احتمال سقط جنین و یا بروز مشکلات حین بارداری ، در فصل تابستان ، بیشتر از ماه‌ های سرد سال خواهد بود .

از طرفی ، طبق هشداری که کارشناسان مواد شیمیایی در این خصوص داده اند ، اعلام شده است که بزرگترین علت بروز نقایص مادرزادی و همچنین بروز معلولیت در کودکان ، همین مواد شیمیایی موجود در آفت‌ کش‌ ها ، سوخت خودروها و سایر موادشیمیایی صنعتی می باشد ، حال آنکه در فصول سردتر سال مانند پاییز و زمستان احتمال بروز چنین مشکلاتی بسیار کمتر می شود ؛ البته در خصوص فصول سرد سال و باروری در این فصل ها نیز نکته ای حائز اهمیت وجود دارد و آن بحث بهره گیری از ویتامین D در فصل های نیمه ی دوم سال است ، طبق توصیه هایی که کارشناسان این حوزه کرده اند ، زوجینی که در فصول سرد سال ، اقدام به باروری می نمایند ، بایستی علاوه بر رژیم غذایی مناسب این فصول ، حتما از نور آفتاب و یا مکمل ویتامین D ( البته با تجویز پزشک ) بهره گیرند تا سلامتی هرچه بیشتر خود و جنینشان را تضمین کنند .

اشتراک گذاری این مطلب در :