جدیدترین مطالب امروز

بارداری دوم و خطرات در کمین برای مادر و جنین

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

بارداری دوم و خطرات در کمین برای مادر و جنین

در طول مدت بارداری برای اطمینان از سلامت مادر و جنین ، لازم به چکاپ های دوره ای می باشد ، در غیر این صورت احتمال بروز عارضه های بی بازگشت وجود دارد .

تغذیه پیش از بارداری ، آزمایش های قبل از بارداری ، چکاپ های دوره ای و… همگی گواه آن است که رشد جنین بسیار حساس بوده و لازم است سلامت مادر و جنین دائما تحت کنترل باشد . چیزی که در این بین شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرد سلامت روان است ، بیش از نیمی از مشکلاتی که در دوران بارداری بروز می کند و می تواند موجب سقط جنین شود حالت روانی پریشان مادر است . حتی اگر در بارداری اول نکات فوق رعایت شوند در بارداری های بعدی خطر بیشتر است ؛ چرا که مادر گمان می کند در حد یک متخصص به حالات و واکنش های خود تسلط دارد و از اداره ی امور برخواهد آمد . فراموش نکنید با تغییر شرایط بدن واکنش های متفاوتی نشان می دهد .

و اما به دنیا آوردن نوزاد . از بین روش هایی که وجود دارد زایمان طبیعی بهتر از سزارین است ، متاسفانه برخی به دلایل غیر قابل قبول به درخواست خود سزارین می شوند ویا مجبور به سزارین هستند ، همین مورد باعث می شود تا در زایمان های بعدی نیز حتما از سزارین استفاده کنند ! اگر دلیل سزارین شما در بارداری قبلی مشکلات مربوط به جنین بوده است ( وضعیت قرارگیری و… ) شرایط شما ابتدا نیاز به بررسی داشته و بعد نوع زایمان مشخص می گردد اما اگر به دلیل مشکلات جسمانی مادر ( کوچک بودن لگن و… ) پزشک تشخیص به سزارین داده است ، قطعا در بارداری های بعدی نیز وضع حمل به شکل سزارین خواهد بود .

شاید شنیده باشید که می گویند مسافر و خانم پابه ماه خبر نمی کند ؛ این کلام کاملا صادق است و ممکن است خانمی که در بارداری گذشته زایمان طبیعی داشته در شرایط بحرانی نیاز به سزارین داشته باشد ، یا شخصی که چند سزارین انجام داده دیگر جازه زایمان طبیعی را ندارد .

اگر گمان می کنید سونوگرافی تمام رازهای بارداری را به شما می گوید سخت در اشتباهید ، کنترل ضربان قلب و دیگر آزمایش ها همگی در جای خود لازم هستند و به تشخیص صحیح و اطمینان از سلامت جنین و مادر کمک می کنند .

در نتیجه هیچ فرقی نمی کند چندمین بارداری را پشت سر می گذارید ، انجام چکاپ های دوره ای حیاتی است ؛ همچنین آمادگی بروز ناراحتی های نهفته مانند قند یا فشار خون را باید داشته باشید . در پنج ماه اول ، ماهی یکبار به پزشک مراجعه کنید ، تعداد مراجعات شما با نزدیک شدن به ماه های آخر به دوهفته یکبار و هفته ای یکبار خواهد رسید . سهل انگاری در این خصوص می تواند صدمات جبران ناپذیری را به جنین وارد کند .

بعد از زایمان لازم است در طول 3 الی 6 هفته مادر به متخصص مراجعه کرده و چک شود .

مرتبط ها

قالب خبری