جدیدترین مطالب امروز

باتری خودرو از طبیعت به محیط زیست باز می گردد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

باتری خودرو از طبیعت به محیط زیست باز می گردد

با پیشرفت علم شاهد دگرگونی های متنوعی در صنعت های مختلف هستیم ، و امروزه انتظار ساخت خودرو با قابلیت تجزیه در محیط را خواهیم کشید ! ماشین آلات تجزیه پذیر !

آلودگی محیط زیست همیشه از مسائل مهم بوده است ؛ از جمله موارد تاثیرگذار بر این موضوع وسایل نقلیه می باشند ، از نحوه ی تامین سوخت ماشین آلات گرفته تا مواد اولیه ای که به عنوان مواد خام سازنده خودرو و… مورد استفاده قرار می گیرد .

با پیشرفت علم و اتحاد اشخاص مختلف در حوزه های گوناگون ، پیوسته شاهد نوآوری های تازه ای در هر بخش بوده و هستیم ؛ از انقلاب در سوخت ها و پاره کردن بند وابستگی به سوخت های فسیلی تا ایجاد تحولی اساسی در صنعت ساخت و ساز . اما آیا این دگرگونی ها تا چه حد وابسته به محیط زیست است ؟ البته که زیاد ! انسان همواره در حال الهام گرفتن از طبیعت و موجودات زنده می باشد ؛ کسانی که با این دقت و توجه زندگی خود را پیش می برند به مفاهیم تازه ای در علم دست خواهند یافت .

آبزیان سخت پوست…

اگر با خودرو خود که منبعی غیرقابل تجزیه برای محیط زیست به دریا رفته باشید با آبزیان مختلفی روبرو شده اید ، آبزیان کوچک که نمایندگانی از نمونه های مقاوم خود در اعماق آب هستند ، مانند صدف ها . برخی از انواع صدف ها دارای چنان پوست مقاومی هستند که انسان را به این فکر فرو می برند چرا نتوانیم مواد اولیه جهت ساخت خودرو را از آن ها تهیه کنیم !؟

این نظریه بررسی شد ، و دانشمندان در زمینه های شیمی ، نانو و… به نتایج مهم و سودمندی دست یافتند ؛ اگر یک صدف در طول حیاط خود می تواند با استفاده از مواد موجود در آب پوسته ی خود را مقاوم کرده و در برابر آسیب های محیطی بروز شود ؛ پس ما هم می توانیم با استفاده از مواد موجود در طبیعت باتری را برای خودروها طراحی کنیم که پس از انقضا آسیبی به محیط زیست نرساند مانند صدف و دیگر موجودات که بعد از مردن ضرری برای طبیعت ندارند و کاملا تجزیه می شوند .

پوسته ی برخی از صدف ها دارای جنس قابل استفاده در ساخت باتری خودرو است . در پوسته ی آن ها مقدار قابل توجهی پرونئین با ویژگی های همانگ با باتری سازی وجود دارد . کار گژوهشگران و دانشمندان در این زمینه اینگونه پیش می رود که ترکیبات لازم را از پوسته ی صدف جدا کرده و بعد از آن با ویروس های مشخص ترکیب می کنند ؛ در اینجا ویروس نه تنها یک عامل بیماری زا نیست بلکه به عنوان مواد خام اولیه استفاده خواهد شد .

بنابراین با استفاده از ویروس هایی که دارای واکنش مناسب هستند و همچنین استفاده از پوسته ی برخی صدف های موجود دریا خواهیم توانست باتری برای خودرو طراحی کنیم که قابلیت تجزیه شدن در محیط را داشته باشد . دراینجا ویروس یا هر ترکیب سازگار با محیط و خواسته باید بگونه ای باشد که بتواند الکتریسیته تولید کند و برای اینکار به ویروس هایی نیاز داریم که بار مثبت و منفی تولید کنند ( گروهی تولید کننده بار مثبت و گروهی تولید کننده بار منفی هستند ) و این برای ما کافی است .

رفتار این ویروس ها به گونه ای است که وقتی در مجاورت سطحی چسبنده قرار می گیرند به صورت منظم و آجر مانند روی هم قرار خواهند گرفت و این پایان کار باتری سازی خودرو است ! سطح های قابل تجزیه ای که از بارهای الکتریسیته ای پوشیده شده اند و می توانند به تعداد مورد نیاز تولید شده و پس از انقضا در محیط تجزیه شوند !

مرتبط ها

قالب خبری