جدیدترین مطالب امروز

این تکنیک مطالعه بیشترین تاثیر را دارد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

این تکنیک مطالعه بیشترین تاثیر را دارد

تکنیک مطالعه بخش ابتدایی و پیش از آغاز هر مطالعه ی موفق می باشد ، به همین دلیل بحث و دغدغه ی اکثر دانش آموزان می باشد ، این تکنیک مطالعه فوق العاده است .

زمانی که تصمیم می گیرید کتابی را مطالعه کنید ، با توجه به این موضوع که کتاب درسی یا غیر درسی ( داستان و… ) می باشد ، روشی که برای مطالعه درپیش می گیرید بسیار متفاوت است و البته دلیل این امر میزان اهمیت موضوع می باشد .

در خصوص مطالب آموزشی نمی توان از کنار قضیه به راحتی گذشت ، مخصوصا در مورد دانش آموزان . تکنیک های مطالعه و به خاطرسپاری مطالب از مهم ترین مباحثی است که ذهن هر دانش آموزی را به خود مشغول می کند و استرس ناشی از آن گاه به اندازه ای می باشد که مانع از یادگیری صحیح می شود .

همه چیز به خود شما بستگی دارد ، هر شخص باید با توجه به شرایط محیطی ، زمانی و روحیات شخصی تکنیک مطالعه ی صحیح خود را شناسایی کرده و از آن استفاده کند .

پیش از هرچیز محیط و زمان مناسب را شناسایی کنید ، اهمیت این موضوع اگر بیشتر از یک تکنیک مطالعه ی عالی نباشد ، کمتر هم نیست . شما باید زمانی از روز را شناسایی کنید که بیشترین بازدهی را برای شما به همراه دارد .ممکن است یک شخص به دلیل ازدحام و یا مسائل دیگر قدرت تمرکز خود را از دست بدهد ، طبیعتا با صدها تکنیک مطالعه ی قوی این فرد نتیجه ی دلخواه را دریافت نخواهد کرد ، بنابراین سعی کنید ابتدا زمان مناسب را شناسایی کنید ، حتی اگر در خانه نمی توانید به آرامش و تمرکز دلخواد برسید محیطی مانند کتابخانه را برای این منظور انتخاب کنید . زمان مطالعه نیز بسیار مهم است ، گاهی توانایی دریافت حجم کمتر درس نسبت به وقت دیگری در روز استرس شدیدی را برای دانش آموزان به همراه دارد ، در صورتی که این عزیزان باید بدانند هر فردی در ساعتی از روز دارای قدرت دریافت متفاوتی است و این موضوع نه تنها نباید باعث استرس آن ها شود بلکه باید در این را کمک کننده نیز باشد .

بعد از آن که محرک های محیطی را به حداقل رساندید ( به نور مناسب فضای مطالعه دقت کنید ) به سراغ تکنیک مطالعه می رویم :

ابتدا یک مطالعه ی سطحی داشته باشید ، بهترین تکنیک مطالعه آن است که در ابتدا یک دور مطالب را سریع بخوانید و نکات مهم را نیز در حین خواندن مشخص کنید . این کار باعث می شود شما با کل مطالبی که قرار است بیاموزید آشنا شوید ، با این کار بسیاری از ابهامات برای مغز و ضمیرناخودآگاه شما رفع می شود و این امر خود به خود به بالا رفتن تمرکز شما کمک می کند . همچنین نکته برداری های شما باعث می شود برای مرور حجم بالایی از مطالب زمان کمتری را صرف کنید .

نکته : در هر تکنیک مطالعه ای که انتخاب کرده اید نباید استراحت های کوتاه را میان فواصل زمانی خود از یاد ببرید .

یادداشت برداری نیز گام بعدی در تکنیک مطالعه می باشد ، این کار باعث می شود آموخته هایتان را به صورت خلاصه تر و به زبانی روان و قابل فهم برای خودتان تبدیل کنید و حتی با خواندن آن ها بسیاری نکات ریز و درشت دیگر را به خاطر بیاورید .

زود به پایان رساندن مبحث چندان اهمیتی ندارد ، چیزی که مهم است درک موضوع می باشد ؛ حتی در روش نکته برداری ملاک تنها یادداشت مجدد نکات مهم و یا خط گذاری زیر بخش های کلیدی نیست ، بلکه نکته برداری و علامتگذاری بخش هایی است که کاملا درک شده و با مرور مجددا آن ها می توانید در امتحان موفق تر باشید .

شما با به کار بستن راز بیان شده در هر روش مطالعه ای می توانید آن روش را به تکنیک مطالعه منحصربفرد خود تبدیل کنید و به راحتی از بار استرس خود بکاهید .

 

مرتبط ها

قالب خبری