ایجاد یک زبان مشترک به منظور تعامل بیشتر مردم جهان !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژانویه 31, 2017
:: موضوع : گوناگون » دانستنیها
ایجاد یک زبان مشترک به منظور تعامل بیشتر مردم جهان !

زبان ، نخستین و البته مهمترین راه تعامل بین اقوام و مردم کشورهای مختلف است ؛ جالب است بدانید امروزه محققان به دنبال یک زبان مشترک برای تمامی مردم جهان هستند !

تاکنون دقت کرده اید که مفاهیم ساده مانند اندام بدن ، ارتباطات خانوادگی یا جنبه‌ های جهان طبیعی ، در انواع زبان ها با صداهایی مشابه تلفظ می شوند و نحوه اداء آن ها مشترک است در زبان های مختلف برخی کلمات که معنای مشترکی دارند شبیه به هم خوانده می شوند به این ترتیب و طبق این یافته ها دانشمندان در صدد کشف زبانی مشترک در بین انسان های دنیا هستند .

دانشمندان دانشگاه کرنل آمریکا با بررسی دو سوم زبان‌ های جهان دریافتند که احتمالا همه انسان‌ ها به یک زبان جهانی صحبت می ‌کنند .

به نقل از تایمز ، آن‌ ها در تحقیقات خود بر روی بیش از ۶۰۰۰ زبان دنیا با الگوی عجیبی مواجه شدند که کلمات با معانی مشابه در زبان ‌ها مختلف ، دارای صدای یکسان نیز هستند . این مساله در حالی بود که زبان ‌ها به هیچ وجه به هم مرتبط نبودند .

این یافته ‌ها که در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی آمریکا (PNAS) منتشر شده ، در تقابل با نظریه قدیمی زبان ‌شناسی است و می‌ تواند کار دانشمندانی را که در تلاش برای پیگیری تاریخ و تکامل زبان ‌های جهان هستند ، دشوار کند . طبق نظریه زبان ‌شناسی ،‌ زبان‌ ها بطور جداگانه توسعه یافته‌ اند وهیچ ارتباطی بین صدا و معنی وجود ندارد .

اما تحقیق جدید که بر روی چند هزار زبان انجام شده ، نشان داد که در صداهای رایجی وجود دارند ؛ انگار این مفاهیم که برای تجربیات انسانی مهم هستند ، نوعی کلام جهانی را ایجاد کرده‌اند .

به گفته محققان ، زبان ‌های دارای صداهای مشابه از یک منبع جهانی سرچشمه گرفته ‌اند . برای مثال کلمه “hospital” اسپانیایی و “hopital” فرانسوی هر دو از منبع لاتین نشات گفته‌ اند یا اینکه بسیار زیاد وام گرفته‌ شده‌اند .

آنها دریافتند که نوعی ارتباط صدا و معنی بین زبان‌ های غیر مرتبط جهانی وجود دارد . برای مثال کلمات تعریف ‌کننده “بینی” از حرف “ن” در اکثر زبان ‌ها برخوردار است . شاید از آنجایی که بینی در ساخت این حرف نقش دارد ، در واژه‌ های تعریف کننده آن در اکثر زبان‌ های جهان جا گرفته است .

منبع : ایسنا

اشتراک گذاری این مطلب در :