جدیدترین مطالب امروز

اهمیت گرم کردن بدن پیش از هر نوع فعالیت ورزشی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

اهمیت گرم کردن بدن پیش از هر نوع فعالیت ورزشی

گرم کردن بدن پیش از هر نوع فعالیت ورزشی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باعث می شود احتمال آسیب به مفاصل و ماهیچه ها همچنین ناراحتی های قلبی به حداقل برسد .

شروع و پایان یک فعالیت ورزشی اگر به صورت ناگهانی باشد باعث ایجاد بدن درد شده و در حین ورزش نیز باعث خستگی زود هنگام ، حالت های نفس تنگی ونظایر آن خواهد شد . حرکات ابتدایی و پیش از ورزش کردن را گرم کردن و حرکات پایانی را سرد کردن می گویند .

وقتی با حرکات ابتدایی بدن را گرم کرده و برای ورزش کردن آماده می کنیم ، حرارت ماهیچه ها و در نتیجه بدن را بالا برده ایم ، افزایش حرارت در بدن باعث بالا رفتن سرعت گردش خون و بالا رفتن حجم خون و اکسیژنی می شود که به ماهیچه ها می رسد ، همچنین باعث می شود آمادگی بدن بالا رفته و در هنگام ورزش کردن ماهیچه ها هماهنگی بیشتری با تصمیم گیری ما داشته باشند و عکس العمل بالا برود . بنابر این اگر ورزش اصلی را بدون گرم کردن بدن آغاز کنیم ، فعالیتی سنگین را آغاز کرده ایم بدون اینکه سرعت گردش خون را بالا ببریم ، در این روند ممکن است خون رسانی به قلب به خوبی انجام نشود و خطراتی انسان را تهدید کند .

ورزشی که بدون گرم کردن آغاز شده باشد امکان آسیب رسیدن به ماهیچه را افزایش می دهد ؛ فرض کنید به یک حرکت کششی برسید ، وقتی ماهیچه نرم و آماده نباشد بر اثر کشش زیاد آسیب می بیند ، این آسیب می تواند مفاصل را نیز درگیر کند .

برای گرم کردن بدن دو روش وجود دارد که می توانید به دلخواه هر کدام را انتخاب کرده و انجام دهید  :

در روش اول فرد بدون اینکه حرکات ورزشی خاصی انجام دهد ، با یکسری حرکات کششی و نرمش های سبک بدن خود را گرم کرده و برای ورزش کردن آماده می کند ؛ این روش را اصطلاحا روش عمومی نیز می نامند .

روش دوم گرم کردن که روش فعال نام دارد فعالیت بیشتری را به همراه دارد و در آن شخص نرمش هایی را انجام می دهد که باعث می شود حرکات اصلی ورزش را راحت تر انجام دهد ، به عنوان مثال اگر قرار است دراز و نشست یکی از ورزش های اصلی باشد ، برای گرم کردن شخص نرمش هایی را انجام می دهد که عضلات شکمی را درگیر کرده و آن ها را کش بدهد ، گرم کردن به روش فعال نوعی گرم کردن ویژه به شمار می رود .

برای گرم کردن بدن به روش عمومی ( روش اول ) ، ابتدا یکسری حرکات کششی سبک انجام دهید که ماهیچه های اصلی از جمله گردن ، پشت و سینه ، لگن ، ران و ساق پا ، بازو و ساعد را درگیر کند ، به عنوان مثال می توانید رای زمین بنشینید و پاها را دراز کنید ، سپس تا حد ممکن پا ها را باز کنید ، بعد از آن دو دست را روی هم گذاشته و با خم کردن سر به سمت مچ پای راست بروید و بیست ثانیه مکث کنید ، سپس به سمت مچ پای چپ رفته و مجددا بیست ثانیه صبر کنید ؛ این یک نمونه گرم کردن از نوع روش اول است که بدون اینکه ضربان قلب تغییر چندانی بکند تمام عضلات بزرگ را نرمش داده و سبب کش آمدن آن ها می شود . بعد از حرکات کششی می توانید یک سری نرمش های سبک که اندام اصلی ای که در ورزش درگیر هستند را آماده می کند انجام دهید ، مثلا فشار وارد کردن به دیوار فرضی با کف دست ها و یا درجا زدن و…

گرم کردن به روش فعال را نیز می توانید بعد از گرم کردن عمومی که در ابتدای هر نوع ورزشی لازم است بکار ببرید ، مثلا یک فوتبالیست برای گرم کردن به روش فعال می تواند حرکاتی مانند شوت زدن و یا پریدن به بالا برای سر زدن به توپ را تمرین کند و یا یک والیبالیست پرش بلند و زدن توپ با دست را می تواند به عنوان گرم کردن به روش فعال انتخاب کند .

به همان اندازه که گرم کردن پیش از ورزش اهمیت دارد ، سرد کردن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، در مطلب بعد به صورت اختصاصی در مورد سرد کردن بدن صحبت خواهیم کرد .

مرتبط ها

قالب خبری