جدیدترین مطالب امروز

اهمیت شناسایی هوش های چندگانه در کودکان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

اهمیت شناسایی هوش های چندگانه در کودکان

شما به عنوان یک پدر و مادر ، چقدر با هوش های چندگانه ی فرزندتان آشنایی دارید ؟ آیا اصلا معنای صحیح هوش های چندگانه را می دانید ؟ یک جم پاسخ می دهد .

در ابتدا یک تعریف کلی از هوش های چندگانه داشته باشیم و معنای صحیح آن را بیان کنیم .

در حالت کلی ، هوش های چندگانه ، به هوش هایی گفته می شود که دربرگیرنده ی استعدادها ، خصوصیات شخصیتی و همچنین توانایی های افراد است که اگر به درستی شناسایی و در مسیر صحیح قرار گیرند ، می توانند کمک بزرگی برای فرد محسوب شوند .

این را بایستی در نظر داشته باشیم که هرگاه صحبت از هوش به میان می آید ، همیشه مقصود ، ضریب هوشی افراد ( یا همان IQ ) نیست و ممکن است بحث در مورد هوش های دیگری نظیر هوش های چندگانه باشد .

عده ای بر این باورند که داشتن هوش ، فقط به افراد خاصی محدود می شود و متأسفانه پیرو همین باورهای غلط ، برخی از خانواده ها نیز ناراحتند از اینکه چرا فرزندشان دارای هوش بالا و یا استعداد خارق العاده ای نیست و همیشه می نالند از اینکه فرزندمان در هیچ زمینه ای استعداد و یا هوش ذاتی ندارد و همین باعث می شود که خدای نکرده غرور فرزندشان را نیز بشکنند و بی توجه به عواقب آن ، حتی به او سرکوفت هم بزنند که ” تو هیچی نمیشی ” و از این موارد .

هوش و اللخصوص هوش های چندگانه در درجه ی اول بایستی شناخته شوند و بعد در مسیر صحیح و اصولی برنامه ریزی گردند ، پس مشکل از فرزند ما نیست . مشکل از ماست که هنوز نتوانسته ایم هوش های چندگانه ی او را تشخیص دهیم .

در اینجا ممکن است برخی سئوال کنند که خوب چگونه بایستی استعدادها و هوش های چندگانه ی کودک و فرزند خود را تشخیص دهیم ؟

در پاسخ یه این سئوال بایستی بگوییم که : شما برای تشخیص استعدادهای فرزند خود دو راه دارید : 1- اینکه با صحبت بیشتر با فرزندتان و شناسایی علایق او و زیر نظر گرفتن رفتارها و کارهایی که انجام می دهد و دوست دارد انجام دهد ، در شناسایی هوش های چندگانه ، او را یاری کنید 2- اینکه کار را به مراکز استعدادیابی و متخصصین این حوزه بسپارید .

اما پیشنهاد بخش ازدواج و خانواده ی یک جم به شما پدر و مادر عزیز این است که : خودتان تلاش کنید تا استعدادهای فرزندتان را کشف و هدفمندسازی کنید ، آنهم به دو دلیل : 1- اینکه وقت بیشتری را با فرزند خود سپری می کنید و مطمئنا با روحیات و افکار او بیش از سایرین آشنایی دارید 2- دلسوزترین فرد برای فرزندتان خود شمایید ( البته به شرط اینکه دقت کافی و صبر لازم را در این زمینه داشته باشید . )

باور کنید که کار سختی نیست و از پس آن بر خواهید آمد .

پس در نتیجه اگر بخواهیم مفهوم هوش را یکبار دیگر به طور جامع تر و واقع بینانه تر بیان کنیم ، بایستی این نکته را بدانیم که هوش ، یک فاکتور خیلی خارق العاده و دست نیافتنی نیست ، زیرا خداوند در نهاد همه ی انسانها ، استعداد و هوش های خاص آن فرد را قرار داده و اگر می بینیم که یک عده موفقیت بیشتری نسبت به عده ای دیگر دارند به این دلیل است که اولا هوش های چندگانه و به طور کلی استعدادهای خود را شناخته اند ، در ثانی در مسیر تحقق اهداف خود به واسطه ی هوش های چندگانه ی خویش قدم برداشته اند و در تلاش برای رسیدن به این اهداف کم فروشی نکرده اند و اگر ما هم این کارها را می کردیم ، بدون شک موفق بودیم .

امیدواریم که شما هم هوش های چندگانه ی کودک خود را شناسایی کنید و بدانید که اهمیت این شناخت به قدری است که می تواند آینده ی فرزندتان را نیز بسازد ، آن هم آینده ای درخشان و پر از موفقیت .

در مطلب دیگری در این حوزه ، شما را با تقسیم بندی هوش های چندگانه و توضیحات مربوط به آنها بیشتر آشنا خواهیم کرد .

مرتبط ها

قالب خبری