جدیدترین مطالب امروز

اهمیت بهداشت فردی به ویژه در آپارتمان نشین ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

اهمیت بهداشت فردی به ویژه در آپارتمان نشین ها

بهداشت فردی مسئله ای است که در سلامت جامعه نقش کلیدی دارد ، از جمله بهداشت لباس زیر ، چرا که با آپارتمان نشین شدن مردم دسترسی آن ها به آفتاب مشکل شده است .

نکته ای که امروزه با آپارتمان نشین شدن اکثر مردم جامعه باید بسیار به آن توجه کرد بهداشت فردی است .

انسان زندگی ای گروهی دارد و مبتلا شدن شخص به بیماری ، نه تنها برای خود او مضر است ، بلکه سریعا بر روی سلامت افراد دیگر هم تاثیر گذاشته و آن ها را تهدید می کند .

به علت دشواری دسترسی به نور آفتاب برای خشک کردن پوشاک در اقشار آپارتمان نشین ( با توجه به این که تهیه ی دستگاه های شوینده ای که موجب استرلیزه شدن پوشاک می شود در حد توان همگان نمی باشد ) ؛ بهداشت لباس زیر را مهم دانسته و برای بحث ، به سوی این موضوع نشانه رفته ایم .

ابتدا این نکته را مد نظر بگیرید که بهتر است جنس این لباس ها از نخ باشد ، زیرا درصد بسیار اندکی در تماس با جنس پوشاک نخی دچار حساسیت می شوند ؛ همچنین از تجمع رطوبت و ایجاد عفونت نیز جلوگیری می کند . ضمنا بهتر است این البسه روزانه تعویض گردد .

نحوه ی شستشو :

از آن جا که این نوع لباس از قسمت حساس و بسیار واکنش پذیر در برابر میکروب ها محافظت می کند ، و دیده ایم افرادی را که به نوعی از پودرها یا مایعات شوینده حساسیت دارند ، عالی است اگر لباس زیرتان را با صابون و با دست بشویید ( موجب تمیزی بیشتر لباس شده و از نظر بهداشت نیز بهتر است با پوشاک دیگر شسته نشود تا میکروب شلوار ، جوراب و … را به خود نگیرد ” اگر توجه کرده باشید پوشاک نوزادان نیز به علت حساس بودن پوست این عزیزان از جنس نخ بوده و جدا از لباس سایرین شسته می شود ” ) هنگام آبکشی توجه کنید که مواد شوینده به خوبی از سطح لباس پاک شوند .

در مورد خشک کردن پوشاک ( خصوصا لباس زیر ) اگر منزل شما ویلایی است  ، تنبلی نکنید و لباس را برای خشک شدن در معرض نور خورشید قرار دهید ؛ زیرا بهترین گزینه برای از بین بردن میکروب ها و قارچ ها ، بهره بردن از نور خورشید است .

البته با وجود مشکل آلودگی هوا ، میکروب هایی که توسط باد در هوا پخش می شوند و … این گزینه را هم تحت شعاع قرار می دهند .

این نکته یا بهتر است بگوییم تذکر را فراموش نکنید که حمام ( به دلیل گرم و نمدار بودن ) بهترین گزینه برای رشد باکتری و بدترین مکان برای خشک کردن پوشاک مخصوصا لباس زیر است .

در صورتی که به نور خورشید دسترسی مستقیم ندارید ، لباس ها را در جایی که گردش هوا وجود دارد خشک کنید ( توجه کنید که بهتر است طول زمانی که لباس ها را خشک می کنید کوتاه باشد تا فرصت کافی برای رشد میکروب ها فراهم نشود ) .

در مورد این موضوع که توصیه می شود قسمت میانی لباس زیر را بعد از خشک شدن اتو بکشید ؛ باید گفت که ضرری ندارد ، هر چند که عده ای بر این عقیده اند که تنها موجب خشک شدن لباس می شود ، ولی حرارت بالای آن می تواند بهانه ای برای از بین رفتن برخی میکروب های احتمالی باشد .

مرتبط ها

قالب خبری