جدیدترین مطالب امروز

اهمیت آموزش صحیح پس انداز کردن به کودکان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

اهمیت آموزش صحیح پس انداز کردن به کودکان

امروز می خواهیم به موضوعی با عنوان اهمیت آموزش صحیح پس انداز کردن به کودکان تأکید کنیم تا شاید اگر تا به حال به این فکر نبوده ایم ، از همینک چاره ای برای آن بیاندیشیم .

پس انداز کردن برای همه ی افراد تقریبا یک امر ضروری است و اگر فردی کمی آینده نگری داشته باشد و مشکلاتی را که ممکن است در هر لحظه از زندگی برایش ایجاد شود را در نظر بگیرد ، پس بدون شک خود را ملزم به پس انداز کردن می داند ، چون اگر چیزی غیر از این باشد حتما درآینده به مشکل برخواهد خورد .

معنای پس انداز کردن را نباید با خسیس بودن و یا کم خرجی و … اشتباه گرفت ، بلکه بایستی آن را شیوه ی صحیح خرج کردن نامگذاری کرد و طبق قوانین پس انداز ، باید بنا به درآمدی که در افراد گوناگون ، متفاوت است ، یک برنامه ریزی اصولی برای این امر صورت داد .

در واقع پس انداز کردن آنهم به شیوه ی صحیح ، یک هنر است و چنانچه فردی این هنر را از دوران کودکی و نوجوانی فرا نگرفته باشد ، معمولا یا خیلی سخت می تواند خود را به پس انداز کردن عادت دهد و یا اینکه اصلا نمی تواند به درستی از عهده ی این کار برآید . زیرا کسی که در دوران کودکیش به خواسته ها و نیازهای مادی خود به سرعت و سهولت دست پیدا می کرده است ( آنهم به واسطه ی پدر و مادرش ) و هیچگاه خود ، شراکتی در این خریدها نداشته ، پس زیاد با پس انداز کردن آشنایی ندارد و با این واژه غریبه می باشد .

خیلی اوقات پدر و مادرها به واسطه ی دوست داشتنهای بیش از حد و گاها بیجا ، به جای اینکه به فرزند خود محبت کنند ، درواقع دارند به او خیانت می کنند !!!

پدر و مادری که سریع با اراده ی کودک و فرزندشان ، چیزی که او می خواهد را برایش فراهم می کنند ، در حقیقت دارند به او خیانت می کنند و او را به همین شیوه عادت می دهند که هر چیزی را حاضر و آماده داشته باشد و برای آن تلاشی نکند .

این روحیه کم کم به شکل عادتی زشت درخواهد آمد ، طوریکه وقتی آن فرد بزرگ هم می شود ، این توقع را از جامعه ی درون آن دارد و گویی یک جور حس طلبکارانه را نسبت به اطرافیان خود داراست .

حال شما پاسخ دهید . آیا چنین فردی که فقط از دیگران توقع دارد ، می تواند حس پس انداز کردن داشته باشد و به قول معروف حسابگر خوبی باشد ؟

به نظر شما چگونه می توان از ایجاد چنین روحیه ای در فرزندانمان جلوگیری کنیم و آنها را به امر پس انداز کردن تشویق نماییم ؟

ساده است . برای اینکار ما فقط باید عکس گفته های بالا عمل کنیم . به عنوان مثال اگر تا به امروز هر خواسته ی فرزندمان را سریع اجابت می کردیم ، از این به بعد اینکار را نکنیم و بگذاریم کمی تمرین صبر را یاد بگیرد و بفهمد که هر چیزی به آسانی و به سرعت به دست نمی آید . یا اگر تا به حال ، او را برای خرید نیازهایش شریک نمی کردیم ، از این به بعد ، او را شریک مالی خواسته هایش کنیم ، مثلا می توانیم برای خرید اسباب بازی مورد علاقه اش یا یک وسیله ی درسی و یا هر چیزی که مورد نیازش است ، او را هم شریک در خرید کنیم و به او بگوییم : ” من دو سوم پول وسیله ت رو می دم و مابقیش رو خودت باید جمع کنی و بدی تا اون وسیله رو واست بخریم ” و مثالهایی از این دست . ( البته این را فراموش نکنیم که این روش نباید بیش از حد باشد . مثلا لازم نیست که برای کوچکترین چیزی این روش را پیاده سازی کنید و بایستی مطابق با سن و سال فرزندتان و پول تو جیبی که به او می دهید ، او را با عمل پس انداز کردن آشنا کنید و صدالبته علاقه مند !!! چون اگر فرزندتان به واسطه ی رفتار غلط و افراط و تفریطانه ی شما به پس انداز کردن علاقه مند نشود و آن را نوعی خسیس بازی قلمداد کند ، تمام رشته هایتان پنبه خواهد شد . پس تعادل برای آموزش صحیح پس انداز کردن یک امر ضروریست )

و به عنوان آخرین سخن این را بایستی بدانیم که اگر کمی از وسواس ها و دوست داشتنهای بیش از حد پدرانه و مادرانه ی خود کم کنیم ، فرزندانی علاقه مند به پس انداز و حسابگرتر را پرورش خواهیم داد .

مرتبط ها

قالب خبری