جدیدترین مطالب امروز

انواع چربی های دریافتی از مواد غذایی روزانه

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

انواع چربی های دریافتی از مواد غذایی روزانه

انواع چربی ها را می توان در دو گروه عمده جای داد ، چربی های اشباع و غیر اشباع ، چربی های اشباع کلسترول بد خون را در حد قابل ملاحظه ای افزایش می دهند .

در مطلب پیش گفتیم که حذف کامل چربی ها از رژیم غذایی صحیح نیست و بیش تر انرژی روزانه انسان در طول روز از چربی ها تامین می شود ( حدود 30 درصد ) ؛ اکنون به بررسی این موضوع می پردازیم که انواع چربی ها کدامند و در چه مواد غذایی یافت می شوند .

اگر بخواهیم انواع چربی ها را در دو گروه عمده جای دهیم ، دو گروه چربی خواهیم داشت : چربی های اشباع و غیر اشباع . انواع چربی های اشباع آن هایی هستند که برای بدن مضر بوده و با رسوب در عروق زمینه های ابتلا به بیماری های قلبی را فراهم می کنند . گروه چربی های اشباع هر چند می توانند از منابع گیاهی ( غیر حیوانی ) مانند نارگیل دریافت شوند اما معمولا منبع حیوانی ( شیر ، بافت گوشت ، لبنیات و… ) دارند . اما چربی های غیر اشباع که باید بیشتر از چربی های اشباع مورد مصرف قرار بگیرند ضرر کمتری برای بدن دارند و شامل مقدار بیشتری از اسید های چرب ضروری و ویتامین های مورد نیاز نظیر A و E هستند .

در تمام مواد غذایی چربی ها وجود دارند ولی گاه می توان از وجود انواع چربی ها به دلیل حجم بسیار ناچیز چشم پوشی کرد و ماده ی غذایی را بدون چربی در نظر گرفت .

با هم انواع چربی ها را در مواد غذایی مختلف بررسی می کنیم :

گفتیم که چربی ها اشباع و غیر اشباع دارند ؛ از چربی های غیر اشباع می توان به چربی موجود در ماهی ( امگا 3 ) اشاره کرد ؛ اکثر افراد از وجود این چربی در ماهی با خبر هستند اما شاهد هستید که مصرف ماهی برای بیمارانی که چربی خون بالا دارند هم ممنوع نیست ، علاوه بر امگا 3 به دو نوع از انواع چربی موجود در مواد غذایی ذیگر اشاره می کنیم که شاید کمتر از آن ها شنیده باشید : امگا 6 و امگا 9 .

تجمع امگا 6 بیشتر در روغن ذرت و روغن کنجد است ، امگا 9 نیز در روغن زیتون به وفور یافت می شود ، از منابع دیگر امگا 3 علاوه بر ماهی می توان به گردو اشاره کرد .

این به آن معنا نیست که مواد غذایی خاصی ( مانند ماهی ) تنها شامل امگا 3 است ، بلکه انواع چربی های دیگر را نیز ( امگا 6 و 9 ) در خود جای می دهد اما درصد آن ها ناچیز می باشد .

امروزه رژیم های غذایی بسیار محدود و معمولا دربرگیرنده ی نوع خاصی از اسید های چرب ضروری است ، غافل از اینکه برای داشتن یک رژیم غذایی صحیح باید انواع چربی ها را در کنار هم و به میزان مناسب مصرف کرد تا بدن دچار اختلال بر اثر تغذیه ی غلط ما نشود .

مرتبط ها

قالب خبری