جدیدترین مطالب امروز

انواع مکمل های غضروف ساز و اثبات تاثیر آن ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

انواع مکمل های غضروف ساز و اثبات تاثیر آن ها

اکثر فیزیوتراپیست ها عقیده دارند غضروف ساز وجود ندارد ؛ این قطعا اشتباه است زیرا تاثیر مکمل های غضروف ساز در دو عکس یک بیمار کاملا دیده شده است .

به احتمال زیاد در اطراف خود شخصی را دارید که از درد پا عاجز باشد ، در مواقعی که این درد در محل اتصال مفاصل ( مکان اتصال اندام و تجمع غضروف ها ) احساس می شود به احتمال زیاد براثر یک بی احتیاطی ضربه ای به اندام مربوطه وارد شده و یا با بد نشستن و … یک آسیب کوچک توسط استخوان مجاور به غضروف وارد آمده ؛ این خراشیدگی کوچک در صورتی که به آن رسیدگی نشود رفته رفته بیشتر شده تا جایی که چیزی از غضروف باقی نمی گذارد و درد با هر برخورد استخوان ها با هم طاقت فرساتر و سخت تر می شود و آرتروز خود را نشان می دهد .

خب طبیعتا وقتی علت یک بیماری از دست رفتن غضروف باشد راه درمان آن ترمیم غضروف و بازگرداندن غضروف از دست رفته است ؛ دارو های بسیاری تا کنون در این زمینه معرفی شده اند که شرکت های تولید کننده ی آن ها مدعی می شوند که داروی مذکور حاوی مواد غضروف ساز است ، از طرفی اکثر فیزیوتراپیست ها این مطلب را انکار می کنند و می گویند دارویی با توانایی غضروف سازی وجود ندارد خب این یعنی متخصص ارتوپد که دارو و جلسات فیزیوتراپی تجویز می کند هوس بازی کرده !؟ قطعا این گونه نیست .

داروی غضروف ساز وجود ندارد زیرا همگی مکمل هستند و نام دارو را به خود اختصاص نمی دهند ، به همین راحتی . این مکمل های غضروف ساز حاوی مقداری گلوکزامین و کندروایتین هستند که کمک می کند بخشی از غضروف ترمیم شود ولی هیچگاه غضروف از دست رفته مانند قبل بر نمی گردد .
برخی از این مکمل های غضروف ساز عبارتند از آلفلکسیل ، جوینت آر ایکس ، پریفلکس و … که هیچکدام را نباید بدون مشورت با پزشک مصرف کرد چرا که برخی از این غضروف ساز ها تغییراتی در بدن ایجاد می کنند که ممکن است با شرایط بیمار سازگار نباشد مثلا بالا بردن قند در بیماران دیابتی و نظایر آن .
لازم به ذکر است که دلیل اصلی بروز و شدت گرفتن آرتروز استفاده از رژیم غذایی نامناسب ( تهی از ویتامین های لازم ) و دوری از ورزش است ، همچنین مجاورت با نور خورشید و تقویت ویتامین D در بهبود آرتروز نقش اساسی دارد .

در مورد استفاده از غضروف ساز جوینت آر ایکس دیده شده که شخص مبتلا به آرتروز که در عکس برداری اولیه اثری از غضروف بین استخوان هایش نبوده با مصرف مداوم و تحت نظارت مکمل ( جوینت آر ایکس ) هاله ای هرچند محو از غضروف دربین استخوان ها بوجود آمده .

در کنار این دارو ها پایین آوردن وزن و انجام ورزش هایی که پزشک توصیه می کند در تقویت عضلات و کاهش درد نقش اساسی دارد .

مرتبط ها

قالب خبری