جدیدترین مطالب امروز

انسان و آلودگی هوا در نبرد بین مرگ و زندگی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

انسان و آلودگی هوا در نبرد بین مرگ و زندگی

بیراه نگفته ایم اگر بزرگ ترین دشمن انسان عصرحاضر را آلودگی هوا معرفی کنیم ! تغذیه ی هر لحظه ی انسان یعنی اکسیژن به عاملی کشنده تبدیل شده است و اما چاره چیست .

دیگر وقتی از هوای آلوده صحبت می کنیم تنها به یاد کلان شهر ها نخواهیم افتاد ، در اکثر استان ها به دلایل مختلف مانند گرد و غبار ، آلودگی های حاصل از کارخانه جات و… شاهد ناراحتی های تنفسی بسیاری از شهروندان هستیم ؛ بسیار عالی بود اگر راه حل مقابله با این مشکل به کمک مسئولین مربوطه رفع می گشت اما از آن جا که بسیاری اقدامات لازم صورت نگرفته است ( ریزگرد های استان خوزستان همچنان برقرار بوده و آلودگی هوای تهران روز به روز فزونی می یابد ) بهترین کار آموختن روش زندگی سالم در هوای آلوده است !
چه کنیم که زنده بمانیم !؟
متاسفانه چیزی که شاید از دید برخی افراد پرستیژ به حساب بیاید بدغذایی و پرهیز از مصرف سبزیجاتی مانند پیاز و سیر است ، پیاز و سیر خاصیت میکروب کشی قوی دارند و به دلیل حجم بالای گوگرد موجود در آن ها محافظت کنندگان خوبی در برابر آلودگی هوا هستند . ایجاد عادت های غذایی سالم در خانواده مانند مصرف سیر و پیاز می تواند بسیار سودمندتر از بسیاری تنقلات خوشمزه برای فرزندانتان باشد ، برای رفع مشکلات اجتماعی این مواد غذایی ، می توانید بعد از مسواک زدن از مقداری چای خشک استفاده کنید و مقداری چای خشک را پس از شستشو بجوید یا تکه ای خیاز را در دهان خود قرار دهید ، نهایتا می توانید از یک آدامس نیز استفاده کنید .
صبح به صبح شیر بخورید . هنگامی که به مدرسه می رفتیم از دهانشویه ها استفاده می کردیم بسیار اهمیت داشت که در صورت بلع مقداری از دهانشویه ، سریعا شیر بخوریم ! این خود بیانگر این نکته است که شیر مانع مصومیت می شود . همچنین در هوایی که بیشتر از اکسیژن ، سرب و مواد دیگر وارد بدن می شوند با تامین کردن کلسیم بدن خود از طریق لبنیاتی مانند شیر کم چرب ، ذخیره ی بدن را تکمیل کرده و مانع جذب حجم بالای سرب می شویم .
تا می توانید آب بنوشید . مصرف آب خصوصا در روزهایی که آلودگی هوا در سطح بالایی قرار دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است . مایعات بدن خود را با آب و چای سبز تامین کنید تا علاوه بر اینکه مواد لازم برای خنثی کردن رادیکال های آزاد را ( آنتی اکسیدان ها ) به بدن برسانید ، کمک کنید تا آلودگی های وارد شده راحت تر دفع شوند .
شما با مصرف روزانه ی سیر ، سیب ، شیر و سایر لبنیان ، حبوبات ، تخم مرغ و سبزیجات با برگ های تیره ( بخش های بیرونی کاهو ، اسفناج و… ) می توانید در مبارزه ی میان مرگ و زندگی در مقابل آلودگی هوا پیروز شوید .
در مقابل باید از مصرف چربی ها خودداری کنید و همچنین بدون ماسک از منزل خارج نشوید ، در صورتی که مجبور به خروج از خانه هستید پس از بازگشت حتما دوش بگیرید . ترتیب دادن یک فضای سبز کوچک در خانه بهترین اقدام و سرگرمی در این حوزه می باشد .

مرتبط ها

قالب خبری