جدیدترین مطالب امروز

انحراف ستون فقرات و مشکلات ناشی از آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

انحراف ستون فقرات و مشکلات ناشی از آن

ستون فقرات از مهم ترین ساختمان استخوانی موجود در بدن است ، انحراف در ستون فقرات مشکلاتی را برای دیگر بخش های بدن بوجود می آورد که گاه جبران ناپذیرند .

ستون فقرات از مهم ترین اسکلت های موجود در بدن است که نقشی اساسی در هماهنگ کردن تمام اندام بازی می کند ، همچنین اعصاب حساس مربوط به حرکت و… در نخاع مربوط به ستون فقرات قرار گرفته است .

به دلیل تغییر سبک زندگی ، رواج آپارتمان نشینی ، روی آوردن به بازی های کامپیوتری و… ، بدن و ستون فقرات را برای مدت طولانی در وضعیت نا مطلوب قرار می گیرد .

آسیب های ستون فقرات بیشتر کودکان را تهدید می کند ، چراکه بدن آن ها در حال شکل گیری است و ستون فقرات و اندام های دیگر منعطف تر هستند ، به همین نسبت که ستون فقرات در سنین پایین تر سریع تر شکل نافرم به خود می گیرد ، اگر این عارضه در سنین پایین تشخیص داده شود و جهت درمان آن اقدام شود ، هم درمان مدت زمان کمتری می طلبد و هم می توان با چند حرکت ورزشی ستون فقرات را ترمیم کرد ( در نتیجه تشخیص و درمان ناراحتی های ستون فقرات در سنین پایین بهتر و راحت تر است ) .

وضعیت صحیح ستون فقرات باید به گونه ای باشد که ستون فقرات از پشت صاف و عمود است و اگر از پهلو شخص را نگاه کنید ، برآمدگی کمی در ابتدا ( ناحیه ی گردنی ) و در انتها ( ناحیه ی کمری ) دارد ، تقریبا در بخش میانی ستون فقرات نیز فرورفتگی ملایمی وجود دارد .

از وقتی که کودک شما اقدام به ایستادن می کند بحث قرینگی و قوز کردن که ستون فقرات از مهم ترین ملاک های سنجش آن است ( علاوه بر ستون فقرات ، هم ردیف بودن کتف ، زانو ، مچ پا و… نیز اهمیت دارد ) مهم و قابل بررسی می باشد ؛ اگر مورد مشکوکی در راه رفتن کودک خود مشاهده کردید یا در حالت ساده نیز فرم بدن در وضعیت نرمال قرار نداشت ، حتما برای چک کردن ستون فقرات کودک خود به دکتر مراجعه کنید .

علت انحراف در ستون فقرات کاملا مشخص نیست ولی دلایلی چون وراثت ، جهش ژنی و سبک زندگی می تواند از دلایل انحراف در ستون فقرات باشد ، البته دلایلی چون سوء تغذیه شدید از علل انحراف در ستون فقرات است ، ضعف اعصاب نیز بر روی وضعیت ستون فقرات تاثیر می گذارد ( بیماری های مختلفی ممکن است بر وضعیت ستون فقرات تاثیر بگذارد اما در اینجا بحث کودکان سالم است که عواملی سبب ایجاد انحراف ستون فقرات در آن ها می شود ) .

اگر انحراف ستون فقرات با چشم قابل تشخیص نبود می توان با رادیوگرافی و دیگر راهکار های پزشکی ، انحراف ستون فقرات را تشخیص داد .

انحراف در ستون فقرات علاوه بر اینکه باعث انحراف در کتف هم می شود ، درد های ستون فقرات در بزرگ سالی را تشدید کرده و احتمال بروز دیسک را بالا می برد . انحراف در ستون فقرات ، مچ پا ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و در مواقعی که شدت پیدا کند باعث ناراحتی های قلب و عروق می شود و گاهی حتی باعث مرگ می شود .

انحراف ستون فقرات تا زمانی که اندک است با اصلاح سبک زندگی ، استفاده از کوله پشتی مناسب و… قابل درمان است ، در موارد شدید تر انجام حرکات ورزشی هم اضافه می شود ، همچنین راهکار های پزشکی دیگری هم در صورت لزوم وجود دارد .

مرتبط ها

قالب خبری