جدیدترین مطالب امروز

افراد مبتلا به میکروسفالی بیشتر در معرض ناراحتی عصبی هستند

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

افراد مبتلا به میکروسفالی بیشتر در معرض ناراحتی عصبی هستند

میکروسفالی نوعی اختلال رشد عصبی است که عوامل ظاهری آن را می توان کوچک بودن سر به دلیل رشد ناقص مغز و همچنین پیشانی متمایل به سمت عقب و کمی صاف برشمرد .

میکروسفالی ممکن است به صورت مادرزادی و یا ناشی از برخی عوامل که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم بروز کند . در این مطلب متوجه خواهید شد که چرا یک عفونت به ظاهر ساده را نیز باید جدی گرفت . به طور کلی میکروسفالی اختلال رشد عصبی است که در طی آن سر بیمار ( و نتیجتا مغز ) از اندازه ی طبیعی برخوردار نبوده و کوچک تر است . از جمله راه های تشخیص میکروسفالی اندازه گیری دور سر و تطابق آن با اندازه ی نرمال جمجه ( با توجه به شرایط تاثیرگذار ) می باشد . متاسفانه این نوع عقب ماندگی ذهنی ، بعد از سندروم داون از آمار بالایی برخوردار است .

زمانی که میکروسفالی ایجاد می شود ، سلول های مغزی از رشد باز می مانند ، توقف رشد سلول های مغزی بر روی عوامل گفتاری و حرکتی این اشخاص اثر گذاشته و برای فرد مبتلا به میکروسفالی قطعا اذیت کننده خواهد بود .

عواملی که باعث ایجاد میکروسفالی می شوند از این قرار هستند :

عوامل ژنتیکی ماننده برخی سندروم ها از جمله عوامل مادرزادی در بروز میکروسفالی می باشند ؛ عوامل اکتسابی در دوره ی جنینی را که در ایجاد میکروسفالی نقش تاثیرگذاری دارند می توان از این قبیل نام برد : مصرف خودسرانه برخی داروها در دوران بارداری ، پرتودرمانی مخصوص در هفته های 4 تا 20 بارداری ، سوء تغذیه ، دیابت در دوران بارداری ، سرخجه ، مصرف الکل در زنان باردار و…

چه عواملی در دوران زندگی می توانند باعث ایجاد میکروسفالی شوند ؟

عوامل ژنتیکی ، بروز سکته مغزی ، تروما ، مننژیت ، سوأ تغذیه ، آنمی و… از جمله عواملی هستند که در طول زندگی انسان می توانند زمینه ساز بروز برخی بیماری های سخت تر مانند میکروسفالی شوند ؛ از این جهت است که کمبودهای مختصر در بدن و یا ایجاد برخی عفونت های سطحی باید به سرعت پیگیری و رفع شوند . متاسفانه راه پیشگیری کننده و درمان قطعی نیز برای میکروسفالی معرفی نشده است و موثرترین اقدام رفتارهای پیشگیرانه است .

نکات پایانی پیرامون بیماری میکروسفالی :

ازدواج های فامیلی و یا داشتن سابقه در خصوص تولد فرزند معلول در خانواده ، سقط جنین ، بارداری از 35 سال به بالا و… همگی در بروز میکروسفالی نقش دارند . میکروسفالی احتمال دارد که بدون علامت تا 2 سالگی کودک پیشرفت کند ؛ این کودکان بیشتر در معرض صرع ، اختلالات بینایی و شنوایی و… قرار می گیرند . پیشگیری بهترین راه جلوگیری از بروز میکروسفالی است ، اولین پیشگیری نیز پرهیز از ازدواج های فامیلی ( ویا با احتیاط بسیار بالا ) می باشد چرا ژن میکروسفالی در افراد ناقل بدون علامت بوده و منتقل می شود . بیماری مقابل میکروسفالی ، هیدروسفالی است که در آن سر کودک بزرگتر از حد طبیعی می باشد .

مرتبط ها

قالب خبری