جدیدترین مطالب امروز

افراد بیش فعال بیشتر تحت فشار های روانی هستند

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

افراد بیش فعال بیشتر تحت فشار های روانی هستند

اغلب از دست افراد بیش فعال شکایت داریم ، در مدرسه نیز معلم از عدم توجه و دقت این کودکان شکایت دارد ، واقعیت آن است که بیشتر از همه خود شخص تحت فشار است .

تنبیه های ریز و درشت کلامی یا فیزیکی از سمت خانواده و معلم ، چیزی است که اکثر کودکان بیش فعال بیشتر از هم سن و سال های خود تجربه کرده اند ؛ اما لازم است بدانید خود این افراد به دلیل عدم تمرکز ، پرخاشگری و… بیش تر کلافه و سردرگم می شوند ؛ این کلافگی و سردرگمی با بزرگ تر شدن و عدم موفقیت در زمینه های تحصیلی ، شغلی ، ارتباطی و… جای خود را به افسردگی نیز می دهد در واقع افراد بیش فعال با نوعی عدم پذیرش از محیط و اطرافیان همیشه دست به گریبان هستند .

به راستی راه حل چیست ؟

برای کنترل و درمان نسبی افراد بیش فعال ذو راه حل وجود دارد : درمان دارویی ( که در درجه ی اول اهمیت است ) و درمان غیر دارویی . در واقع برای افراد بیش فعال تا کنون دارویی قطعی جهت درمان ارائه نشده است اما دارو هایی وجود دارند که علائم ظاهری افراد بیش فعال را کنترل می کند که کارآمد ترین آن ها ریتالین است ؛ درمان غیر دارویی نیز با مشاوره و دادن برخی راهکار ها کمک می کند تا کودک شما در روابط اجتماعی ( با هم سن و سال های خود ، خانواده و… ) کمتر دچار آسیب شود .

در مقابل دید منفی جامعه نسبت به دارویی که برای افراد بیش فعال استفاده می شود ( ریتالین ) باید گفت جای نگرانی وجود ندارد ، پزشک معالج که دارویی را تجویز می کند ، با توجه به محاسن و معایب دارو این کار را انجام می دهد ؛ ریتالین با وجود علائمی نظیر سر درد ، کاهش خواب ، بی اشتهایی و… می تواند علائم بیش فعال بودن را کنترل کند و تاثیر مثبتی در بلند مدت به جا بگذارد .

لازم به ذکر است نزدیک به 40 درصد کودکان تا سن 13 یا 14 سالگی خوب شده و علائم افراد بیش فعال در آن ها مشاهده نمی شود ، در این حالت ادامه دادن دارو لزومی ندارد ولی در حالت کلی مصرف دارو تا زمانی که شخص علائم افراد بیش فعال را دارد باید ادامه داشته باشد .

والدینی که کودکان بیش فعال دارند باید به این نکات توجه داشته باشند که تنبیه ( از هر نوعی ) برای تمام کودکان ، از جمله کودکان بیش فعال اصلا جوابگو نیست ، البته تنبیه به موقع در تمام تربیت ها لازم است اما به عنوان راهی برای کنترل و سرکوب کردن رفتار کودک پاسخگو نمی باشد ؛ توجه داشته باشید که افراد بیش فعال نسبت به بقیه کم اشتها تر هستند پس دقت کنید از تمام گروه های غذایی در برنامه ی تغذیه کودک خود بگنجانید ولی باید گفت در مورد این گفتار که مصرف شکر و یا خوراکی های مواد نگهدارنده دارند علائم رفتاری افراد بیش فعال را شدت می بخشد مصداق علمی وجود ندارد .

اگر توجه کرده باشید کودکان بیش فعال بیشتر به بازی های هیجانی علاقه نشان می دهند ، شما می توانید علاوه بر فراهم کردن محیطی جهت تماس کمتر با این بازی ها ، استفاده از تلوزیون و ابزار بازی را به عنوان جایزه در نظر گرفته ( در ساعات محدود ، مثلا 1 ساعت بازی با کامپیوتر ) و از کودک بخواهید پیش از آن به انجام تکالیف و رسیدگی به امور درسی بپردازد .

برای معالجه ی فرزند بیش فعال خود وقت بگذارید و مرتب به پزشک مراجعه کنید ، پزشک با توجه به سطح هوش ، سن و… مقدار مشخصی از دارو را مشخص می کند ، هیچگاه از جملات منفی برای متقاعد کردن کودک جهت مصرف دارو استفاده نکنید . توجه داشته باشید که دارو باید مرتب مصرف شود و به هیچ عنوان از نوبت های دارو ( صبح و عصر ) نباید به صورت سرخود حذف کرد .

به خاطر داشته باشید افراد بیش فعال نیز از هوشی برابر ( چه بسا بیشتر ) از افراد عادی برخوردار هستند ، تنها عدم تمرکز اجازه استفاده ی بهینه از آن را به شخص نمی دهد .

مرتبط ها

قالب خبری