اعتیاد دانش آموزان اصلی ترین معضل خانواده و مسئولین آموزشی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : فوریه 20, 2016
اعتیاد دانش آموزان اصلی ترین معضل خانواده و مسئولین آموزشی

اعتیاد رفتاری است که برای گسترش نیاز به محیط های جمعی دارد ، زمانی که این گروه دارای ویژگی های مشابه بیشتری باشند ( مانند سن برابر و…) سرعت رشد اعتیاد بیشتر می شود .

طبق آمار به دست آمده وضعیت دانش آموزان در زمینه اعتیاد به دخانیات بسیار نگران کننده است ، قلیان از تفریحاتی محسوب می شود که دانش آموزان دختر ( 43 درصد ) و پسر ( 64 درصد ) تجربه استفاده از آن را داشته اند ، این آمار با سیر صعودی در حال حاضر در استفاده از سیگار به 35 و در مصرف مشروبات الکلی به 25 درصد می رسد . با توجه به این مسئله که بیش از 90 درصد افراد سیگاری ، اعتیاد خود را ( استعمال دخانیات ) در سنین زیر 18 سال آغاز می کنند و درست در همین زمان است که شخص در اوج دوست گیری ، انتخاب گروه های دوستی ، تجربه جدیدترین ها و پیروی از حس استقلال است ، مشکل اصلی کار را چه می توان به حساب آورد ؟ نظارت مسئولین آموزشی ؟ یا برهم خوردن نظم درون خانوادگی ؟

خانواده و مدرسه به ترتیب بیان دو عامل کاملا تاثیرگذار در شکل گیری ویژگی های فردی و رشد شخصیتی نوجوان هستند ؛ دو گروه اجتماعی کاملا تاثیرگذار . اگر بخواهید نقش تاثیر نقش هریک از این دو گروه را در زمینه سازی اعتیاد برای نسل جوان بیان کنید ، چه قضاوتی خواهید داشت ؟ مصرف سیگار و دیگر دخانیات عموما در پارک ها صورت می گیرد این به آن معنا است که کنترل هر یک از این نهاد در محیط خانه یا مدرسه صورت گرفته است ، بنابراین عمده ترین عامل تاثیرگذار در شکل گیری اعتیاد در فرد ویژگی های شخصیتی است . هرچقدر در مدارس دوربین های مدار بسته کار گذاشته شود ، هر اندازه والدین با سختگیری های بیجا ( نه صرفا سازنده ) نوجوان را تحت فشار قرار دهند ، زمانی می رسد که وی قدرت تصمیم گیری دارد ؛ آیا آموزه های درستی برای پرورش سطح فکر و شخصیتی به او ارائه کرده اید ؟ آیا الگوی عملی مناسبی بوده اید ؟ تا چه اندازه فضا برای بیان مشکلات وی فراهم گردیده است ؟ توجه داشته باشید اعتیاد ممکن است از مسائل کوچکی مانند سیگار آغاز شده و پیشرفت کند و یا به یکباره شخص به بالاترین حد اعتیاد برسد ؛ اما چیزی که تا کنون بررسی شده است تعدادی آمار و ارقام و درصد بوده است ، نه ریشه یابی مسئله .

بحث تجربه را کنار بگذارید :

کنجکاوی و تجربه یکبار مصرف دخانیاتی مانند سیگار تقریبا به کنترل قوی تری نیاز دارد ؛ برخی دانش آموزان را نمی توان جزو افراد مبتلا به اعتیاد قرار داد ، آن ها یکبار مصرف سیگار ، قلیان یا… را تجربه کرده و دیگر میلی به ادامه ندارند ؛ نگرانی عمده بر سر افرادی است که خواهان مصرف مدام و کرر این دخانیات هستند .

پیشگیری رشد اعتیاد در مجامع دانش آموزی :

از جمله مهم ترین اقدامات واحدهای آموزشی در جلوگیری از رشد اعتیاد را می توان اضافه کردن واحدهایی نظیر ” آموزش مهارت های زندگی ” دانست . خانواده ها با فراهم کردن محیطی سالم و امن برای فرزندان ( که نیازمند آموزش صحیح والدین در زمینه همسرداری و فرزندپروری است ) ، ایجاد عادت مطالعه و قرار دادن کتب مرتبط با سن ( در زمینه پاسخگویی اصولی به پرسش های ذهنی نوجوان ) در اختیار فرزند خود می توانند تا حد بسیار زیادی از این آمار مخرب در زمینه اعتیاد بکاهند .

در این بین باید به این موضوع توجه داشت که مقابله های اجتماعی که یک جامعه با افراد اسیر در اعتیاد ( حتی افراد سیگاری ) می کند ، سطح فرهنگی و اقتصادی خانواده ؛ وجود افراد سیگاری در خانواده ، فامیل یا دوستان ؛ شرکت در سمینارهای مرتبط با شرح مضرات سیگار ( اجتماعی ، روحی و جسمی ) ؛ جو متشنج خانواده و فاکتورهایی از این دست ، از جمله مواردی هستند که در بالابردن احتمال ابتلا فرد به اعتیاد را کاهش یا افزایش می دهند . علاوه بر موارد نامبرده شده در حیطه مضرات افزایش آمار اعتیاد در جامعه ، مسئله بهداشت فردی ( شیوع بیماری های انسانی ) و کار آینده ( آماده نشدن ذهن فرد از نظر اقتصادی و به باد دادن سرمایه در رابطه با دخانیات ) از دیگر مشغله های فکری به شمار می روند .

بنابراین قرار ما برای کاهش آمار اعتیاد در گروه سنی نوجوان و جوان ؛ توجه ویژه به دوران بلوغ فرزندان است ، بیایید در این دوره بیشتر بر گروه های دوستی نظارت ( غیرمستقیم ) داشته باشیم و سعی کنیم از راه های صحیح شخصیت فرزند را به گونه ای پرورش دهیم که اعتماد به نفس در آن ها افزایش یافته و ارزش وجودی خود را دریابند ، آن ها بتوانند مشکلات خانوادگی احتمالی رفع کنند نه اینکه برای فرار از مشکلات فردی و خانوادگی به دام محیط های مخرب اجتماعی بیفتند و در انتها با آموزش تمام مهارت هایی که برای یک بزرگسال نسل آینده لازم است وی را آینده نگر ، مثبت و کارآمد تعلیم دهید .

اشتراک گذاری این مطلب در :