جدیدترین مطالب امروز

اعتیاد جنسی راههای تشخیص و روش های درمان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

اعتیاد جنسی راههای تشخیص و روش های درمان

اعتیاد انواع گوناگونی دارد که یکی از آنها ، اعتیاد جنسی است ؛ ما در ادامه این مقاله از اعتیاد جنسی خواهیم گفت و شما را با راههای تشخیص و روشهای درمان آن آشنا می کنیم .

اعتیاد جنسی چیست ؟

اعتیاد جنسی شرایطی است که در آن فرد نمی تواند رفتارهای جنسی خود را مدیریت کند. افکار جنسی مداوم بر توانایی فرد در کار، حفظ روابط و انجام فعالیتهای روزانه اش تأثیر می گذارند. علائم دیگر اعتیاد جنسی ، وابستگی جنسی، افراط جنسی و رفتار اجباری جنسی است.

اعتیاد جنسی در زنان تحت عنوان نیمفومانیا و در مردان تحت عنوان ساتیاریازیس شناخته می شود. اگرچه اعتیاد جنسی ویژگی های مشترکی با اعتیاد به مواد دارد، اما در این مورد فرد به یک فعالیت اعتیاد دارد، نه یک ماده. ممکن است درمان به کاهش این مشکل کمک کند، اما عدم درمان ممکن است شرایط را وخیم تر کند.

انواع مختلف اعتیاد جنسی ؟

اعتیاد جنسی می تواند به اشکال مختلفی از جمله اعتیاد به موارد زیر دسته بندی شود:

پورنوگرافی
تن فروشی
استمناء یا خیال پردازی
رفتار سادیستی یا ماسوکسیستی
عریان گرایی / شهوت پرستی
سایر رفتاری های جنسی افراطی

روش های تشخیص اعتیاد جنسی ؟

علائم اعتیاد جنسی ممکن است شبیه سایر اعتیادها باشد، اما معیارهای تشخیصی اعتیاد جنسی همچنان مورد اختلاف است. به همین دلیل، مجموعه های مختلفی از معیارها برای تشخیص این بیماری وجود دارد. طبق آمار دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی انجمن 5 (DSM-V) ، به دلیل عدم وجود مدارکی که از آن به عنوان شرایط لازمه استفاده شود، تشخیص این اعتیاد دشوار است. با این حال، سازمان طبقه بندی بین المللی بیماری ها، دسته بندی ای را ارائه می دهد که در آن می توان افراط جنسی را همانندسازی کرد: “اختلالات جنسی که ناشی از مصرف یک ماده یا یک وضعیت فیزیولوژیکی شناخته شده نیست.”

درمان اعتیاد جنسی ؟

بله، اعتیاد جنسی قابل درمان است. معمولاً باید با یک متخصص بهداشت روان، مانند یک روانشناس یا مددکار اجتماعی دارای مجوز صحبت کنید. آنها به شما کمک می کنند تا برخی از عوامل اساسی اعتیاد جنسی و مشاهده پورنوگرافی را برطرف کنید و به شما می آموزند که با افکار، احساسات و رفتارهای خود به روشی سالم مقابله کنید. برخی از گزینه های درمانی عبارتند از:

درمان فردی
جلسات 30 تا 60 دقیقه ای با یک متخصص بهداشت روان معتبر، با تمرکز بر رفتارهای اجباری جنسی و هرگونه اختلال در زندگی مشترک.

درمان شناختی-رفتاری (CBT)
بر این فرضیه تمرکز می کند که رفتارها، احساسات و افکار ما به هم مرتبط هستند و برای تغییر افکار منفی به افکار مثبت و صحبت با خود تلاش می کند.

روان پویش درمانی
بنا به این فرض که خاطرات ناخودآگاه و درگیری با آن ها بر رفتار ما تأثیر می گذارد، روان پویش درمانی از تأثیرات دوران کودکی بر عادات فعلی یا عوامل موجود موثر بر اعتیاد جنسی پرده برمی دارد.

درمان دیالکتیکی- رفتاری (DBT)
این درمان شامل چهار مؤلفه است: گروه آموزش مهارت ها، درمان فردی، مربیگری تلفن DBT و تیم مشاوره و این چهار مؤلفه برای آموزش چهار مهارت طراحی شده است: ذهن آگاهی، تحمل پریشانی، اثربخشی بین فردی و تنظیم احساسات.

گروه درمانی
گروه درمانی یا روان درمانی گروهی توسط گروه درمانی واجد شرایط و به منظور جایگزینی رفتارهای منفی و مضر با رفتارهای اجتماعی و مثبت طراحی شده است. و این اطمینان را به معتاد می دهد که تنها کسی نیست که این تجربیات را دارد.

مشاوره ازدواج یا مشاوره زوجین
این می تواند برای معتاد جنسی و همسر او بسیار مفید باشد. مشاوره زوجین می تواند به بهبود مهارت های ارتباطی، اعتماد و عملکرد جنسی سالم بین زوجین کمک کند.

بازیابی 12 مرحله ای
معتادان جنسی از برنامه 12 مرحله ای الکلی ها تقلید می کنند و این روش الگویی مبتنی بر گروه است که بر تصدیق ناتوانی و تمایل شخص برای زندگی بدون اعتیاد متمرکز است.

درمان بستری
برخی مراکز بهبودی بستری وجود دارند که برای معالجه اعتیاد به رابطه جنسی و پورنوگرافی طراحی شده اند. بیمار در مدت زمان درمان در مرکز بهبودی بستری می شود تا بتواند بدون حواس پرتی و وسوسه های زندگی روزمره، روی روند بهبودی تمرکز کند.

آیا می توان از اعتیاد جنسی جلوگیری کرد ؟

از آنجایی که به نظر می رسد که نیروهای محرک اعتیاد جنسی به جای اعتماد به نفس، بیشتر از ضعف عزت نفس سرچشمه می گیرند، مداخلات تقویت عزت نفس و خودپسندی در پیشگیری از این اختلالات موثر هستند. عمل کردن به پیشنهادات نحوه پیشگیری از اعتیاد به اینترنت ممکن است در پیشگیری از اعتیاد جنسی اینترنتی نیز مفید باشد. همچنین والدین باید فرزندان خود را در مورد خطرات چنین رفتارهایی آگاه کنند، بر استفاده از رایانه نظارت داشته و آن را محدود کنند، سایت های اینترنتی مستهجن را فیلتر کنند و انجام فعالیت های دیگر که شامل استفاده از رایانه نیست را به کودکان پیشنهاد دهند. همچنین مراجعه به درمانگری که به مشکلات عاطفی مانند افسردگی و اضطراب، که از عوامل خطر ایجاد اعتیاد جنسی هستند، بپردازد، مفید است.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری