جدیدترین مطالب امروز

اعتیاد به اینترنت و راه های مقابله با آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

اعتیاد به اینترنت و راه های مقابله با آن

وقتی می گوییم شخصی به کاری مشخص معتاد است ، تنها مدام انجام دادن آن فعالیت را مطرح نکرده ایم بلکه هدف تأکید بر مضر بودن آن رفتار است مثل اعتیاد به اینترنت !

اعتیاد کلمه ای است که برای بیان عادات منفی و زیانبار یک شخص که به صورت مستمر و طول زمانی بالا از آن استفاده می شود ، مثلا می گوییم فلان شخص اعتیاد به مواد مخدر دارد ، اعتیاد به اینترنت دارد ، معتاد شکلات است و…

مواد مخدر که قطعا آسیب رسان است و جز در موارد پزشکی در مقادیر کنترل شده با تجویز پزشک محدود به نوعی مشخص شده از آن مجاز به مصرف آن نیستیم ، اما در مورد اینترنت و یا خوراکی جات و… که در حد نرمال به عنوان لازمه یا تفریح به حساب می آیند ، در صورتی که تعادلی بین آن ها و امور دیگر برقرار نباشد اعتیاد تلقی می شوند .

بیایید از همین چند جمله ی اخیر زیاد فاصله نگیریم ؛ شما از جمله افرادی هستید که معتاد اینترنتید ؟ شاید خیلی سریع پاسخ منفی بدهید یا ساعات طولانی که مشغول استفاده از اینترنت هستید را با دلایل مختلفی از جمله اینکه عصر ارتباطات است و زندگی بدون اینترنت معنا ندارد و… توجیه کنید ولی پیش خودتان پاسخی صادقانه بدهید .

در مواردی که شغل شخص ارتباط مستقیم به استفاده از اینترنت دارد بحث کمی متفاوت است و استفاده ی بیش از حد حکم اعتیاد به شغل را دارد ، فاکتور گرفته از این موضوع ، تقسیم بندی زمانی باید به گونه ای باشد که از دیگر نقش هایتان در زندگی غافل نشوید .

استفاده ی بیش از حد از اینترنت تاثیرات منفی روحی و روانی را به خصوص در کودکان دربر خواهد داشت ( مشکلات جسمی ناشی از قرارگیری طولانی مدت پشت میز اعم از ناراحتی های ستون فقرات ، ضعف قوه بینایی و… جای خود دارد ) .

محبوبیت اینترنت را نزد خود کاهش دهید !

از محیطی جذاب با دسترسی راحت به انواع مختلف اطلاعات و … چه کسی بدش می آید آن هم وقتی در شرایط محیطی مطلوب قرار داشته باشید .

با محدود کردن خود در ساعاتی که از اینترنت استفاده می کنید ( تنظیم ساعت برای هشدار به موقع ) و اراده در مسیر عمل به برنامه ریزی که انجام می دهید می توانید اعتیاد خود را کم و کمتر کنید ، اگر می بینید اراده ی کافی ندارید شرایط را نا مطلوب کنید ، مثلا لباسی که در آن راحت نیستید پوشیده و آن را مخصوص استفاده از اینترنت قرار دهید یا از این قبیل کار ها .

هر شخص عادات و علاقه مندی های خود را بهتر می داند ، با منع کردن خود از کارهای مورد علاقیتان در صورت پیروی نکردن از برنامه ای که تنظیم کرده اید ، اینترنت را تحت کنترل خود درآورید .

مرتبط ها

قالب خبری