اطلاعاتی درخصوص بورسیت و شناخت بیشتر این بیماری

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : اکتبر 15, 2020
اطلاعاتی درخصوص بورسیت و شناخت بیشتر این بیماری

در این مقاله قصد داریم شما را با نوعی بیماری تحت عنوان بورسیت آشنا کنیم ؛ اگر شما هم از جمله افرادی هستید که با این بیماری آشنایی چندانی ندارید این مقاله را دنبال کنید .

بورسیت چیست؟
در اطراف مفاصل بدن، کیسه های کوچک و پر از مایعی به نام بورس وجود دارد. این کیسه ‌ها اطراف بافتی هستند که در آن، پوست، ماهیچه و یا تاندون ‌ها با استخوان برخورد می ‌کنند. بورس ها با ایجاد لغزش از ایجاد اصطکاک، سایش و پارگی مفاصل به هنگام حرکت جلوگیری می کنند.

وقتی این کیسه ها ملتهب می شوند، دردی به نام بورسیت ایجاد می شود. بورسیت می تواند منجر به احساس ناراحتی خفیف تا نسبتاً شدید، یا گاهی اوقات باعث سوزش شود. همچنین می تواند باعث قرمزی مفصل و تورم شود و از حرکت تان جلوگیری کند زیرا طی آن مفصل احساس سفتی می کند.

بورسیت مفصل ران :
ران، بیش از یک کیسه بورس (بورسا) دارد. با این حال، تقریباً 60 درصد از کل موارد بورسیت مفصل ران، شامل بیرونی ترین کیسه به نام تروکانتریک است.

این بخش در قسمت خارجی ران ، یعنی جایی که پا به استخوان ران متصل می شود- قرار دارد. وقتی بایستید و بازوها را به پهلوهای خود بچسبانید، این کیسه بورس درست در وسط کف دست شما قرار می گیرد.

اگر با فشار این ناحیه، احساس درد کنید، یا در قسمت بیرونی این مفصل متوجه تورم یا قرمزی شدید، احتمالا دچار التهاب در کیسه بورسای تروکانتریک شده اید.

آیا درد ناشی از بورسیت مفصل ران برطرف می شود؟
نکته عجیب در مورد بورسیت این است که ممکن است فقط 6 تا 12 ساعت یا در بعضی موارد حتی چند هفته نیز ادامه داشته باشد!

متاسفانه، بورسیت می ‌تواند چنین به نظر برسد که بهبود یافته ‌است چراکه درد آن پس از چند ساعت یا چند هفته، برطرف می شود، اما می تواند مجددا عود کند.

بورسیت می تواند به یک بیماری مزمن تبدیل شود و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار داده و حرکات و فعالیت های فرد را محدود کند.

چه مواردی بورسیت ران را تشدید می کنند؟
این اختلال شایع می تواند ناشی از دویدن بیش از حد، ورزش، میکروترومای مزمن ناشی از مسائل مختلف یا ضربه شدید به این ناحیه- به سبب زمین خوردن یا تصادف- باشد.

ورزشکارانی چون فوتبالیست ها یا رقصنده های باله، گاهی اوقات به دلیل حرکت های بیش از حد در مفصل ران خود دچار بورسیت می شوند. خار استخوانی نیز می تواند باعث تشکیل کریستال ها و تحریک بورس شود.

برخی از افراد به دلیل نشستن طولانی مدت، دچار بورسیت مفصل ران می شوند. نشستن طولانی مدت- بدون داشتن حرکت و کشش- باعث کوتاه و سفت شدن عضلات می شود و بورس را کشیده و تحریک می کند.

این التهاب، اغلب ایدیوپاتیک است، به این معنی که هیچ دلیل مشخصی ندارد. با این حال، اغلب اوقات، مشورت با پزشک یا متخصص کایروپراکتیک در مورد فعالیت های روزمره و عادت های خود، علت اصلی این مشکل را مشخص می کند.

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :