جدیدترین مطالب امروز

اطلاعاتی درباره دیابت بارداری به همراه توصیه های پزشکی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

اطلاعاتی درباره دیابت بارداری به همراه توصیه های پزشکی

دیابت بارداری یکی از انواع بیماری دیابت است که در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درخصوص آن ، به همراه توصیه های پزشکی در اینباره را بازگو کنیم.

کسانی که در دوران بارداری به دیابت مبتلا می شوند در آینده باید قند خون خود را چک کنند زیرا در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می باشند.

دیابت بارداری :

یکی از انواع دیابت، دیابت بارداری است و همانطور که از نام آن پیداست در زمان بارداری خود را نشان می‌دهد. هرگونه اختلال میزان گلوکز که در سه ماهه دوم یا سوم بارداری در یک خانم باردار ایجاد شود را دیابت بارداری می‌گوییم.

تمام خانم‌های باردار طبق پروتکل وزارت بهداشت باید در هفته ۲۴ تا ۲۸ حاملگی تحت آزمایش تست تحمل خوراکی گلوکز قرار گیرند. در این آزمایش ۷۵ گرم گلوکز خوراکی به خانم داده می‌شود و قند خون ناشتا، قندخون یک ساعت پس از خوردن گلوکز و قندخون دو ساعت پس از خوردن گلوکز اندازه‌گیری می‌شود. اگر قندخون ناشتا بالای ۹۵، قندخون یک ساعته بالای ۱۸۰ و قندخون دو ساعته بالای ۱۵۳ باشد، خانم دیابت بارداری دارد.

دیابت بارداری با آزمایش مشخص می‌شود، خانم باردار ممکن است هیچگونه علامتی مثل پرخوری، افزایش ادرار، پر نوشی، کاهش وزن و… را نداشته باشد.
علت ایجاد دیابت بارداری به دلیل تولید یک سری از هورمون‌هایی است که از جفت ترشح می‌شود و باعث می‌شود در بدن خانم باردار مقاومت به انسولین ایجاد کند.

در مورد دیابت بارداری ذکر این نکته لازم است که این افراد پس از بارداری در معرض خطر دیابت نوع دو هستند. گرچه می‌گوییم پس از بارداری دیگر نیازی به انسولین نیست و دارو قطع می‌شود، اما این افراد باید سالیانه به پزشک مراجعه کرده و قندخون خود را چک کنند چون در معرض خطر دیابت نوع دو هستند.

منبع : ایسنا

مرتبط ها

قالب خبری