جدیدترین مطالب امروز

اسپکتورانت شربت شستشو دهنده ی شش ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

اسپکتورانت شربت شستشو دهنده ی شش ها

اسپکتورانت مهم ترین دارو برای کنترل سرفه های خشک درطول دوره ی سرماخوردگی می باشد و مکانیزم عمل آن به شکل جدا کردن خلط های اضافی و دفع آن ها می باشد .

سرفه از محکم ترین علائم سرماخوردگی است که به سختی از بین می رود و حتی بعد از اتمام دوره ی سرما خوردگی همچنان پابرجا باقی می ماند و برای بهبود به مدت زمان بیشتری نیازی دارد . دارویی که در این زمینه می تواند به ما کمک کند شربت اسپکتورانت است . اسپکتورانت یک شربت جهت التیام بخشیدن به گلو و راهی برای غلبه بر سرفه می باشد .

گایافنزین ، کلرفنیرامین مالئات و سودوافدرین از مهم ترین ترکیبات موجود در شربت اسپکتورانت هستند که هریک باتوجه به ویژگی های منحصربفردی که دارند به طور کلی باعث می شوند شش ها و مسیر مربوطه از خلط خالی شوند ( به این صورت که خلط ها از راه گلو خارج می شوند ) .

از سوی دیگر به هیچ عنوان نباید سرفه را سبک بشماریم و با فرض طولانی بودن دوره ی درمان از مصرف اسپکتورانت ( درصورت تجویز پزشک ) غافل شویم چرا که سرفه کردن علامتی درخصوص خلطی بودن مجرای تنفسی می تواند باشد که با اسپکتورانت قابل جبران و بهبودی است . درصورتی که سرفه جدی گرفته نشود و از شدت آن کاسته نگردد نسبت به شرایط می تواند موجب پاره شدن جای بخیه ، بی اختیاری در ادرار و حتی آسیب به رگ های درونی بدن در بخش های مختلف بشود .

علاوه بر تجویز اسپکتورانت جهت بهبود سرفه های ناشی از سرماخوردگی ، برای دفع عفونت از بدن نیز تجویز می شود و با توجه به سن بیمار در فاصله زمانی های 6 یا 8 ساعت مورد استفاده قرار می گیرد .

بسیار اهمیت دارد که شربت اسپکتورانت را همزمان با چه دارویی مورد استفاده قرار می دهید ، همزمانی این دارو با دیگر موادشیمیایی موجود در برخی داروها می تواند علائم بیماری را تشدید کند و حتی عوارض نه چندان قابل اهمیت و گذرای دارو را شدت بخشیده و دردسرساز شود .

مهم ترین عارضه ی اسپکتورانت خواب آلودگی است و باید بسیار مراقب زمان مصرف و هم زمان شدن فعالیت های پرخطر بود .

مرتبط ها

قالب خبری