جدیدترین مطالب امروز

اسپاسم عضلانی از علت تا روشهای جلوگیری از بروز آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

اسپاسم عضلانی از علت تا روشهای جلوگیری از بروز آن

این مقاله از پزشک خانواده یک جم به اسپاسم عضلانی می پردازد . در این مقاله ، شما را با دلایل و روشهای جلوگیری از بروز اسپاسم عضلانی آشنا خواهیم کرد .

اسپاسم عضلانی یا همان گرفتگی عضلات ، به انقباض شدید و غیرارادی یک عضله گفته می شود که در برخی مواقع هم با دردهای نسبتا زیادی همراه است .

دو عامل بسیار مهم در بروز اسپاسم عضلانی ، 1- کم خونی ، 2- تنگی عروق می باشد .

به گفته ی یک متخصص آسیب شناسی ورزشی ، افرادی که دچار کم خونی هستند و یا دارای تنگی عروق می باشند ، بیشتر دچار گرفتگی عضلات یا اسپاسم عضلانی می شوند ؛ بعلاوه اینکه خوب گرم نکردن قبل از تمرینات ، ورزش کردن در محیط گرم و مرطوب ، کمبود کلسیم ، منیزیم ، سدیم و پتاسیم نیز باعث بروز اسپاسم عضلانی می شود .

اسپاسم عضلانی در بانوان ورزشکار و باردار که کمبود کلسیم بیشتری دارند ، به طور محسوس تر اتفاق می افتد .

اگر بخواهیم درخصوص روش های جلوگیری و پیشگیری از بروز اسپاسم عضلانی صحبت کنیم بایستی به 2 نکته که در ادامه گفته می شود ، دقت داشت :

1- افراد ورزشکار ، بایستی قبل از تمرینات ورزشی ، به اندازه ی کافی آب و مایعات بنوشند .

2- قبل از شروع تمرینات ورزشی ، خوردن محلول یک قاشق چای خوری نمک در یک لیتر آب می تواند تا حد زیادی از اسپاسم عضلانی جلوگیری کند .

حال اگر به اسپاسم عضلانی دچار شدیم ، راه خلاصی از آن چیست ؟

با دو مثال به این سئوال پاسخ می گوییم .

1- اسپاسم عضلانی در هنگام ورزش کردن : اگر در هنگام ورزش کردن به این عارضه دچار شدید ، بایستی به نحوی دستور آزاد کردن عضله را به مغز بدهید که می توان با روشهایی نظیر : کندن مو ، کشیدن عضله و ماساژ ، این کار را انجام داد .

2- اسپاسم عضلانی در هنگام پیاده روی و راه رفتن : در این حالت ، بایستی وزن بدن خود را روی پایی بیاندازید که عضله اش گرفته است و حرکتی انجام ندهید ، چون راه رفتن در زمان گرفتگی عضله ، باعث خونریزی داخلی می شود ؛ به این ترتیب ، آهسته آهسته گرفتگی عضله ی پای شما برطرف خواهد شد .

مرتبط ها

قالب خبری