اسفرزه گیاهی با خواص عجیب مانند نامش

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : جولای 7, 2014
اسفرزه گیاهی با خواص عجیب مانند نامش

اسفرزه گیاهی از نظر شکل ظاهری شبیه آلوئه ورا می باشد البته با این تفاوت که گل هایی با ساقه ی بلند در وسط خود دارد که دانه های پر خواصی را در خود نهفته دارند .

اسفرزه را شاید بتوان گیاهی با دانه های دورنگ و البته عجیب دانست ، اول به دلیل شکل آن که گویی دو گیاه را در هم مخلوط کرده اند ! بخش کلی آن مانند آلوئه ورا است که وسط این برگ های کشیده و نوک تیز ساقه هایی بلند با نوعی گل روییده و دلیل دوم خاص بودن اسفرزه در دل همین گل ها نهفته است ، یعنی دانه های اسفرزه که خاصیت درمانی دارند و برای رفع یبوست و همچنین اسهال مورد استفاده قرار می گیرد !
به عنوان یک آشنایی مختصر با اسفرزه می توان گفت معمولا قبل از استفاده دانه های اسفرزه را که از همان گل های ساقه بلند بدست می آید در آب خیس می کنند ، دانه های اسفرزه خاصیت جذب آب بالایی دارند و نم کردن آن ها باعث می شود مانند دانه های تخم شربتی پف کرده و چندین برابر شوند ؛ همچنین پیشنهاد می شود بعد از استفاده اسفرزه ، آب فراوان نوشیده شود .
بجز خانم های باردار که کلا نباید از داروهای ملین استفاده کنند از جمله اسفرزه و کودکان زیر 2 سال همچنین افرادی که به دلایل مختلف از مصرف اسفرزه منع می شوند ، خواص دارویی آن به شرح زیر است :
اسفرزه باعث کاهش قند خون و همچنین کلسترول در بدن می شود همچنین خونریزی در بیماری بواسیر را قطع می کند ؛ این گیاه خاص که در طب ایرانی با طبع گرم شناخته شده است درمان طب نیز می باشد . اگر از مطلبی که در مورد هیدروکسیزین ( قرص ضد خارش ) ارائه کردیم خاطرتان باشد باید بگوییم اسفرزه نیز از نظر تاثیرگذاری در مقابله با خارش ( البته از راه تصفیه ی خون ) بسیار قوی می باشد .
اگر بخواهید از اسفرزه به عنوان دارویی برای رفع یبوست استفاده کنید باید بعد از خوردن مقداری از تخم اسفرزه ( حدود یک قاشق مربا خوری ) دو لیوان آب ولرم میل کنید زیرا همانطور که گفته شد دانه های اسفرزه از قدرت جذب بالای آب برخوردار هستند ، اگر همین روال را تا به این جا زیر ذره بین قرار دهیم می توان نتیجه گرفت که مصرف بالای آب که دانه های اسفرزه آن را یک باید می کنند باعث ایجاد خاصیت ملینی در بدن می شود پس اگر دانه های اسفرزه را مصرف کنید اما به مقدار کافی آب میل نکنید باید منتظر یبوست و حتی آسیب دیدن روده را داشته باشید ولی اگر بخواهید از اسفرزه برای درمان نقطه ی مقابل مطلب فوق یعنی اسهال استفاده کنید باید آن نم کرده و دانه های متورم را به همراه آبی که در نهایت ژله مانند شده است میل کنید .

اشتراک گذاری این مطلب در :