جدیدترین مطالب امروز

استویا گیاهی علفی و راه حلی درمانی برای افراد سیگاری !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

استویا گیاهی علفی و راه حلی درمانی برای افراد سیگاری !

فکر میکنم از عنوان این مقاله ، متوجه شدید که می خواهیم درخصوص گیاهی به نام استویا ( شکربرگ ) صحبت کنیم ؛ گیاهی که برای ترک سیگار بسیار مؤثر است !

شکربرگ و یا همان استویا ( Stevia ) گیاهی چند ساله­ و علفی است و پیدایش طبیعی آن بین ۲۲ تا ۲۴ درجه جنوبی و ۵۳ تا ۵۶ درجه غربی در پاراگوئه و برزیل می باشد.

برگ­ های این گیاه یک نوع رزین آروماتیک تولید می ­کنند که مقوی دستگاه گوارشی انسان است.

ترکیبات شیرین استویا از میان فرایند­های گوارشی بدون تجزیه شیمیایی عبور می­ کند و به همین دلیل برای کسانی که نیاز به کنترل قند خون دارند مفید است.

تحقیقات روی بیوسنتز ، سمیت زدایی ، متابولیسم و مفهوم تغذیه ‌ای استویا این نتیجه را در پی داشت که اکثر آزمایش‌ های سمیت انجام شده روی استویوزاید منفی است و استفاده از استویوزاید تصفیه شده به عنوان یک افزودنی غذایی برتر از نقطه نظر سلامتی عمومی رایج شد ، در نتیجه استویا و استویوزاید را می ­توان به عنوان یک شیرین کننده سالم استفاده کرد.

آزمایش ­های کلینیکی نشان دادند که استویا می ­تواند به تعادل قند خون کمک کند ، به همین دلیل مصرف این گیاه و عصاره ی آن در بسیاری از کشورها به عنوان یک داروی واقعی برای بیمارانی که از دیابت و هایپوگلیسمیا رنج می ­برند پیشنهاد می­ شود.

استویا یک رژیم ایده­ ال برای افرادی است که می­ خواهند وزن خود را کاهش دهند و یا ثابت نگه دارند ، زیرا قندهای موجود در این گیاه کالری­ زا نیستند و می­ توانند بدون افزودن وزن ، میل به شیرینی را در افراد ( به خصوص به عنوان جایگزینی برای سیگار ) ارضا کنند ، همچنین استفاده از استویا می­ تواند میل به خوردن غذاهای چرب را کاهش دهد.

کنترل اشتها از دیگر عوامل تأثیر برانگیز استویا است ، برخی افراد معتقدند که میزان گرسنگی آنها با خوردن استویا ، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از وعده غذایی کاهش می­ یابد.

مطالعات انجام شده توسط محققان آلمانی تایید کرده است که شاخ و برگ این گیاه در درمان اعتیاد به سیگار کشیدن با تنظیم قند خون کمک می کند.

ساده ترین راه برای ترک اعتیاد به سیگار این است که عصاره ی این گیاه را در یک بطری نگهداری کنید و هر زمان که میل به کشیدن سیگار داشتید با قطره چکان، یک قطره از این عصاره را بر روی زبان تان بریزید و بگذارید تا ولع شما کم شود .

از دیگر خواص شکربرگ ( استویا ) می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1- شکربرگ از رشد برخی باکتری­ ها و میکروارگانیزم­ های آلوده­ گر جلوگیری می­ کند ( حتی برخی افراد معتقدند که مصرف استویا موجب جلوگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا هم می­ شود. )

2- استویا را می­ توان برای جلوگیری از پوسیدگی­ دندان و بیماری ­های لثه استفاده کرد.

3- برگ­ های استویا یا فراورده­ های آن برای کاهش چین و چروک و خطوط پوست و تقویت صدا استفاده می­ شوند ؛ همچنین از این گیاه برای درمان بیماری ­ها و جراحات پوستی ، اگزمای پوستی ، آماس پوست و بریدگی­ های کوچک نیز استفاده می­ کنند.

4- چای کیسه­ ای استویا را می­ توان برای گرفتن خستگی چشم ، روی چشم قرار داد و همچنین استفاده از آن برای درمان خستگی و گرفتگی پوست و صدا پیشنهاد می­ شود.

5- محصولات محافظ پوست استویا به صورت شنی ، ماسک و کرم­ های مایع در دسترس است ، عصاره ی مایع را می ­توان مستقیماً برای پوست استفاده کرد.

6- برگ های این گیاه سرشار از مواد مغذی مختلف از جمله بتا کاروتن ، ریبوفلاوین ، کلسیم و منیزیم است ، با استفاده از این گیاه برای ترک سیگار می توانید مطمئن باشید که یک رژیم غذایی سالم را در پیش گرفته اید.

7- ویتامین C کمک می کند تا نیکوتین و سایر سموم که در بدن شما هستند پاک شوند ، ویتامین B می تواند کمک کند تا استراحت خوب شبانه و اعصابی آرام داشته باشید و کلسیم و منیزیم موجود در آن نیز برای کاهش استرس بسیار مفید است.

یک گیاه و این همه فواید متنوع ؟

الهام گرفته از شهر خبر

مرتبط ها

قالب خبری