جدیدترین مطالب امروز

استفراغ پشه ها عامل ایجاد خارش در بدن انسان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

استفراغ پشه ها عامل ایجاد خارش در بدن انسان

پشه ها با چرخاندن نیش خود در بدن جانوران و پیدا کردن منابع خون ( مویرگ ها ) خود را تغذیه کرده و در نهایت ماده ای از خود پس می دهند که موجب خارش می شود .

همه از پشه ها می نالیم ، با فرا رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هر چه بیشتر هوا نیز مزاحمت آن ها را بیشتر احساس می کنیم ، پشه یک حشره است ، جالب است بدانید تمام حشرات از خون تغذیه می کنند ، حال خون انسان یا هر جانور دیگری ، اما چرا ما بیشتر از مزاحمت پشه ها شاکی هستیم ؟ ! دلایل بسیاری می تواند داشته باشد ، تولیدمثل پشه ها بسیار زیاد است و از راه تخم گذاری صورت می گیرد ، شاید از دلایل کلافه کننده بودن پشه ها همین ازدیادشان باشد و یا اینکه به راحتی با وزن سبکشان مسافت هایی را پرواز کرده و به شکار خود می رسند ( البته پشه ها معمولا زیاد از محل زندگی خود دور نمی شوند ) و یا خارش شدیدی که رد نیش آن ها ایجاد می کند ( احتمال دارد این خارش به دلیل وارد شدن ماده ای ضدانعقاد از نیش پشه به بدن باشد که برای راحت مکیدن خون وارد بدن می کند ) !

تخم پشه ها این قابلیت را دارد که تا سال ها در هوای سرد سالم بمانند ، بعد از اینکه پشه ها از تخم بیرون می آیند چند ماه زمان لازم است تا پشه ی متولد شده بالغ شود ؛ پشه های بالغ شده حق زندگی به مدت 5 ماه را دارا هستند .

اگر خود را از دید آن ها پنهان کنیم راه فراری از نیش پشه ها برایما محسوب می شود ؟ شاید شنیده باشید که کوسه ها بوی خون را بسیار سریع تشخیص می دهند به همین دلیل زخمی شدن در آب های آزاد که این شکارچی در آن ها وجود دارد خطرناک است ، پشه ها نیز بوی دی اکسیدکربنی که در بازدم پس می دهیم را از 30 متری تشخیص می دهند ؛ حال اگر با فعالیت شدید بدنی دی اکسیدکربن بیشتری آزاد کنید بیشتر در خطر پشه زدگی هستید ، همچنین گفته شده است گروه خونی افراد در جذب بیشتر پشه ها موثر است !

حالا که تقریبا راه فراری وجود ندارد اگر پشه ای ما را نیش زد چگونه رد پشه زدگی را درمان کنیم ؟

اول از همه سعی کنید پوشاکی که به تن می کنید مشکی یا قرمز و آبی نباشد ؛ سعی کنید از رنگ های سرد استفاده کنید مانند سبز و …

اما اگر پشه شما را نیش زد می توانید محل را به آب نمک یا خمیر دندان آغشته کنید .

جالب است بدانید پشه های نر برای جلب توجه ماده ها از خود صدا تولید می کنند ( صدایی شبیه به ویز ویز ) پس با توجه به این که هنگام پشه زدگی صدای آن ها را متوجه نمی شویم و بعد از مکیدن خون خارش جای نیش ما را آزار می دهد نتیجه می گیریم که پشه های ماده نیش می زنند ( پشه های نر از شیره ی گیاهان تغذیه می کنند ) ، پس بهتر است خانم ها امیدوار باشند که پشه آن ها را نیش بزند تا شریک زندگیشان را !

مرتبط ها

قالب خبری