جدیدترین مطالب امروز

استفاده ی صحیح از لبنیات در تغذیه ی نوزادان تا 2 سالگی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

استفاده ی صحیح از لبنیات در تغذیه ی نوزادان تا 2 سالگی

لبنیات دربافتی بدن در سنین مختلف فاکتورهای گوناگونی دارد ، علاوه بر افزایش قدرت خرید در تولید انواع مختلف شیر در درصدهای چربی ، این موضوع به این امر اشاره می کند .

نوزاد تازه متولد شده به هیچ وجه نباید با شیرخشک تغذیه شود ، حداقل باید شیری که برای بار اول از سینه مادر خارج می شود را به عنوان وعده ی اولیه به او خوراند ؛ مهم ترین لبنیات دریافتی نوزاد در 6 ماه اول زندگی به این شکل دریافت می شود ، شیر مادر و در صورتی که حجم شیر برای نوزاد کافی نیست با مشورت پزشک باید از شیرخشک مخصوص استفاده کرد . تولید کنندگان شیرخشک به این موضوع توجه دارند و با توجه به این که گروه مخاطب آن ها در چه رده سنی قرار دارد شیرخشک های مختلفی را مخصوص همان گروه سنی تولید می کنند ، بنابراین می توان مطمئن بود نوزاد تا این لحظه از لبنیات مخصوص خود استفاده کرده است .

به دلیل رشد استخوان ها و شکل گیری پایه ای نوزاد در این دوره دریافت لبنیات به صورت روزانه بسیار مهم است ، برای خانم های شاغل و یا محصل الزامیست تغذیه کودک خود را از پیش فراهم کرده و از این بابت کمبودی باقی نگذارند . مادر باید شیر خود را دوشیده و در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی با جداره های ضخیم و سرپوش ( امکان عبور هوا وجود نداشته باشد ) قرار دهد ، شیر را در یخچال نگهداری کنید ، در یک فاصله ی زمانی 24 ساعت به راحتی می توانید نوزاد را با این شیر تغذیه کنید .

بعد از 6 ماهگی لزوم استفاده ی صددرصد از شیرمادر وجود ندارد و حتی املاح موجود در آن لازم هستند وای تکمیل کننده نخواهند بود بنابراین لبنیات کمکی وارد برنامه غذایی کودک خواهند شد . هرنوع لبنیات مصرفی در سنین زیر 2سال باید از نوع چرب باشد ، اعم از شیر ، ماست ، پنیر و…

با نزدیک شدن به 18 ماهگی باز هم شاهد تحولی در نحوه ی دریافت لبنیات حیاتی بدن یعنی شیر هستیم . زمان آن رسیده اندک اندک فرزند خود را از شیرمادر جدا کرده و به شیرهای بسته بندی موجود در بازار رو بیاوریم ؛ نه تنها از شیر بلکه از مواد دارای لبنیات می توان در این راه استفاده کرد ، مانند بستنی ، شیرهای طعم دار ، نی های طعم دار برای ایجاد انگیزه در کودک و…حتما به این نکته توجه داشته باشید لبنیاتی که کودک در این بازه دریافت می کند ( تا پایان 2سال ) صددرصد باید از نوع پرچرب باشد .

از سن 2 سال به بعد احتیاج به لبنیات همچنان احساس می شود و همانطور که واقف هستید شیر از نوشیدنی های لازم و ضروری در هر سنی محسوب می شود ؛ بنابراین از برنامه غذایی حذف نخواهد شد اما شدت کنترل مصرف آن به اندازه ی 2 سال ابتدای زندگی نخواهد بود .

دوری از خرافات :

از جمله موارد ممنوع مصرف در سنین زیر 2سال آدامس است ، این ممنوعیت برای جلوگیری از ایجاد اختلال در رشد جسمانی ( ذهنی و… ) کودک نیست بلکه به منظور کم شدن آمار تلفات براثر خفگی ( انسداد مسیر تنفسی ) می باشد .

مرتبط ها

قالب خبری