استفاده غیراصولی از لنز طبی عامل اصلی تخلیه قرنیه

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 16, 2014
استفاده غیراصولی از لنز طبی عامل اصلی تخلیه قرنیه

هنگامی که لنز را درون چشم خود قرار می دهید شرایطی مطلوب برای ورود میکروب به چشم فراهم می شود، برای جلوگیری از عفونت های چشمی رعایت اصول بهداشتی لنز ضروری است

اغلب افرادی که بنا به هر دلیلی دچار عارضه ی چشمی شده اند و از عینک استفاده می کنند در مواقعی برای مدتی کوتاه یا بلند به فکر استفاده از لنزهای طبی می افتند ؛ لنزهای طبی بر اساس نمره ی چشم ( میزان ضعیفی ) و اینکه دید فرد دوربین ، نزدیک بین ، یا آستیگمات است دارای جنس های مختلفی ( سخت و نرم ) هستند .

استفاده از لنز بسیار مورد حساس و قابل توجهی است چرا که یک جسمی خارجی وارد عضو حساس بدن ( چشم ) می شود و برای مدتی راه رسیدن اکسیژن به قرنیه را مسدود می کند به همین علت باید پیش از استفاده از لنز آن را به مدت چند ساعت درون محلول مخصوص خود قرار دهید و حتی پس از استفاده مجددا آن ها را درون محفظه ی مخصوص خود جای دهید . توجه داشته باشید که طول عمر لنط مشخص است و هرگز نباید آن را بیشتر از حد مجاز استفاده کرد ، زیرا استفاده ی بیش از حد از یک لنز از عوامل ایجاد کننده ی حساسیت می باشد .

در نظر داشته باشید که حتما لنز طبی را با مشورت پزشک تهیه کنید و به داروخانه ها و دیگر مراکز تکیه نکنید .

اگر بهداشت و اصول نگهداری لنز در هنگام مصرف رعایت نشود ، در پی آن عفونت های چشمی ، خراش قرنیه و دیگر ناراحتی های چشم را به همراه خواهیم داشت که در مواقعی برای درمان قطعی نیازمند پیوند قرنیه و حتی تخلیه ی چشم و کوری کامل درپی دارد .

اما لنز سخت بهتر است یا نرم ؟ همانظور که گفتیم به طور کلی لنز دارای دو نوع سخت و نرم است ، لنز نرم اکسیژن را از خود عبور داده و از این نظر برخی ویژگی های منفی لنز سخت را پوشش داده اما از طرفی به مراتب بیشتر از لنز سخت باعث ایجاد عفونت می شود ؛ به عنوان یک جمع بندی در مقایسه ی این دو نوع باید گفت لنز سخت برای استفاده های بلند مدت و لنز نرم مصارف کوتاه مدت پیشنهاد می شود در نتیجه لنز سخت مطمئن تر از لنز نرم است .

هنگامی که می خواهید لنز را درون چشم خود قرار دهید ( و یا هنگام خارج کردن آن ) شرایطی مطلوب برای ورود میکروب به چشم محسوب می شود ، ابتدا لنز را با محلول مخصوص خود ( و نه با آب جوشیده یا معمولی ) شستشو داده و انگشتان خود را نیز با سرم مخصوص بشویید ؛ سر خود را بالا گرفته و لنز را روی انگشت خود قرار دهید ، دید خود را کاملا رو به جلو ( مستقیم ) متمرکز کرده و پلک زیرین را پایین بکشید ، قرنیه را به سمت بالا هدایت کنید ( به بالا ترین نقطه نگاه کنید ) لنز را در قسمت سفید چشم قرار داده و انگشت خود را بردارید ، بلافاصله پلک زیرین را رها کنید و یکبار پلک بزنید تا لنز بر روی قرنیه جای گیرد . برای خارج کردن لنز از چشم تقریبا همین مراحل را باید برعکس انجام دهید :

چشم را با محلول مخصوص مرطوب کنید ، به بالا نگاه کرده و پلک زیرین را رو به پایین بکشید ، انتهای لنز را با انگشت لمس کرده و آن را به سمت سفیدی چشم هدایت کنید ، سپس به آرامی آن را از چشم خارج کنید .

در نظر داشته باشید که مصرف برخی دارو ها بر روی لنز تاثیرگذار هستند به عنوان مثال قرص های ضد حساسیت به علت خشک کردن نسبی آب چشم در وضعیت لنز تغییر ایجاد می کنند ؛ عادت های بد رفتاری نیز مانند سیگار کشیدن ( به علت آلوده کردن فضا با دود ) بر روی بهداشت لنز اثر می گذارند .

نکته مهم :

هنگامی که به استخر می روید ، در فضای باز مملوء از گرد و غبار قرار می گیرید ، هنگام خواب ، گریستن و… لنز را از چشمان خود خارج کنید ؛ در مدتی که لنز بیرون از چشم است حتما آن را در محلول مخصوص خود قرار دهید ؛ ناخن های خود را نیز همواره کوتاه نگاه دارید که موجب خراشیدگی چشم نشود .

اشتراک گذاری این مطلب در :

..:: کلید واژه ها ::.. , , ,