جدیدترین مطالب امروز

استرس خود را در واحد ثانیه مهار کنید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

استرس خود را در واحد ثانیه مهار کنید

استرس یا فشار روانی که به آن تنیدگی هم گفته میشود ، در روانشناسی به معنی فشار و نیرو است و هر محرکی که در انسان ایجاد تنش کند، استرس زا یا عامل تنیدگی نامیده میشود.

حتما درباره ی استرس ، زیاد شنیده اید و خوانده اید و از لحظ تجربه کردن ، همگی ما بدون شک برای یک بار هم که شده ، آن را تجربه کرده ایم.

البته قبلا هم گفته ایم که هر چیزی، هم روی مثبت دارد و هم منفی و هیچ چیز نیست که مطلق، خوب و یا بد مطلق باشد.

استرس هم اینگونه است، به این معنی که هم استرس منفی داریم و هم استرس مثبت.

استرس‌ مثبت‌ می‌ تواند یک‌ انگیزش‌ دهنده‌ باشد ، در حالی‌ که‌ استرس‌ منفی‌ می‌ تواند در زمانی‌ که‌‌ تغییرات‌ و نیازها، فرد را شکست‌ می ‌دهند، ایجاد شود.

به چند نمونه از عوامل بیرونی و درونی استرس زا اشاره میکنیم :

از جمله عوامل بیرونی رها سازی فشارعصبی میتوان به : تغییر شغل، نقل مکان به یک شهر جدید، ازدواج، مرگ نزدیکان، و وجود یک بیماری بااهمیت در خانواده اشاره داشت و همچنین از عوامل درونی نیز می ‌توان به : ناراحتی ‌های جسمانی و یا روانی اشاره کرد. البته برخی از ویژگی ‌های شخصیتی، مانند نیاز به ‌دست آوردن رضایت دیگران نیز می‌ توانند فشارزا باشند.

نکته ی جالب اینجاست که حوادث شادی ‌آور نیز می ‌توانند به همان اندازه ی وقایع غم‌ بار برای انسان فشارزا باشند.

حالا اگر از بحث تعریف ، انواع و عوامل ایجاد استرس خارج شویم ، میخواهیم راهی را بیان کنیم که بتوانید استرس خود را در کوتاهترین زمان ممکن کاهش دهید و چه بسا از بین ببرید.

هنگامي كه دچار استرس مي شويد، بكوشيد عضلات صورت خود را شل كنيد و هيچ حالتي به آن ندهيد . لبخند بزنيد و مجسم كنيد كه اين لبخند در تمام صورت و حتي در چشمان شما پخش شده و همه صورت شما در حال خنديدن است. بعد به خود بگوييد : چشمان من مي درخشند و در عين شادماني و آرامش يك نفس عميق بكشيد و چشم خود را ببنديد و مجسم كنيد كه هوا از كف پاي شما وارد پاهايتان مي شود و از آن جا به طرف شكم و قفسه سينه مي رود. بدين ترتيب هوا را به طرف بالا بكشيد . سپس عمل بازدم را انجام دهيد و در اين حالت، تجسم كنيد كه هوا از همان مسير به طرف پايين بر مي گردد و به طرف پاهايتان رانده مي شود و از كف پاهايتان خارج مي گردد. در همين لحظات به چانه و زبان و شانه هايتان آرامش دهيد و آن ها را به حالت استراحت نگه داريد .

امتحان کنید ، به امتحانش می ارزد.

امیدواریم که نتیجه ی مطلوب حاصل شود.

مرتبط ها

قالب خبری