جدیدترین مطالب امروز

استخدام رؤیای دیرینه ی عده ای از انسان ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

استخدام رؤیای دیرینه ی عده ای از انسان ها

عده ای از افراد در طول زندگی خود، همیشه دنبال شغلی دولتی هستند و تمایل دارند که همیشه با چیزی به نام حقوق کارمندی سروکار داشته باشند . آنها در رؤیای استخدام اند !

شروع بحث را با یک سئوال استارت میزنیم . چرا استخدام برای برخی از انسان ها جذابیت دارد و رسیدن به آن را مانند یک رؤیا و آرزو می دانند ؟ پاسخ به این سئوال زیاد هم سخت نیست .

در درجه ی اول که شاید مهمترین دلیل تمایل افراد به استخدام نیز باشد ، این است که اینگونه افراد دنبال راحتی بیشتری هستند و به همین جهت ، تمایلی به شغل های غیردولتی ندارند .

کمی بدون تعارف حرف بزنیم . مگر غیر از این است ، فردی که به هر دری می زند تا استخدام شود ، به دنبال این نباشد که آخر هر ماه یک حقوق مسلم داشته باشد و خیالش از بابت نداشتن پول راحت شود ؟ خوب این یعنی ، نوعی راحت طلبی بیشتر !!!

مطمئنا فردی که به استخدام دولت و یا شرکت های وابسته به دولت در می آید از چند چیز به طور کامل آگاه است . او می داند که همیشه چیزی تحت عنوان حقوق ماهیانه دارد که سر هر ماه به حسابش واریز می شود . می داند که می تواند برای حقوقش از قبل برنامه ریزی داشته باشد . همچنین می داند چه خوب کار کند و چه بد ، حقوقش سرجایش است و خیالش راحت است و … ، پس اگر تمامی اینها را کنار هم بگذاریم به همان پازل راحت طلبی خواهیم رسید .

در اینجا منظور ما از واژه ی راحت طلبی ، تنبلی و یا سستی در کار نیست ، بلکه مقصود ، درگیر نکردن خود با مشکلات مالی ، ریسک پذیری و … می باشد . شاید برخی بگویند که خوب این چه اشکالی دارد و مگر بد است که به فکر آینده ایم ؟ این هیچ اشکالی ندارد و اصلا هم بد نیست که به فکر آینده باشید ، ولی چند نکته را بایستی در خصوص استخدام شدن بدانیم که اگر استخدام شویم از چند جهت خود را محدود ساخته ایم ، زیرا استخدام فقط دارای مزایا نیست و گاهی معایبش بیشتر از محسنات آن می باشد .

1- کسی که استخدام می شود معمولا قدرت خلاقیت خود را از دست خواهد داد ، چون در اکثر مواقع نیازی به آن ندارد .
2- با استخدام شدن ، توان ریسک افراد پایین خواهد آمد و به دلیل عدم تمایل ، روشهای دیگر کسب درآمد را آموزش نخواهند دید و امتحان نخواهند کرد .
3- قدرت و توان تولید کار را از خود می گیرند ، چون نیازی به آن نمی بینند .
4- در خود نمی بینند که بتوانند به چندین نفر حقوق بدهند ، چون همیشه حقوق بگیر بوده اند .
5- معمولا اگر حقوق دریافتیشان کفاف زندگیشان را بدهد تلاش بیشتری برای درآوردن پول بیشتر نخواهند کرد و به قول معروف به همان چیزی که دارند قانع اند ( البته این روحیه ، روحیه ی بدی نیست ، ولی فقط بایستی یک چیز روشن شود که بعضی وقتها معنای قناعت را اشتباه برداشت نکنیم . زیرا برخی فکر می کنند به کمترین چیزها باید قانع باشند و تلاش بیشتری برای به دست آوردن چیزهای بیشتر نکنند ، در حالیکه گفته های خداوند خلاف این است و همیشه مؤمنان را به بهترین داشته ها تشویق کرده و فرموده است به نسبت زمان حال خود ، خوب زندگی کنید )

حال با همه ی این اوصاف ، شاید عده ای دلایل محکم و خاص خود را در راه تلاش برای استخدام شدن داشته باشند و بدون شک هرکس خودش بهترین تصمیم گیرنده برای زندگی اجتماعی و فردیش می باشد . ما فقط امیدواریم که روحیه ی ایجاد کار و اشتغال زایی ، در افراد بیدار شود تا لااقل اگر 1% هم از کار بیکار شدند ، راههای دیگری که پرسود هم باشد را پیش رویشان ببینند .

مرتبط ها

قالب خبری