جدیدترین مطالب امروز

استان خوزستان و جاذبه های گردشگری شهرهای استان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

استان خوزستان و جاذبه های گردشگری شهرهای استان

استان خوزستان از قدیمی ترین استان هایی است که مکان رفت و آمدهای توریست می باشد ، اما احتمالا در ورود اولیه به این استان سردرگم خواهید شد .

شهرهای غبار گرفته و کوچه و خیابان هایی بدون امکانات اولیه ! این است خوزستان !؟ در جواب سوالی که اکثر مسافرهای تازه وارد شده به خوزستان با آن مواجه می شوند باید گفت خیر . بخشی از اعتراض بازدیدکنندگان منطقی است ، مانند وضعیت فعلی رود کارون و یا کمبود امکانات اولیه ی اجتماعی نظیر سرویس های حمل و نقل عمومی ، تابلوهای راهنمای درون شهری و… متاسفانه برای استانی مانند خوزستان که از تامین کنندگان ذخایر نفتی کشور است وضعیت غیرقابل تحملی محسوب می شود ؛ به همین علت اکثر مسافران نوروزی ( و یا تعطیلات رسمی ) دچار سردرگمی شده و در سفر اول ( یا حتی مسافرت های بعدی ) ، بدون داشتن راهنما موفق به استفاده ی کافی از زمان خود نخواهند شد . بنابراین برای یک گردش مفید در استان خوزستان با ما همراه باشید …

اندکی در خصوص استان خوزستان :

از گرم ترین استان های ایران می توان به استان خوزستان اشاره کرد ؛ فصل پاییز و زمستان بسیار دیر از راه می رسد و زودتر از انتظار به سر می آید ، این در صورتی است که ایام گرما و شرجی ( به اصطلاح خرما پذان ! ) در شهرهای استان خوزستان حداکثر روزها را به خود اختصاص داده است . اگر در ماه های آبان ، آذر و دی قصد مسافرت به استان خوزستان را دارید حتما یک بارانی و چکمه با خود همراه داشته باشید ؛ در فصول سرد مانند بهمن و اسفند ( گاهی هم فروردین ) یک ست لباس گرم کفایت می کند .

در فصول یاد شده ( به غیر از فروردین ) ، اقامت در چادرهای مسافرتی امکان پذیر نمی باشد و حجم بارندگی و شدت سرما مشکل ساز خواهد شد .

کمی از که از آمار آب و هوایی استان خوزستان فاصله بگیریم به موقعیت شهرها از جمله اهواز می رسیم ، اهواز از جمله شهرهای وسیع ایران به حساب می آید ، از زیبایی های این شهر می توان به رودکارون و فضای سبز اطراف آن مشهور به جاده ساحلی اشاره کرد ؛ همچنین پل های مرتبط کننده ی دو نیمه ی شهر که توسط رودکارون از هم جدا شده اند از معماری زیبایی برخوردار هستند ؛ از جمله ی این پل ها که معمولا مسافران اشتیاق دیدنشان را دارند پل کابلی و پل معلق هستند .

بقعه ی علی ابن مهزیار نیز از جمله زیارتگاه های محبوب در استان خوزستان است که در اهواز واقع شده ؛ تحقیق پیرامون زندگینامه ی این بزرگوار اطلاعات ارزشمندی را در اختیارتان خواهد گذاشت .

از جمله بازارهای حائز اهمیت برای وقت گذاشتن نیز بازار نادری ، بازار امام و بازار پاکستانی ها هستند که در مرکز شهر اهواز قرار گرفته اند و معمولا رجوع به آن ها و بهره بردن از امکانات آن معمولا با یک راهنما امکان پذیر خواهد بود . اگر هم بخواهید از تنها شهربازی شهر دیدن کنید باید به منطقه پاداد مراجعه کنید .

اگر بخواهیم از تک تک مناطق اهواز برایتان بگوییم احتمالا تمام تعطیلات را در همین شهر باقی خواهید ماند ! به سراغ دیگر شهرهای استان خوزستان می رویم ؛ از شهرهایی مانند امیدیه ، حمیدیه و… احتمالا در طول مسیرتان به دزفول عبور خواهید کرد ؛ از آب های جاری در مسیر متوجه خواهید شد که به کجا می رویم… ” علی کله ” ؛ منطقه ای با سد بزرگ و آب جاری فراوان که محل تجمع خانواده ها است ؛ این مکان تفریحی به قدری شلوغ می شود که افراد از یک روز قبل به آن جا رفته و جایی را برای اقامت و اسکان اشغال می کنند .

آسیاب های آبی ، پل ساسانی ، مسجد جامع ، مزار سبزقبا و بازار قدیم شهر از دیگر اماکن موجود در دزفول هستند که ارزش بازدید را خواهند داشت .

آبشارهای شوشتر و آرامگاه دانیال نبی ( در شوشتر ) نیز از جاذبه های شهر شوشتر به حساب می آیند .

به حومه ی تهران یعنی شهر آبان می رویم ! توسیه می کنیم دیدن از کلیسا و موزه ی این شهر را از دست ندهید .

از آنجایی که استان خوزستان از نظر مناطق جنگ زده نیز اهمیت بسیار دارد ؛ شما می توانید در چند روز به صورت فشرده از خرمشهر و شلمچه که بیشترین آثار و موزه های جنگی را به خود اختصاص داده اند دیدن کنید .

قبل از خارج شدن از استان خوزستان حتما مقداری خرما از شهرهای زیبای آن تهیه کنید ، خرما و محصولات لبنی این استان ( تولید شده از شیرگاومیش های تالاب شادگان ) در هیج جای دیگر با این کیفیت قابل تهیه نمی باشد .

مرتبط ها

قالب خبری