استاتین ها داروهای مؤثر در کاهش فشار خون

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : فوریه 3, 2018
استاتین ها داروهای مؤثر در کاهش فشار خون

بمنظور کاهش و کنترل فشار خون ، داروهای مختلفی وجود دارد که استاتین ها از جمله ی آنها هستند ؛ در ادامه ، بیشتر با این دارو آشنا خواهید شد .

استاتین ها می توانند در کاهش فشارخون و درمان مشکلات قلبی و عروقی تان تاثیرگذار باشند و موجب پیشگیری از بالارفتن آن شوند و بدین وسیله از آسیب رسیدن به شریان های بدن پیشگیری می کنند از داروهای مشابه آن می توان دیورتیک، مسدود کننده‌های کانال کلسیم، مهار کننده‌های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین اشاره کرد.

مسلم است که فشار خون بالا عامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی، حمله قلبی و سکته مغزی است.

اضافه وزن یا چاقی، سیگار کشیدن، شیوه زندگی بی تحرک، نوشیدن الکل، مصرف بیش از حد سدیم و کهنسالی، عواملی هستند که باعث ابتلا به فشار خون بالا می‌شوند. هرچند سابقه خانوادگی نیز در ابتلا به این بیماری بی تأثیر نیست.

شما ممکن است قادر به کاهش فشار خون از طریق تغییر سبک زندگی شوید. اقداماتی مانند کاهش وزن، کاهش مصرف سدیم، ورزش منظم، بهبود کیفیت خواب و پرهیز از نوشیدن الکل و استعمال دخانیات می‌تواند در این زمینه مفید باشد. اما پزشک شما ممکن است برای کمک به کنترل فشار خون برای شما دارو نیز تجویز کند.

در این میان استاتین ها معمولاً با کاهش میزان کلسترول، تا حد متوسط منجر به کاهش فشار خون نیز می‌شوند. داروهای متداول برای درمان فشار خون بالا عبارتند از : دیورتیک، مسدود کننده‌های کانال کلسیم، مهار کننده‌های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین، مسدود کننده‌های بتا، مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین.

اما استاتین ها برای پایین آوردن کلسترول بد یا همان آل دی آل طراحی شده‌اند با این حال محققان بر این باروند که استاتین ها می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به تصلب شرایین یا باریک شدن سرخرگ‌ها کمک کنند. همچنین محققان نشان داده‌اند که استاتین ها ممکن است به مبارزه با التهاب بدن بروند که می‌تواند به شریان‌های بدن آسیب برساند.

این در حالی است که بهبود متوسط فشار خون با مصرف استاتین ها خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

منبع : هلث لاین

اشتراک گذاری این مطلب در :