جدیدترین مطالب امروز

اسب ها نجیب زادگانی باهوش در میان حیوانات

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

اسب ها نجیب زادگانی باهوش در میان حیوانات

با مستندی کوتاه راجع به اسب میزبان شماییم تا با کمی کنکاش در دنیای آنها ، با این نجیب زاده ی طبیعت ، دوستی و رابطه ی بهتری برقرار کنیم .

اسب ، حیوانی که از میلیونها سال پیش به این کره ی خاکی پا گذاشته و از آفرینش انسان همراه او بوده است.

ما در این مستند قصد داریم بیشتر، هوش و حافظه ی اسب ها را مورد کنکاش قرار دهیم که در این حین به آزمایشی برخورد کردیم که قبلا روی این حیوان صورت گرفته بود و همین امر را تصدیق میکرد.

به نظر شما این نظریه درست است که اسب ها حافظه ی ضعیف تری نسبت به سگ ها دارند؟

ما هم مانند شما در این مورد تردید داریم و به طور حتم و قطعی نمیتوانیم بگوییم که این نظریه صحت دارد یا خیر !

ولی اگر بر فرض هم این نظریه صحیح باشد، به نظر شما مسبب اصلی آن چیست؟ جز اینکه اسب ها با انسان‌ های بیشتری از قبیل پرورش‌ دهندگان، سوارکاران و غیره سروکار دارند؟

بعضی‌ ها معتقد هستند که اسب صاحب خود را فقط بر اساس علائم خارجی اندام او، چون لباس و کلاه و کفش می ‌تواند به خاطر بیاورد. به عنوان مثال فردی همانند « پروفسور گریزمک » در مقاله ‌ای که در مجله فیزیولوژی حیوانات منتشر کرده بود، به اسبی اشاره کرد که صاحب خود را فقط از روی لباسش می‌ شناخت و هنگامی که او لباسش را عوض می‌ کرد اسب از شناختن او عاجز می‌ شد.

ما معتقیدیم هیچ چیز به صورت قطعی در این دنیا وجود ندارد و ممکن است خلاف تصور پروفسور گریزمک نیز صادق باشد.

از این رو برای اثبات بیشتر حافظه ی اسب ، تصمیم به انجام آزمایشی گرفتیم که طبق آن بایستی یک اسب را در یک مسیر رفت و برگشت با یک سوارکار مشخص قرار میدادیم.
در مرحله ی اول هدایت اسب را سوارکارش به عهده داشت ، ولی در مرحله ی دوم آزمایش، بعد از طی یکباره ی این مسیر توسط اسب ، باری دیگر اسب را در آن مسیر قرار دادیم، با این تفاوت که به سوارکار گفتیم، اسب را به حال خود واگذارد و دهانه ی اسب را برای هدایت به مسیری نچرخاند. اسب بدون هدایت سوارکارش همان مسیر را به درستی طی کرد و در انتها دقیقا به نقطه ی آغاز آزمایش بازگشت.

ما با این آزمایش دریافتیم که اسب برخلاف تصور عده ای آنچنان هم حافظه ی ضعیفی ندارد. زیرا اسب او به طور کامل، تمامی جزئیات مسیر را در حافظه ی خود ضبط کرده بود.

این احساس که بعدها توسط ‏پروفسور گریزمک به « احساس جهت نما » عنوان گرفت، بر این اصل استوار بود که دقت این احساس به میزان استعداد مشاهده و حفظ مشاهدات بستگی دارد.‏

حال برمیگردیم به ابتدای بحث حافظه ی اسب ها. یعنی شناخت صاحب اسب !!!

طبق آزمایشهای دیگری دریافتیم که اسب ها صاحب خود را در هر لباسی می‌ شناسند و با عوض شدن لباس صاحب خود، هیچ تغییر رفتاری در آنها دیده نمی ‌شود. آنها هنگامی که صاحب خود را می ‌بینند با گوش‌ های تیز و به جلو متمایل شده به استقبال او می ‌آیند.
پس بسیار تیزگوش نیز هستند. چراکه بیشتر اسب‌ ها هنگامی که صدای پای صاحب خود را از پشت درب اصطبل می ‌شنوند، شیهه می ‌کشند و این نشان دهنده ی این است که آنها دارای گوش‌ های حساسی هستند و صداها را خوب می‌ شنوند و تشخیص می ‌دهند.‏

در پایان برای تصدیق بیشتر این موضوع ، به گفته ی یکی از تربیت ‌کنندگان اسب رجوع میکنیم.

طبق گفته های او، وقتی که اسب سه ساله‌ ای را برای تربیت نزدش سپردند، بعد از پایان دوره ی آموزشی اسب ، او به یک مدرسه سوارکاری دیگر فرستاده شد و از آن اسب دور افتاد. اما هنگامی که پس از گذشت مدتی، اسب تربیت شده خود را در مدرسه ی دیگری دید ، مشاهده کرد که اسب با دیدن او به سمتش آمد، و نشان داد که هنوز خاطرات آن روزها را به یاد دارد.‏

همانطور که به طور حتم میدانید این حیوان نجیب جنبه های گوناگونی برای کنکاش دارد. هدف ما در این مستند ، تنها پرداختن به یکی از جنبه های اسب ( هوش و حافظه ) بود.

تا مستندی دیگر … .

مرتبط ها

قالب خبری