جدیدترین مطالب امروز

از اکالیپتوس سم خطرناک و پر خاصیت گیاهی بیشتر بدانید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

از اکالیپتوس سم خطرناک و پر خاصیت گیاهی بیشتر بدانید

اکالیپتوس درختی بلند است که از برگ آن استفاده های دارویی می شود ، در صورتی که از این گیاه شفا بخش زیاد استفاده کنید دچار مسمومیت و حتی مرگ خواهید شد .

اکالیپتوس درختی بسیار بلند با ارتفاع 145 متر است ، تنه ی درخت اکالیپتوس نسبت به ارتفاع بلند این درخت قطعا باید قطور باشد ، محیط تنه ی درخت اکالیپتوس چیزی در حدود 25 متر است ، شرایط رشد درخت اکالیپتوس در استرالیا بسیار عالی است و اصالتا نیز درخت اکالیپتوس در استرالیا رشد می کند و تشکیل جنگل هایی را می دهد ؛ برگ های اکالیپتوس در دوره ی جوانی و پیری شکل متفاوتی به خود می گیرند ( سن برگ ها را می توان با توجه به شکل برگ ها تشخیص داد ) .

در برخی از تحقیقات به عمل آمده در مورد فواید درخت اکالیپتوس ، مطالبی در خصوص جذب طلای موجود در خاک توسط درخت اکالیپتوس بیان شده است ؛ طبق تحقیقات به عمل آمده طلا را می توان از برگ درخت اکالیپتوس به دست آورد ، تا حدودی می تواند این اظهارات صحت داشته باشد زیرا ریشه ی درخت اکالیپتوس سه برابر وزن خود قدرت جذب دارد ( قدرت جذب آب ریشه ی اکالیپتوس بالا بوده و در مواقع کم آبی می توان از آب موجود در آن استفاده کرد ) .

گیاه اکالیپتوس را می توان به صورت بخور ، جوشانده ، روغن و… برای درمان های مختلفی استفاده کرد ، از جمله تب ، جای نیش حشرات ، روماتیسم ، عفونت های ادراری و… ، همچنین اکالیپتوس ضد التهاب بوده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند ( برای مقابله با بیماری های فصلی که اکثرا ویروسی هستند چند قطره روغن اکالیپتوس را به کف دست هایتان بمالید ) .

از جوشانده ی اکالیپتوس می توانید برای درمان سرفه و برونشیت استفاده کنید و حتی برای تسریع بهبودی قفسه ی سینه را با روغن اکالیپتوس مخلوط با روغن بادام ( به صورت مخلوط ) چرب کنید . بوی نعنا مانند ویکس و خنکی ریه ها و… به خاطر خاصیت اکالیپتوس در آن است ، از گیاه اکالیپتوس همچنین در تولید حشره کش هم بهره می برند ( اکالیپتوس دفع کننده ی حشرات و سوسک ها است ) .

شوره ی سر ( چند قطره روغن مخلوط با مقدار قابل توجهی شامپو برای چند روز استفاده ) ، آسم ( ناراحتی های تنفسی ) ، درد های آرتروز ( روغن اکالیپتوس مخلوز با یک روغن گیاهی دیگر ) و… نیز با اکالیپتوس قابل درمان هستند .

روغن گیاهان از جمله روغن اکالیپتوس ، برای گروهی از افراد مانند خانم های باردار منع مصرف دارد ، همچنین کودکانی که کمتر از 3 سال سن دارند هم نباید از روغن گیاهان استفاده کنند . روغن اکالیپتوس سمی است و در مصرف آن دقت فراوان لازم است . زیاد تر از حد توصیه ی شده ی مصرف اکالیپتوس توسط پزشک توصیه نمی شود ، زیرا بسیار خطرناک است ( حتی بعد از ماساژ دادن ناحیه های خارجی با اکالیپتوس باید دست را کاملا شست تا باقیمانده ی اکالیپتوس جذب بدن نشود ) زیرا موجب مسمومیت ، از کار افتادن دستگاه تنفسی ( در نتیجه مرگ ) ، اختلال در کار کلیه ها ، افت فشار خون و… می شود .

برگ های اکالیپتوس منبع غنی روغن این گیاه هستند و علاوه بر تنه ی چند رنگ این درخت که بر اثر بیرون ریختن صمغ از تنه ی درخت است ، برگ های روغنی از دیگر ویژگی های بارز اکالیپتوس به شمار می رود .

با تمام منع مصرف ها و احتیاط هایی که لازم است صورت گیرد ، برگ اکالیپتوس برای درمان زخم ها بسیار مفید است ، همچنین به منظور پایین آوردن قد خون ، اشتها آور و هضم کننده بسیار مفید می باشد .

مرتبط ها

قالب خبری