جدیدترین مطالب امروز

ازدواج فامیلی و افزایش ریسک ایجاد اختلالات ژنتیکی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

ازدواج فامیلی و افزایش ریسک ایجاد اختلالات ژنتیکی

یکی از عوامل مهمی که به بروز اختلالات ژنتیکی و در نتیجه تولد نوزادان معلول می انجامد ، بی توجهی به نکاتی در خصوص ازدواج فامیلی می باشد .

اگر کسی را دوست دارید و می خواهید با او ازدواج کنید که اتفاقا از بستگان و فامیل شما نیز هست ، بیش از پیش به انجام تمام آزمایش های قبل از ازدواج اهمیت دهید .

اختلالات ژنتیکی در سبکی از ازدواج ، به نام ازدواج فامیلی بسیار دیده می شود و برای پیشگیری از این اختلالات ، حتما بایستی در نظر داشته باشید که قبل از ازدواج فامیلی ، آزمایشات و مشاوره های ژنتیک را در این زمینه بسیار مهم قلمداد کنید .

متأسفانه بیشترین معلولیت های نوزادان که از مهمترین دلایل آن ، همین ازدواج فامیلی می باشد ، در کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه اتفاق می افتد که شاید بشود تنها دلیل این معضل را عدم آگاهی افراد و نبود اطلاع رسانی های ضروری در این خصوص دانست .

طبق آمار انتشاری در این زمینه ، هر یک دقیقه ، 8 معلول در جهان متولد می شود که واقعا آمار تکان دهنده ایست !!!

پس باید به دنبال راهکار بود تا هر چه بیشتر ، جلوی این فاجعه گرفته شود .

یکی از راهکارهای کاربردی که برای علاقه مندان به ازدواج فامیلی می شود عنوان کرد این است که قبل از ازدواج ، آگاهی‌ های لازم را با استفاده از مصاحبه و مراجعه به کلینیک پزشکی پیدا کنند و آزمایشات ژنتیک مخصوص به خود را هم انجام دهند و اگر مستعد تولد نوزاد معلول بودند و از لحاظ ژنتیک نمیتوانستند با هم ازدواج کنند ، این کار را نکنند و باعث اضافه شدن یک نوزاد معلول به کل نوزادهای معلول جهان نشوند .

البته خبر خوشحال کننده ای هم در این مورد وجود دارد که اگر همه ی نکات لازم اجرا شود ، در اکثر مواقع ، تنها 5 تا 6 درصد تولد‌هایی که بر پایه ی ازدواج فامیلی شکل میگیرد ، منجر به معلولیت می‌ گردد .

از طرفی انتظار می رود مسئولین وقت نیز برای حل مشکل و کاهش این معضل ، تدابیری اتخاذ کنند که بتوان با آگاهی بخشی و اطلاع رسانی های لازم ، افراد را مطلع ساخت و تا حد ممکن بتوان از درصد وقوع این معلولیت های قابل پیشگیری کاست .

بد نیست به این نکته هم توجه داشته باشیم که هزینه برای پیشگیری و دادن آگاهی به افراد در خصوص عدم ابتلا به انواع بیماری و فراهم نمودن امکانات لازم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها ، نه تنها هدررفت پول نیست ، بلکه یک سرمایه گذاری بلند مدت می باشد که سود سرشاری را به کشورمان خواهد بخشید .

مرتبط ها

قالب خبری