ازدواج زودهنگام و میزان آمادگی برای این امر مهم ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 5, 2020
ازدواج زودهنگام و میزان آمادگی برای این امر مهم ؟

ازدواج زودهنگام شاید از دید عده ای از افراد خوب نباشد و در آینده مشکلاتی برای فرد ایجاد کند ! ما در این مقاله از اهمیت میزان آمادگی در ازدواج زودهنگام خواهیم گفت .

ازدواج زودهنگام خوب است یا بد ؟
میزان آمادگی برای تن دادن به ازدواج زودهنگام باید چقدر باشد ؟
چگونه ازدواج زودهنگام را به موفقیت ختم کنیم ؟

اینها شاید برخی از سئوالات مطرح برای افرادی که قصد تن دادن به ازدواج زودهنگام دارند و یا در اطرافیان خود چنین اشخاصی را می شناسند ، باشد ؛ ما در این مقاله سعی میکنیم به برخی از این ابهامات پاسخ دهیم .

اگر قصد ازدواج زودهنگام را دارید بهتر است این توصیه های مهم را در نظر بگیرید!

به نظر می‌رسد آمادگی‌ها و قابلیت‌های ازدواج بیش از هر چیز به پرورش و تربیت کامل در دوران تجرد بستگی دارد، آماده کردن فرزندان برای پذیرفتن مسئولیت، مستقل بار آوردن آن‌ها، حل تعارضات شخصیت و رفع ابهاماتی که آن‌ها را در انتخاب مسیر درست دچار مشکل می‌کند و دادن آگاهی‌های کاربردی از زندگی مشترک از جمله مقدمات ضروری ازدواج و صدالبته ازدواج زودهنگام است. این موارد الزاما در سنین بالا به دست نمی‌آید؛ بر این اساس سن مناسب ازدواج، سنی است که فرد به بلوغ‌های مورد نظر در ابعاد مختلف رسیده باشد.

قطعا شما به عنوان یک مرد جوان که احیانا هنوز موقعیت با ثبات اجتماعی و اقتصادی نیافته اید (منظور موقعیت‌های آن چنانی نیست بلکه همین اندازه که مسیر پیش روی فرد مشخص باشد و برنامه روشن و معینی که بتوان به آن اعتماد کرد، داشته باشد) انتظار ندارید خانواده‌ای دخترشان را به شما بسپارند در حالی که هنوز معلوم نیست قرار است چه بکنید و کجای راه هستید؟ و یا به عنوان یک دختر جوان انتظار ندارید وقتی هنوز احساس می‌شود از مهارت‌های لازم همسرداری،خانه داری، مادری، شکیبایی و همراهی برخوردار نیستید و نگاهتان به ازدواج متأثر از کارتون سیندرلا و فلان فیلم سینمایی بومی خودمان است، شما را به خانه بخت بفرستند و آن جا چون داماد توان محقق ساختن رویاهای شما را ندارد هر روز ماتم جنگ و دعوایتان را بگیرند.

در این ازدواج بهنگام نقش خانواده‌ها بسیار پررنگ است. در گذشته اگر ازدواج‌ها در سنین کم انجام می‌شد و به بلندای عمر، وفادارانه ادامه پیدا می‌کرد، واقعیت بزرگی در خود داشت و آن همراهی و حمایت‌های پررنگ فکری، مالی و عاطفی خانواده‌ها بود که امروز می‌توانند با تعریف دوران عقد مناسب و طولانی‌تر از قوانین نانوشته امروزی و توصیه‌های درست و منطقی نه بر اساس مسائل ظاهری اجازه دهند زندگی‌های مشترک زودتر و بهنگام‌تر شکل بگیرد.

موضوع دیگر برای شکل گرفتن ازدواج بهنگام، بهره‌مندی درست و مناسب از خدمات روان‌شناسان، مشاوران و کارشناسان زبده خانواده است. امری که متاسفانه امروز به شیوه‌ای نامناسب رواج یافته، به این معنا که طرفین پس از انجام تمام مراحل خواستگاری و گفت و گو دقیقا در پایان کار و قبل از عقد، سری هم به مشاور می‌زنند و معمولا توقع تأیید انتخاب خود را از سوی وی دارند؛ امری که با اصول اخلاقی و حرفه‌ای مشاوران سازگار نیست؛ شیوه درست برای گرفتن نتایج مؤثر و کارآمد، مراجعه به کارشناسان بسیار، پیش تر از مراحل و زمان انتخاب همسر است تا فرد مهارت‌های لازم را برای شناخت درست طرف مقابل و مسیر زندگی‌اش کسب کند

الهام گرفته از دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :