اراده و راهکارهای تقویت این نیروی فوق العاده

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : می 19, 2020
:: موضوع : گوناگون » مقاله آزاد
اراده و راهکارهای تقویت این نیروی فوق العاده

در این مقاله قصد داریم از روش ها و راهکارهای تقویت اراده صحبت کنیم ؛ نیرویی که اگر به درستی تربیت شود جزو خارق العاده ترین ویژگی های افراد محسوب می گردد .

برای مقابله با یأس و ناامیدی چه کارهایی لازم است در پیش بگیریم ؟

مقابله با مشکلات روحی و تقویت اراده و اعتماد به نفس می تواند به پیشرفت شما در زمینه های شغلی کمک کند . تقویت اراده نیازمند زمینه چینی های لازم توسط خود شماست ؛ تغییر رفتارها و تغییر رویه زندگی به شما کمک زیادی در این زمینه خواهد کرد.

یک مشاوره خانواده در این زمینه می گوید : داشتن یک اراده قوی برای آغاز فعالیت، تصمیم گیری درست و مسئولیت پذیری نسبت به مشکلات بوجود آمده در کارها، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مهناز ناطقی مشاوره خانواده با بیان اینکه جوانان نباید خودشان را با دیگران مقایسه کنند، گفت : جوانان باید در برابر ناکامى و ناملایمتی های زندگی مقاومت کنند به دلیل اینکه گاهی شکست‏ها راهی برای دستیابی به موفقیت است.

وی با بیان اینکه جوانان باید در زندگی به دنبال معایب و مزایای اراده خود باشند، اظهار داشت : شکست واژه ای است که در زندگی اکثر انسان ها بوجود می آید، اما داشتن اراده قوی و تلاش مجدد برخی افراد، این عمل به پیروزی تبدیل می شود.

این مشاوره خانواده به ایستادگی در برابر مشکلات اشاره کرد و افزود : ایستادگی در برابر مسائل و مشکلات مانع تسلیم در برابر شکست می شود.

ناطقی با بیان اینکه یأس، ناامیدی و ضعف اراده در زندگی مانع دستیابی انسان به اهدافش می شود، تاکید کرد : یک جوان امیدوار همیشه برای دستیابی به آرمان هایش تلاش و کوشش می کند.

به گفته وی؛ مرور عادت های ناپسند منجر به افزایش اراده در جوانان می شود.

این مشاوره خانواده با بیان یکی از عوامل مهم جهت رسیدن به اهداف، برنامه ریزی است، تصریح کردد : عواملی همچون وظیفه شناسی، استفاده از تجربیات دیگران، اراده قوی، انگیزه، نظم و انظباط، اهمیت دادن به نحوه پوشش و تغذیه باعث ایجاد اراده در جوانان می شود.

ناطقی با بیان اینکه جوانان باید اعتماد به نفس خود را افزایش دهند، تصریح کرد : شناخت استعدادها، توانایی، قدرت باعث ایجاد یک تصمیم درست و سنجیده در زندگی می شود.

این مشاوره خانواده بیان کرد : اراده قوی باعث افزایش قدرت در تصمیم گیری می شود و به حذف موانع جهت رسیدن اهداف به کمک بسزایی می کند.

روش های تقویت اراده :

تعیین هدف : کاری را که دلت می خواهد انجام دهید به طور دقیق مشخص کنید، هدف باید شفاف، قابل اجرا، مطابق توان و استعداد و واقع بینانه باشد. اگر هدفتان جنبه بلندپروازی داشته و خارج از توانایی های شخصی باشد، با مشکلاتی مواجه می شوید که نتیجه آن، ناامیدی و دلسردی خواهدبود و فرد را از ادامه کار باز می دارد؛ چون خود را ناتوان و بی اراده می بیند که همین موارد منفی موجب فشار عصبی می شوند.

شناخت توانایی : در وجودت توانایی و استعداد خاصی نهفته است. باید این موارد را کشف کنید و برای رسیدن به اهداف آن ها را به کار ببرید.

برنامه ریزی : باید برای تمام امور خود برنامه ای منظم داشته باشید؛ پس هر روز که از خواب بیدار می شوید، برنامه های خود را طبق اولویت یادداشت و خود را موظف کنید که تک تک آن ها را انجام دهید، در صورت تخلف در هر کدام خودتان را تنبیه و در صورت موفقیت تشویق کنید و پاداش دهید.

تلقین : هر کلامی که از دهانت بیرون می آید، باور تو را می سازد. وقتی می گویی: «من آدم زرنگی نیستم»، در حقیقت حکم محکومیت خود را صادر کرده و به کائنات فرمان داده ای که تمام موارد منفی را به سویت سرازیر کند؛ سعی کن زمانی که گفت و گوی ذهنی با خودت داری، کلام تو از موضع قدرت باشد؛ چون هر آنچه را که به خودت می گویی، چندبرابرش به خودت بر می گردد. اول ذهنت را بررسی کن و ببین بیشتر اوقات خودگویی هایت مثبت است یا منفی؛ چون زیربنای هستی، تفکر است. اگر می خواهی مواردی عالی و مثبت در زندگی برایت پیش بیاید. نگرش و ذهنیت خود را تغییر بده و یادت باشد که نود درصد تغییرات خوب و بد زندگی ات به نوع نگرش تو نسبت به رویدادهای زندگی بستگی دارد و ده درصد آن به وقایع بیرونی وابسته است.

منبع : Yjc

اشتراک گذاری این مطلب در :