جدیدترین مطالب امروز

ادویه را برای ماندگاری بیشتر اینگونه نگهداری کنید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

ادویه را برای ماندگاری بیشتر اینگونه نگهداری کنید

نگهداری مواد خوراکی از جمله موارد حائز اهمیت است ، ادویه جات نیز از مواد خوراکی به شمار می روند ، بهترین ظروف برای نگهداری ادویه جات ، ظروف فلزی هستند .

خانم ها اغلب دوست دارند وسایل زیبا و جذابی را برای آشپزخانه انتخاب کنند و در کنار آشپزی و پخت و پز از فضای شاد محیط نیز لذت ببرند ، گاهی این تنوع طلبی اهمیت موضوعات دیگری نظیر سلامتی مواد غذایی را تحت شعاع قرار می دهد و کمتر به جنس ظروفی که انتخاب می شود دقت می کنیم .

جنس ظروف نگهداری ادویه جات ( یا هر ماده ی خوراکی دیگری ) از این جهت مهم است که باعث بالا رفتن مدت نگهداری ماده ی خوراکی شده و همچنین در مدت زمان موجود آن را از انواع میکروب ها و… حفظ می کند .

از بین انواع مختلف جنس هایی که برای قوطی های ادویه موجود است ، جنس فلزی بهترین نوع به شمار می رود . همانطور که می دانید اکثر ادویه ها مانند زردچوبه حالت چسبندگی دارند ، همچنین عطردار بودن ادویه جات و نیازی که به پاکسازی کلی ظروف نگهداری آن ها است ( پس از گذشت مدت زمانی از استفاده ی آن ها ) باعث می شود ظروف فلزی مناسب ترین گزینه به نظر بیایند ، چراکه مانند ظروف پلاستیکی احتمال فاسد کردن ادویه ها را در پی ندارند و می توان آن ها را به راحتی در آب جوش ضدعفونی کرد .

دلیل بعدی در انتخاب قوطی های فلزی را می توان اینگونه توضیح داد : سالم ترین راه نگهداری ادویه جات ، دور نگهداشتن آن ها از نور و گرما ، در محیطی تقریبا خنک و عاری از رطوبت است ، با کمی دقت می بینید که ظروف پلاستیکی که نسبت به ظروف با جنس های دیگر از قیمت مناسبی بر خوردار هستند ، نور و گرما را به راحتی از خود عبور می دهند ، ظروف چوبی هم رطوبت را در خود نگه می دارند .

البته در این بین یک گزینه ی دیگر هم با ملاک های ما همخوانی دارد ، ظروف شیشه ای ؛ برخی افراد برای نگهداری ادویه های خود از ظروف شیشه استفاده می کنند ، این ظروف نور را به راحتی از خود عبور می دهند در نتیجه در صورتی که از شیشه به رنگ تیره استفاده شود و یا کلا ادویه ها در محیطی دور از نور نگهداری کرد استفاده از آن ها بلامانع است اما در مورد ظروف فلزی هیچ قید و شرطی وجود ندارد و به راحتی می توان ادویه ها را در آن ها نگهداری کرد .

از نشانه های فاسد شدن ادویه جات ، قبل از مصرف کردن و به هم ریختن وضع مزاج ، علاوه بر تغییر در طعم ادویه ، از دست دادن عطر ادویه است ؛ ادویه هایی که عطر خود را از دست داده اند معمولا فاسد شده و قابل استفاده نیستند ؛ در این مورد علاوه بر رطوبت ، نور خورشید تاثیر گذار است .

نکته ی آخر اینکه گرچه محیطی خنک برای نگهداری ادویه ها توصیه شده است اما یخچال گزینه ی مناسبی نمی تواند باشد .

مرتبط ها

قالب خبری