جدیدترین مطالب امروز

اختلال دوقطبی و اهمیت تشخیص زود هنگام این بیماری

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

اختلال دوقطبی و اهمیت تشخیص زود هنگام این بیماری

اختلال دوقطبی چیست و تا چه حد با این بیماری آشنایی دارید ؟ آیا از اهمیت تشخیص زود هنگام این بیماری مطلعید ؟ سئوالاتی که در این مقاله پاسخ آن را خواهید یافت .

هر چه این بیماری روانی زودتر تشخیص داده شود ، درمان آن ساده تر خواهد بود ، همچنین از بروز خودکشی در افراد مبتلا به آن می توان پیشگیری کرد ، تشخیص زود هنگام این بیماری ، کمک شایانی به مبتلایان خواهد نمود .

اختلال دوقطبی یکی از اختلال‌ های روان ‌شناختی شدید است که معمولا از دوران نوجوانی آغاز می‌ شود و در صورتی که به موقع تشخیص داده نشود ، می‌ تواند زمینه را برای خودکشی فرد نیز فراهم کند .

به نقل از مجله فرانسوی زبان Top Sante ، متخصصان می ‌گویند علائم ابتلا به اختلال دوقطبی معمولا بین ۱۵ تا ۱۹ سالگی آغاز می ‌شود و در اوایل غیر طبیعی به نظر نمی ‌رسد ، اما به مرور و در صورتی که والدین توجهی به تغییرهای رفتاری فرد نداشته باشند ، می ‌تواند خطرناک باشد .

تشخیص اختلال دوقطبی بسیار سخت است و گاه با افسردگی اشتباه گرفته می ‌شود ؛ فرد مبتلا به اختلال دوقطبی معمولا قبل از ۲۵ سالگی دچار افسردگی می ‌شود و زمینه خانوادگی ابتلا به اختلال دوقطبی را دارد ؛ عکس ‌العمل ‌های غیرمعمول به درمان ‌های ضدافسردگی و اقدام به خودکشی می ‌تواند از دیگر علائم ابتلا باشد .

برای تشخیص قطعی بیماری اختلال دوقطبی ، نیاز به جلسه گفت ‌و گو با فرد مبتلا و آزمایش ‌های کلینیکی است ؛ آمار نشان می ‌دهد از هر ۲ نفر مبتلا به این اختلال ، یک نفر حداقل یک مرتبه در زندگی خود خودکشی کرده است و ۱۵ درصد برای خودکشی تلاش کرده‌ اند .

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری