جدیدترین مطالب امروز

اختلال خوردن و روش های درمانی آن ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

اختلال خوردن و روش های درمانی آن ؟

اختلال خوردن را می توان جزو اختلال های تقریبا خطرناک دانست ، زیرا اگر به موقع کنترل و درمان نگردد ، می تواند آسیب های متعددی به سلامت افراد وارد سازد !

اختلال خوردن مشکلی جدی و تهدید کننده است که به اقدام وسیع تخصصی نیاز دارد.

درمان اختلال خوردن باید بر اساس ارزیابی دقیق، جامع و چند جانبه ای باشد که در آن به وضعیت روحی و فیزیکی فرد توجه شود. به انگیزه فرد برای تغییر نیز باید توجه داشت.

آنچه در درمان اختلال خوردن اهمیت دارد شروع هر چه سریع تر آن است. به خصوص ویژگی های آنورکسیا همراه با احتمال بروز پیچیدگی های پزشکی، درمان را دشوارتر می کند. مبتلایان به آنورکسیا برخلاف افراد مبتلا به بولیمیا انگیزه بسیار کمی دارند والگوهای تفکر آن ها چنان غیر منعطف است که تغییر و در هم شکستن آن ها می تواند بسیار دشوار باشد.

متخصان سلامتی به دلیل عدم پذیرش درمان از سوی بیمار در موقعیت سختی قرار می گیرند. تعداد محدودی مراکز و واحدهای تخصصی برای درمان اختلال خوردن وجود دارند ولی بیشتر بیماران تمایل دارند که به صورت بیمار سرپایی در نشست گروهی یا در یک واحد عمومی نوجوانان درمان شوند.

بستری کردن بیمار معمولا زمانی توصیه می شود که وزن او 70 درصد کمتر از وزن مورد انتظار باشد اگر چه موارد دیگری نظیر امکان حمایت را نیز باید در نظر گرفت.

برنامه های چند وجهی مناسب ترین و موثرترین شکل درمان انواع اختلال خوردن هستند. اگرچه در مورد آنورکسیا ، فرد درمانی ، خانواده درمانی و رفتار درمانی موثر شناخته شده اند.

میچل و کار در بررسی وسیعی که انجام داده بودند به این نتیجه رسیدند که خانواده درمانی اساسی تر است. طی همین بررسی هم رفتار درمانی شناختی و هم درمان میان فردی را برای بولیمیا موثر شناخته اند ولی به رفتار درمانی شناختی به دلیل بهبود سریع و پایدار علائم بیماری و سازگاری فرد ارجحیت داده اند. معمولا درمان پیشنهادی شامل ترکیبی از رفتار درمانی، اقدام شناختی، فرد درمانی و خانواده درمانی و در برخی موارد دارو درمانی است.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری