جدیدترین مطالب امروز

اختلال آپنه خواب و تأثیرات آن بر متابولیسم بدن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

اختلال آپنه خواب و تأثیرات آن بر متابولیسم بدن

آپنه خواب ، نوعی وقفه تنفسی در خواب است که دارای انواع مختلفی نیز میباشد ؛ عدم درمان این اختلال ، میتواند صدمات متعددی را برای فرد بهمراه داشته باشد .

در جدیدترین تحقیقاتی که در خصوص آپنه خواب توسط محققان دانشگاه جانز هاپکینز در آمریکا صورت گرفته است ، به این نتیجه رسیده اند اگر آپنه خواب تحت درمان قرار نگیرد باعث افزایش قند خون و افزایش فشار خون می شود ؛ در این مقاله قصد داریم به تاثیرات مخرب آپنه خواب بر متابولیسم بدن بپردازیم .

کارشناسان معتقدند : آپنه خواب می ‌تواند تاثیر مخربی بر متابولیسم داشته باشد .

در این بررسی آمده ‌است افراد مبتلا به آپنه خواب که تنها برای یک مدت تحت درمان قرار نگیرند ، ممکن است بیشتر در معرض افزایش سطح قند خون ، هورمون‌ های استرس و فشار خون باشند .

محققان دانشگاه « جانز هاپکینز » در آمریکا در بررسی خود دریافتند : در صورتی که آپنه خواب تنها برای مدت کوتاهی تحت درمان قرار نگیرد موجب بالا رفتن سطح قند خون ، فشار خون و هورمون‌های استرس شود .

دکتر « جاناتان جان » از محققان ارشد این مطالعه گفت : این اولین بار است که در یک بررسی تاثیرات آپنه خواب بر متابولیسم در طول شب نشان داده شد .

محققان مشخص نکرده ‌اند که آیا آپنه خواب به طور مستقیم عامل دیابت و بیماری قلبی در کنار چاقی است ؛ اما این بیماری ‌ها در میان مبتلایان به این عارضه شایع ‌تر است .

محققان در مطالعه روی 31 بیمار چاق که دچار عارضه خفیف و جدی آپنه خواب بودند ، دریافتند : در طول شب سطح اسیدهای چرب ، انسولین ، قند خون و هورمون استرس بیشتر می ‌شود .

منبع : ایسنا

مرتبط ها

قالب خبری