اختلالات تیروئیدی عاملی بازدارنده در کاهش وزن انسان

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 16, 2016
اختلالات تیروئیدی عاملی بازدارنده در کاهش وزن انسان

اختلالات تیروئیدی یکی از عوامل بازدارنده در کاهش وزن بدن افراد به شمار می رود ؛ اگر می خواهید درباره ی این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید ، همراه این مقاله از پزشک خانواده یک جم باشید .

ورزش ، غذای سالم و استراحت کافی ، سه اصل مهم کاهش وزن اند ؛ اما این سه شیوه در بدن افرادی که دارای اختلالات تیروئیدی هستند کارایی زیادی ندارد و به همین دلیل هم است افرادی که دچار اختلالات تیروئیدی هستند از بیماری اضافه وزن رنج می برند .

در افرادی که مبتلا به کم کاری تیروئید هستند کاهش وزن سخت است اماغیر ممکن نیست ؛ این افراد به دلیل کم بودن هورمون T3 ( هورمونی که در تنظیم متابولیسم بدن نقش دارد را T3 می نامند ) در بدنشان با این مشکل روبرو می شوند .

5 گام طلایی برای کاهش وزن افرادی که دچار هیپوتیروئید ( اختلالات تیروئیدی ) هستند .

1- گلوتن : گلوتن یکی از موادی است که بیماران مبتلا به هیپوتیروئید ( اختلالات تیروئیدی ) نباید از آن استفاده کنند ، زیرا باعث جذب ید می شود که برای مبتلایان به این بیماری بسیار مضر است ؛ ید با ایجاد تداخل در بدن و سرکوب عملکرد تیروئید ، ارتباط بین گلوتن و تیروئید را قطع می کند . مواد خوراکی مانند نان ، پاستا ، کیک ، جو ، چاودار ، جوی دو سر ، شکلات و سس های سالاد برای افراد تیروئیدی بسیار مضر هستند زیرا دارای گلوتن می باشند .

2- حذف کربوهیدرات ساده از وعده های غذایی : برای افرادی که دچار کم کاری تیروئیدی هستند ، کربوهیدرات ساده بسیار مضر است ، زیرا به کاهش تولید سیکوتین که نوعی پروتئین به وجود آورنده ی التهاب در بدن است کمک می کند . مناسب ترین جایگزین برای کربوهیدرات ساده ، کربوهیدرات پیچیده است . افراد مبتلا به این بیماری باید از مواد کامل مانند نان کامل ، میوه ها و سبزیجات مصرف کنند .

3- مصرف خوراکی های ضد التهاب : مصرف مواد غذایی ضد التهاب می تواند باعث کاهش درد و افسردگی در افراد شود و ضمن داشتن این خاصیت ، توانایی افزایش خطر ابتلا به اختلالات تیروئیدی را هم به دنبال دارد . غذاهایی مانند : سبزی تیره ، گوجه فرنگی ، روغن زیتون ، آجیل ، میوه و ماهی های چرب ضد التهاب هستند .

4- مصرف وعده ی غذایی کمتر : هیپوتروئید یا اختلالات تیروئیدی باعث به وجود آمدن اختلالاتی در سیستم دستگاه گوارش می شود و یکی از دلایل چاقی افراد مبتلا به این بیماری نیز همین علت است . وعده های غذایی کوچک که غنی از ریز مغذی ها ، پروتئین ها ، چربی های سالم و کربوهیدرات های پیچیده باشند برای متعادل نگه داشتن وزن و قند خون ، کمک بسیاری به بدن می کنند .

5- ورزش : هیپوتروئید باعث کاهش متابولیسم ها ( سوخت و ساز بدن ) در بدن می گردد ؛ متابولیسم این خاصیت را ندارد که در زمان به تعادل رسیدن تیروئید ، آن هم به حالت عادی برگردد ؛ یکی از کارهایی که باعث تنظیم متابولیسم در بدن می شود ورزش است . برای تأثیر بیشتر ورزش در هفته ، 4 تا 5 بار ورزش هایی که مربوط به تقویت قلب و عروق می باشد را انجام دهید .

در انتها به چند نکته ی کلیدی درخصوص مصرف داروهای تیروئید توجه کنید :

1ـ داروهای تیروئید را با معده ی خالی و آب زیاد به مصرف برسانید .
2ـ درنظر داشته باشید که در هنگام خوردن داروی تیروئید ، نباید هیچ داروی دیگری مصرف شود .
3ـ بایستی این داروها 30 تا 60 دقیقه قبل از صبحانه خورده شوند .
4ـ در زمانی که متوجه شدید مصرف داروها تأثیری بر تعادل هورمون های تیروئید ندارد ، سریعا به پزشک مراجعه نمایید .

اشتراک گذاری این مطلب در :