اجزای سفره عقد و نکاتی در خصوص برپایی آن

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : سپتامبر 25, 2019
اجزای سفره عقد و نکاتی در خصوص برپایی آن

برپا کردن سفره عقد و تزئین آن دارای بسیاری نکات و ریزه کاری ها است که عدم توجه به آن ها ، جلوه کار شما را کم کرده و در نتیجه از جذابیت سفره عقد کاسته می شود .

مراسم ازدواج یکی از مراسم فراموش نشدنی در زندگی هر شخصی است که تا به سرانجام رسیدن ، از آداب و رسوم خاصی پیروی می کند ، از جمله آداب و رسومی که در مسیر این رسم زیبا وجود دارد ، برپا کردن سفره عقد و جاری شدن صیغه محرمیت است .

در ادامه قصد داریم اجزای سفره عقد و نکاتی ارزشمند در خصوص برپا کردن سفره عقد را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم ، چرا که قرار گرفتن در جریان برپایی عروسی و در گیر شدن با مسائل مختلف ، به خصوص اگر در بازه زمانی کوتاه و به صورت فشرده باشد ، سبب می شود نکاتی از قلم افتاده و حاصل زحمات شما در خاطره انگیزترین مراسم زندگیتان آن گونه که سزاوار است جلوه نکند .

اجزای سفره عقد در بسیاری موارد شبیه به سفره هفت سین بوده و از این قرار می باشند :

قرآن مجید : این کتاب مقدس به نیت مورد تایید بودن وصلت از جانب خداوند و طلب عنایت از سوی پروردگار در سفره عقد قرار می گیرد .

آینه و شمعدان : آینه و شمعدان به نشانه روشنایی و نور در سفره عقد قرار می گیرد و هنگام جاری شدن خطبه باید هر دو شمع شمعدان ها روشن باشند ، این کار به منظور آرزوی روشنایی و نکو بودن پیوند مابین عروس و داماد انجام می شود .

جانماز و سجاده : جانماز و سجاده با مهر و تسبیح درون آن ، جلوی آینه در بالای سفره عقد پهن می شوند ، زیباتر است اگر جانماز و مهر به شکل قلب تهیه شوند .

عسل : عسل نیز از دیرباز تا کنون جزئی جدا ناشدنی از سفره عقد است و به رسم قدیم بعد از جاری شدن خطبه عقد ، عروس و داماد عسل در دهان هم می گذارند .

حلقه و جاحلقه ای : جا حلقه ای معمولا با گل آراسته می شود .

کله قند : کله قند به منظور آرزوی زندگی توام با اتفاقات شاد و شیرین ( به شیرینی کله قند ) در سفره عقد قرار می گیرد ؛ دو کله قند کوچک نیز هنگام جاری شدن خطبه به همین منظور بالای سر عروس و داماد و در پارچه ای از جنس حریر یا ترمه که بالای سر عروس و داماد قرار می گیرد ساییده می شود .

گلاب و گل : گلاب به منظور عطراگین کردن سفره عقد استفاده می شود ، افرادی که از عطر گلاب خوششان نمی آید از دیگر عطرهای گرمی موجود در بازار تهیه کرده و به صورت سرباز در بخش های مختلف سفره عقد قرار می دهند . گل نیز به منظور زینت بیشتر در سفره عقد قرار می گیرد و بهتر است از گل رز که نماد عشق است استفاده شود .

نقل و نقل یادبود : نقل به نشانه شیرین کامی در سفره عقد قرار می گیرد و نقل یادبود نیز برای تقدیم به مهمانان حاضر در مراسم عقد تهیه می شود و می توان برای آن از تزئینات مختلفی استفاده کرد ، مثلا آن را در کنار عکسی کوچک از عروس و داماد به مهمانان تقدیم کرد .

آب : آب نشانه خلوص ، پاکی و صداقت است ؛ در قدیم برای زینت بخشیدن به ظرف آب در سفره عقد ، چند برگ تازه از درخت نارنج در آن می انداختند ، امروزه از شمع و برگ گل نیز به این منظور استفاده می شود .

سکه : به نشانه دارایی و آرزوی روزی فراوان برای عروس و داماد در سفره عقد قرار می گیرد ؛ علاوه بر این معمولا سکه های کوچک پلاستیکی با ضرب های مختلف شادباش به همراه نقل و… نیز در سفره عقد قرار می گیرد که در وقت مناسب بر سر عروس و داماد می ریزند .

تخم مرغ : نشانه آرزوی تداوم نسل برای عروس و داماد است .

میوه : گذاشتن ظرفی تزئین شده از میوه های مختلف در سفره عقد ، نماد برخورداری عروس و داماد از نعمت های مختلف الهی است ؛ استفاده از سیب از جمله موارد مهم در تزئین ظرف میوه سفره عقد به شمار می رود .

کاسه نبات : معمولا از نبات اعلای زعفرانی تهیه می شود .

فندق ، گردو و بادام : هر کدام از این مغزها به ترتیب نماد زندگی بدون سختی ، عمر طولانی ، نوه و تجدید فراش هستند ؛ در قدیم رسم بر آن بوده است که پوست فندق و گردو دارای هیچگونه شکافی نباشند زیرا این امر را نشانه جدایی می دانستند .

نان و پنیر : در تهیه نان و پنیر که نشان برکت الهی در زندگی است ، معمولا از نان سنگک استفاده می کنند ؛ امروزه نان سنگک را در شکل های مختلف و یا به صورت لقمه ای تزئین کرده و در سفره عقد قرار می دهند .

سبزی خوردن : سبزی خوردن را که معمولا ترکیبی از تره ، ریحان ، پیازچه ، تربچه ، شاهی و نعناع است را می توانید با نان و پنیر ترکیب کرده و در وقت مناسب در میان مهمانان به گردش در بیاورید .

شیرینی : معمولا از شیرینی های خشک و سنتی استفاده می شود .

اسپند : اسپند در گوشه ای از سفره عقد قرار گرفته و با ورود عروس و داماد به صورت فانتزی به منظور دور نگه داشتن چشم بد از ایشان اندکی دود می شود ، برای این منظور استفاده از منقل کوچک فانتزی پیشنهاد می شود .

برخی موارد دیگر از جمله سینی هفت دانه که متشکل از هفت دانه ادویه بوده است در قدیم جزئی از سفره عقد بودند که امروزه دیگر رسم استفاده از آن برچیده شده است .

نکته حائز اهمیت این است که اجزای سفره عقد را به صورت واقعی و تازه تهیه فرمایید به عنوان مثال از سکه ، میوه و تخم مرغ پلاستیکی استفاده نکنید .

درصورتی که از شمع های بیشتر جهت زینت بخشیدن به سفره عقد استفاده می کنید ، توجه داشته باشید که شمع ها را به گونه ای در سفره پخش کنید که لباس عروس و کودکان با آن برخوردی نداشته باشد .

پیش از چیدن سفره عقد که وسایل آن طبق رسم از طرف خانواده داماد تهیه شده و در منزل پدر عروس برپا می شود ؛ حتما از چندین سفره عقد دیدن کرده و یا عکس های مرتبط ببینید ؛ چرا که چیدمان سفره عقد نکات ریز بسیاری دارد از جمله آن این است که سفره عقد نباید چنان بدون تزئین باشد که خالی از ذوق جلوه کند و نه چنان شلوغ که عروس و داماد در میان آن مانند دو شمع خاموش باشند .

اگر از سفره های عقد آماده که در سالن های کرایه ای برپا می شوند استفاده می کنید ، عکسبرداری کنار سفره عقد را به زمان بعد موکول نکنید چرا که در اکثر موارد فرصت مناسب دیگری به دست نمی آید .

چرا سفره عقد را خودمان بچینیم ؟

صرفه جویی در هزینه ها .

بهره بردن از هنر خودتان و برپایی سفره عقد مطابق سلیقه و میل شخصی .

لذتی که در چیدن سفره عقد است در سفارش آن نیست ، بنابراین چیدن سفره عقد می تواند به یکی از خاطرات خوش شما تبدیل شود .

همچنین می توانید از خنچه عقدتان در مراسم دیگری نظیر نوروز استفاده کرده و آن را به عنوان یادگاری نگه دارید .

اشتراک گذاری این مطلب در :