جدیدترین مطالب امروز

اتو کردن لباس ها ساده است آن را صحیح انجام دهید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

اتو کردن لباس ها ساده است آن را صحیح انجام دهید

بسیاری از کارها در ابتدا ساده به نظر می رسند مانند اتو کردن لباس اما  وقتی دو پیراهن اتو کشیده را کنار هم قرار دهید کیفیت انجام کار صحیح بیشتر به نظر می آید

معمول ترین اتفاقی که هنگام اتو کردن لباس ها برای بسیاری از ما ممکن است اتفاق افتاده باشد ساختن لباس است که به علت بی احتیاطی هنگام اتو کردن رخ می دهد ، شاید با خود بگویید این که مسئله ی چندان مهمی نیست ! اما در نظر داشته باشید گاه پوشاکی که اتو می کنید یادگاری از فرد عزیزی است و یا لباس فرم مدرسه یا اداره ای است که تا چند دقیقه ی دیگر لازم به استفاده می باشد و…

می دانید که برای اتو کردن از دو نوع اتو می توانید استفاده کنید : دستی و پرسی .

کاملا از عملکرد آن ها مشخص است که اتو پرسی با فشردن سطح ( پرس کردن ) و اتو دستی با کشیدن سطح پارچه پوشاک را صاف و بدون چروک می کند .

برخلاف کاری که امروزه اکثر خانواده ها می کنند و تمام تمام لباس های خود را با یک نوع اتو صاف و منظم می کنند باید بدانید بسته به نوع پارچه باید از اتوی خاصی استفاده شود ، مثلا برای پارچه های نخی باید از اتو دستی استفاده کرد و برای پارچه های پشمی از اتو پرسی .

راه های دور زدن برای استفاده از یک نوع اتو وجود دارد و عمومی ترین اتو را می توان اتو دستی به علت قابل استفاده بودن برای هر نوع پارچه ای معرفی کرد .

نکته ی مهم قبل از اتو کردن لباس این است که مشخصات مربوط به لباس را نگاه کنید و ببینید برای اتوی آن چه درجه حرارتی پیشنهاد شده و حتما درجه حرارت اتو را چک کنید .

هنگام اتو کردن لباس های تیره رنگ سعی کنید برای حفظ رنگ آن و جلوگیری از برق افتادن پارچه ، لباس را پشت و رو کرده و اتو کنید ، برای اینکه رد زیپ یا درز های لباس مشخص نشود می توانید یک پارچه ی سفید و تمیز روی درزها و محل زیپ قرار داده و سپس اتو کنید ؛ حتی اگر لباس شما برق افتاده با قرار دادن یک پارچه ی سفید نمدار روی قسمت های براق و اتو زدن آن می توانید برق افتادگی را به حداقل برسانید ( برای پارچه هایی با بافت ضخیم نیز از روش پشت و رو کردن پارچه استفاده کنید .

اگر تجربه ی این امر را دارید که در طول اتو کردن یک پرده یا هر چیزی که طول آن زیاد است قسمت های اتو کشیده شده چروک شده اند این نکات را رعایت کنید :

چهارپایه یا یک صندلی در پشت میز اتو قرار داده تا قسمت های اتو شده منظم روی آن قرار گیرند ، برای پارچه هایی با طول زیاد ، آن ها را تا زده و مانند ورق زدن کتاب هر لایه را باز کنید و اتو بزنید .

نکات بسیاری را می توانید بسته به سلیقه ی خود رعایت کنید ، مثلا برای جلوگیری از ذوب شدن دکمه های پلاستیکی یک قاشق مرباخوری برعکس روی آن ها قرار داده و لباس را اتو کنید و…

اگر سطحی پلاستیکی به کف اتو بچسبد باید تا اتو داغ است سطح آن را با یک حوله ی نمدار تمیز کنید .

اگر در سفر هستید می توانید با قرار دادن لباس ها در حمام بخار گرفته چروک های آن را از بین ببرید و یا لباس را نمدار کرده و سشوار را از فاصله ی مناسب به سمت آن نگهدارید .

مرتبط ها

قالب خبری