جدیدترین مطالب امروز

ابتلا به سنگ کلیه دقیقا از چه سالی شروع می شود ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

ابتلا به سنگ کلیه دقیقا از چه سالی شروع می شود ؟

بروز سنگ کلیه در افراد ، معمولا از چه سنی اتفاق خواهد افتاد ؟ سئوالی که امروز و در کنار برخی اطلاعات دیگر درخصوص این بیماری ، پاسخ داده خواهد شد .

همانطور که اکثر افراد می دانند ، یکی از دلایل مهم ابتلا به بیماری سنگ کلیه ، ننوشیدن آب کافی در طول شبانه روز است و از آنجاییکه تعریق زیاد بر اثر فعالیت های فیزیکی در آب و هوای گرم و همچنین ننوشیدن مایعات کافی ، باعث تغلیظ ادرار و رسوب کریستالهای موجود در آن می شود ، افرادی که دارای تحرکات زیاد با تعریق فراوان هستند ، اگر به نوشیدن آب کافی توجه نداشته باشند ، بیش از سایرین ، مستعد ابتلا به سنگ کلیه خواهند شد .

به گفته ی آقای عباس بصیری ( رییس انجمن اورولوژی ایران ) ، آمار بروز سنگ کلیه در کشور ، 135 در هر 100 هزار نفر است و همچنین شیوع این عارضه در ایران ، حدود 8 درصد برآورد می شود و این بدان معنی است که حدود 8 درصد ایرانی ها سنگ کلیه داشته و یا سابقه ی دفع آن را دارند ، که این نشان دهنده ی آمار بالای خطر سنگ سازی کلیه در کشور ما ، در مقایسه با سایر کشورها در منطقه است .

و اما راهکار فرار کردن از سنگ کلیه :

اولین و بهترین روش برای پیشگیری و عدم ابتلا به سنگ کلیه ، نوشیدن آب است ؛ هرچه قدر آب بیشتری مصرف کنیم ، احتمال ابتلا به سنگ کلیه کمتر می شود .

یکی از باورهایی که برخی افراد ، درخصوص ابتلا به سنگ کلیه دارند ، نوع آب مصرفی است ، به این معنی که برخی افراد فکر می کنند ، آب هایی که در اصطلاح سنگین و یا سبک هستند ، در ابتلا و یا عدم ابتلا به سنگ کلیه نقش دارند ، حال آنکه اصلا اینگونه نیست .

طبق مطالعاتی که در یک پژوهشکده در آمریکا انجام گرفته ، مشخص شده است که سختی آب ، تغییری در بروز سنگ کلیه ایجاد نمیکند و ارتباط زیادی بین آب سبک ، آب سنگین و آب فوق سنگین با ابتلا به سنگ کلیه وجود ندارد و تنها چیزی که در این رابطه مهم است ، میزان مصرف آب می باشد ، نه چیز دیگری !

در پایان به دو سئوال جالب توجه ، پاسخ خواهیم گفت :

1- بروز سنگ کلیه ، بیشتر در چه مناطقی از ایران رواج دارد ؟

2- سن ابتلا به سنگ کلیه ، معمولا از چه سالی به بعد شروع می شود ؟

در مورد اولین سئوال ، بایستی این پاسخ را داد که : براساس بررسی های انجام شده ، مناطق غربی ، جنوب غربی و شمال غربی کشور ، بیشترین بروز سنگ کلیه را داشته اند ، که از جمله دلایل آن ، منیزیم پایین در آب آشامیدنی و مصرف بیشتر پروتئین حیوانی در این مناطق است .

و اما درخصوص پاسخ به دومین سئوال بایستی گفت که : به طور معمول ، عارضه ی سنگ کلیه ، از سن 30 سالگی خودش را نشان می دهد ، مگر در اطفالی که دارای زمینه های اختلالات متابولیکی باشند .

مرتبط ها

قالب خبری