جدیدترین مطالب امروز

آیا مشکل زودرنجی پدیده ای ارثی است یا اکتسابی ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

آیا مشکل زودرنجی پدیده ای ارثی است یا اکتسابی ؟

احتمالا در اطراف شما هم افراد زودرنج حضور دارند که کمی در روابط با آنها باید احتیاط داشت ؛ در ادامه قصد داریم در خصوص زودرنجی اطلاعات بیشتری بیان کنیم .

یک روانپزشک با تأکید بر ژنتیکی بودن زودرنجی ،‌ اطلاع افراد نسبت به خودشان را در کنترل خشم و زیاد شدن درجه صبر موثر دانست .

تحمل هر فرد نسبت به مشکلاتی که برایش پیش می ‌آید ، می‌ تواند درجه زودرنج بودنش را نشان دهد ، بر این اساس برخی تحمل بالایی دارند و حتی اگر مستقیما مورد حمله قرار گیرند، نمی‌رنجند .

زودرنج بودن مانند همه خصوصیات بشر مجموعه‌ ای از صفات ارثی و محیطی است . مقدار زیادی از این ویژگی ژنتیکی و بخشی از آن نیز به محیط فرد و یادگیری ‌های او مربوط می ‌شود .

آمار زودرنجی در جوامع و زمان‌ های مختلف متفاوت است ، هرچند تحقیقی در این زمینه در ایران ندیده ‌ام ، اما شواهد نشان می ‌دهد که خانم‌ ها زودرنج‌ تر از آقایان هستند .

البته این ویژگی بستگی به سلامت فرد دارد ، مثلا افسردگی به عنوان یک اختلال شایع روانی می ‌تواند افراد را زودرنج کند .

زودرنجی می‌ تواند زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد ، همچنین وقتی فردی زود می ‌رنجد از دیگران کناره‌ گیری می‌ کند .

معمولاً خصوصیات اخلاقی و عادتی افراد تغییر نمی ‌کند ، آدم ‌های صبور از بچگی صبور بوده ‌اند و آدم‌ های کم ‌صبر در بچگی نیز همین ویژگی را نشان می ‌دادند .

اگر زودرنجی مبتنی بر بیماری زمینه ‌ای نباشد ، روان‌ درمانی چاره آن است .

معمولا آگاهی و انصاف می ‌تواند در کاهش زودرنجی مؤثر باشد ، هر چند که این توصیه جمعی نیست و در مورد افراد مختلف متفاوت است ، اما چنانچه افراد سعی کنند نسبت به خود آگاهی داشته باشند ، می ‌توانند رفتارشان را نیز کنترل کنند .

منبع : سلامت نیوز

مرتبط ها

قالب خبری