جدیدترین مطالب امروز

آیا شورش ربات ها در عصر ممنوعه برای آزادی اتفاق خواهد افتاد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

آیا شورش ربات ها در عصر ممنوعه برای آزادی اتفاق خواهد افتاد ؟

ازتخیل تا واقعیت! اگر فیلم های دهه 60 تا70 را به خاطر داشته باشید، زندگی با ربات ها تخیل محض بود، در صورتی که درحال حاضر بحثی علمی محسوب می شود.

در دوره ای از زندگی آزادی عده خاصی از مردم فرضی محال محسوب می شد ، درست مانند دوره ای که در آن قرار گرفته ایم ؛ در دوره ای که ربات ها وارد بخش های مختلفی از زندگی انسان شده اند و اغلب فیلم های ساخته شده در خصوص آن ها را نه دیگر تخیلی بلکه علمی می دانیم . آیا ممکن است جهان به دوره ای برسد که ربات ادعای استقلال کرده و ما شاهد شورش ربات ها باشیم ؟

بهتر است ابتدا از روابط انسانی آغاز کنیم ، انسان روح دارد بنابراین توانایی استقلال را دارد ، روحی که در انسان دمیده شده است متفاوت از روح دمیده شده در ربات می باشد ؛ روح ربات برق است ! اگر ما برنامه نویسان متعهد به وطنی را پرورش دهیم که از علم خود در مسیر پیشبرد اهداف مملکت و رفاه اجتماع بهره ببرند و از طرفی یکسری اختیارات غیرضروری و تکمیل کننده به ربات ها دهیم ، قطعا جای نگرانی وجود نخواهد داشت .

گوشی تلفن همراه شما یک ربات است ، هواپیمایی که با آن مسافرت می کنید یک ربات است ، ماشین های کنترلی و.. همگی به نوعی ربات با اختیارات محدود تر هستند ؛ به همان اندازه که ممکن است تلفن همراه شما قفل کند و نیاز به خاموش و روشن کردن داشته باشد و یا یک هواپیما در زمان لازم واکنشی که از روند ساخت آن انتظار می رود از خود بروز ندهد ( که منجر به سقوط و… می شود ) ، یک ربات هم ممکن است خطا کند ! در واقع خطای هر سیستمی ابتدا به قطعات ( از نظر کیفیت یا فرسودگی ) و سپس به مهندیسین سازنده مربوط می شود .

بهترین وسیله در جامعه ای که نیاز آن درک نشده است می تواند به خطرناک ترین ابزار فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود ؛ مانند ساده ترین ربات هایی که تا کنون بوجود آمده و عرضه شده است : تلفن های همراه ! روباط همه کاره ای که امروزه متاسفانه اکثرا برای بازی و وقت گذرانی از آن استفاده می شود .

بنابراین به جای جلوگیری از پیشرفت علم و سرازیر شدن امکانات در جامعه ، بهتر است فرهنگ آن جامعه برای بهره برداری بهتر از تکنولوژی افزایش یابد و همچنین افراد مشغول در حوزه ی علم و فناوری ( در این جا تمرکز روی مراکز ساخت ربات است ) علاقمند و متعهد باشند . چه بهتر افرادی که از کودکی با سازه ها و فیلم های علمی ( تخیلی پذیرفته شده در جامعه ) سر و کار داشته اند پا به عرصه هوش مصنوعی و ساخت ربات بگذارند .

با توجه به نیازهای آینده و فعالیت هایی که در حال حاضر در حوزه ی رباتیک انجام می شود ، مهم ترین مسئله در ساخت ربات های یک نوع خاص که می توان از آن ها به عنوان کمک پرستار و… بهره برد ، حفظ تعادل است ؛ همچنین نیاز به سنسورهایی جهت ساخت فضاهای شبیه ساز معاینه در دندان پزشکی نیاز به مبالغ بالایی دارد . این مشکلات در شاخه های مختلف ساخت ربات ( ربات هایی که در یک محیط به حالت شناور باید حرکت داده شوند ) مانند ربات های تصویربردار از زمین های فوتبال و… به قدری متنوع و جدی است که می تواند هر فردی را که هدف جدی در پیشرفت مسیر رباتیک ندارد از ادامه ی مسیر منصرف کند .

مرتبط ها

قالب خبری