جدیدترین مطالب امروز

آیا شبکه نمایش خانگی رقیبی برای تلویزیون است ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : چهره ها

آیا شبکه نمایش خانگی رقیبی برای تلویزیون است ؟

از زمانی که شبکه نمایش خانگی در میان خانواده های ایرانی جای خود را باز کرده است ؛ می توان تنوع در حضور چهره ها و تولیدات این رسانه را کاملا لمس کرد ، تاحدی که رقیب جدی تلویزیون شده است !

بدون شک یکی از رسانه هایی که مردم هنردوست ایران ، چندسال پیاپی با آن ارتباط خوبی برقرار کرده اند ، شبکه نمایش خانگی است ؛ رسانه ای خانگی که در سالهای اخیر ، توانسته تنوع در حضور چهره ها و تولیدات خود را به رخ رقیبان قدیمی تر خودش بکشد !

شاید در سالهای گذشته تر که مردم آنچنان با شبکه نمایش خانگی تعامل نداشتند و زیاد پیگیر این رسانه نبودند ، بشود از دو کارگردان که سریال هایی نظیر قلب یخی و قهوه تلخ را در این رسانه داشتند یاد کرد !

محمدحسین لطیفی و مهران مدیری را می توان اولین های حضور در شبکه نمایش خانگی دانست ، طوریکه در آن دوره برای ترویج و دعوت مردم به تماشای این سریال ها ، جوایزی نیز درنظر گرفته می شد ؛ اما در سالهای اخیر ، موضوع کاملا متفاوت شده است و تولید آثار متعدد در این رسانه به قدری زیادتر ازقبل شده است که در طول یک هفته ، چند سریال بصورت همزمان در روزهای مختلف آماده عرضه به مردم اند .

در این میان اما ، امیرعباس پیام که نویسنده آثاری چون «زوج یا فرد»، «آنام»، «در حاشیه»، «موج سوم»، «گلشیفته» است ؛ در خصوص نفوذ شبکه نمایش خانگی یا همان ویدئورسانه نظرات جالب توجهی دارد که بد نیست در ادامه به قسمتی از آن بپردازیم .

امیرعباس پیام ، با اشاره به این سئوال که در شرایط فعلی نگارش چه نوع از قصه هایی می تواند مخاطب را جذب کند؟ بیان کرده است: هر نوع قصه ای می‌تواند مخاطب را جذب کند به شرطی که فیلمنامه‌ها جسورانه تر نوشته شود و محدودیت‌های دست و پاگیر از بین برود در واقع ما به همه ژانر ها از «وحشت» تا «ملودرام» و «جنایی» نیازمندیم. چرا که میلیون ها سلیقه و علایق متفاوت در جهان وجود دارد و به همین دلیل باید یک ویترین تولیدات با تمام پکیج های متنوع و جذاب وجود داشته باشد.

این نویسنده در این خصوص که آیا شبکه نمایش خانگی با ممیزی کمتر کار تلویزیون را سخت نمی کند یا برعکس هم خاطرنشان کرد: اگر کار تلویزیون سخت شود تنها مقصر آن خودش است. تلویزیون هم از نظر بودجه به این منظور که به دنبال برگشت سرمایه نیست و هم از نظر مخاطبانی که میلیونی پای این رسانه می‌نشینند قدرت بیشتری دارد. به همین دلیل مخاطب شبکه نمایش خانگی محدودتر است چرا که باید هزینه کنند تا بتوانند به آثار شبکه نمایش خانگی دسترسی داشته باشند.

امیر عباس پیام همچنین درخصوص این سوال که آیا حقیقت دارد که یک نویسنده می تواند فیلم و سریال را با بازیگر و لوکیشن کمتر، ارزان یا گران بنویسد؟ اظهار کرد: بله متاسفانه این موضوع همیشگی است.

الهام گرفته از برنا

مرتبط ها

قالب خبری