جدیدترین مطالب امروز

آیا در هر شرایطی دعوای زناشویی نمک زندگی است ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

آیا در هر شرایطی دعوای زناشویی نمک زندگی است ؟

مطمئنا شما هم جزء افرادی هستید که تا به حال این جمله ی معروف را شنیده اید که ” دعوای زناشویی نمک زندگی است “ ، ولی آیا در هر شرایطی ؟

بدون شک ، قهر و آشتی هایی که هر از گاهی بین زن و شوهرها ایجاد میشود ، شاید شیرین باشد و در برخی مواقع حتی به استحکام روابط بین زوجین نیز کمک کند ، ولی بی تردید اگر هر دعوای زناشویی بیش از حد تکرار شود و بدون اصول و قاعده ای خاص باشد ، نه تنها اصلا سازنده و مفید نیست ، بلکه میتواند باعث ایجاد مشکلات جدی برای زوجین گردد .

ما امروز به شما چند نکته را به طور خلاصه در خصوص دعوای زناشویی خواهیم گفت تا با دید بازتری به این مقوله نگاه کنید و فکر نکنید که هر دعوای زناشویی میتواند نمک زندگی شود !

اولین نکته : زمان مناسب برای دعوای زناشویی ؟

نمی شود یک زمان مشخص را به عنوان مناسب ترین زمان جروبحث و مشاجره ذکر کرد ، زیرا این بستگی به نوع سبک زندگی و تفاوت های فردی دارد و نمی توان برای همه زوج ها نسخه واحدی پیچید و مثلا گفت جروبحث در صبح ها بهتر از شبهاست ، یا برعکس !

مثلاً ممکن است همسر شما تا دیر وقت سر کار باشد ، در نتیجه مسلما نمی توان در ساعات شب یا نیمه شب مشکلات را با او مطرح کرد ؛ یا اینکه اگر شریک زندگیتان علاقمند به بازی های فوتبال یا سریال های تلویزیونی باشد ، نمی شود در حین تماشای برنامه های مورد علاقه اش با او مشاجره کرد ، چون این نوع بخصوص از دعوای زناشویی در اکثر مواقع ، آثار مخرب دارد و نه سازنده .

دومین نکته : عدم صحبت کردن بدون فکر در دعوای زناشویی .

در لحظه عصبانیت با همسرتان یکی به دو نکنید . مطمئن باشید جواب های بدون فکری که در آن لحظه به او می دهید ، به شما آسیب خواهد زد ، اگر نمی توانید برای بیشتر فکر کردن چند روز صبر کنید ، حداقل چند ساعتی سکوت کنید و روال طبیعی زندگیتان را طی کنید تا تصمیم بهتری بگیرید .

سومین نکته : در یک دعوای زناشویی ، یک طرفه به قاضی نروید .

هیچ وقت یک طرفه به قاضی نروید و برای عملی کردن راهی که به نظر خودتان مؤثر است پافشاری نکنید . به دنبال راهی بگردید که برای هر دوی شما آرامش بخش باشد .

به عنوان مثال : اگر با هم در مورد موضوعی اختلاف نظر دارید ، راحت ترین راه این است که قهر یا تهدید کنید و در کمال بی میلی ، همسرتان را مجبور کنید که کاری را که شما می خواهید انجام دهد ، اما این راه آسان ، آینده زندگی مشترکتان را با سختی هایی روبرو خواهد کرد !

پس کمی از مواضع خود کوتاه بیایید و از همسرتان هم بخواهید سازگاری داشته باشد و همچنین از گفتن جملاتی نظیر : ” چون من گفتم ” ،‌ ” چون دلم می خواد ” ، ” چون من نمی خوام ” ، ” همینی که هست ” و… پرهیز کنید .

چهارمین نکته : هیچگاه دعوای زناشویی خود را به صحن علنی نکشید !

صحبت های جدی و گلایه از همسرتان را در خلوت ، میان خود مطرح کنید . حتی اگر تمام وجود شما را خشم فراگرفته و دوست دارید برای یک موضوع بجنگید ، این دعوای زناشویی را علنی نکنید . بزرگترها هیچ وقت دعواهای شما را فراموش نمی کنند و حتی اگر به خوشبخت ترین زمان زندگیتان هم برسید ، تصوری که در گذشته با دعواهایتان برایشان ساخته بودید ، هیچگاه محو نمی شود !

پنجمین نکته : دادن فرصت زمانی به یکدیگر بعد از دعوای زناشویی .

مشکلات میان زوج ها گاه پیچیده و چند بعدی است ، برای همین نباید انتظار داشت خیلی سریع حل شوند . باید بدانید یک مشکل ممکن است در چند ثانیه رقم بخورد ، اما حل آن به چند هفته و حتی چند ماه زمان نیاز داشته باشد ، پس به خودتان و همسرتان زمان بدهید تا بتوانید مشکلات و اختلافات زناشویی خود را حل سازید .

این جمله را با خود تکرار کنید که ” زمان می تواند شدیدترین عصبانیت ها را آرام کند. “

پیشنهاد ما به شما ، استفاده از مشاوران و روانشناسان متخصص در این زمینه میباشد .

ششمین نکته : سعی کنید در یک دعوای زناشویی ، شنونده خوبی باشید .

همه ما دوست داریم شنیده شویم ، اما همه ما بلد نیستیم گوش کنیم !

دکتر ریوکین می گوید : یکی از مشکلات اساسی زوجین مشکل دار این است که آنها به حرف یکدیگر گوش نمی دهند . وقتی خوب به طرف مقابل گوش ندهیم ، فقط چیزهایی را می شنویم که دوست داریم ، ممکن است از چند جمله طرف مقابل ، فقط یکی که ما را عصبانی می کند بشنویم و آن وقت دچار خشم بیشتر شویم و به آن واکنش نشان دهیم .

در ضمن یادمان باشد کسی که خوب گوش نمی دهد ، نمی تواند یک ارتباط صمیمی برقرار کند ، چرا که مهمترین حس برای برقراری ارتباط ، یعنی اعتماد را به طرف مقابل خود نمی دهد .

و اما راه حل این مشکل خیلی ساده است : کافی است تمرین گوش دادن بکنید ، چگونه ؟ خیلی ساده ، با همسرتان قرار بگذارید هر بار یکی از شما حرف بزند و دیگری زمانی بین سه تا پنج دقیقه را کامل و با تمرکز تمام به او گوش کند .

هفتمین نکته : بعد از دعوای زناشویی لطفا خانم ها قهر نکنند !

زنان به دلیل آنکه نسبت به مردان جزئی نگر و ریزبین هستند ، احتمال اینکه مشکل را زودتر ببینند و شروع کننده ی بحث باشند ، بیشتر است اما بیان این مسئله که همیشه زن ها آغاز کننده دعوا و مشاجرات هستند ، تفکر قالبی است که متاسفانه جامعه به این مسئله دامن زده است .

قهر کردن از شیوه هایی است که زنان بعد از جروبحث به کار می گیرند که در واقع سنگین ترین نوع خشم ، همین قهر کردن است ، زیرا قهر رابطه را به سمت سردی و سنگینی می کشاند .

هشتمین نکته : بعد از دعوای زناشویی به غار تنهایی خود بروید ؟!!

گاهی اوقات تنها گذاشتن همسرمان بعد از جروبحث ( به اصطلاح روانشناسان به غار تنهایی خود فرو رفتن ) در آرام کردن اوضاع مفید است ، به خصوص در برخی از مشاجره ها که بعد از آن، زن و شوهر نیاز به زمان دارند ، باید این اجازه را داد که مدتی تنها باشند ، نه اینکه یکی از طرفین فضا را ترک کند و به خانه والدینش برود ، بلکه به بهانه خرید کردن و یا پیاده روی مدتی از فضای خانه دور شود .

البته ذکر این نکته هم لازم است که این پیشنهاد همیشه مفید نیست ، زیرا برخی از همسران دوست ندارند بعد از دعوا تنها باشند ، چون اینکار را دلیل بی توجهی به خود قلمداد میکنند .

نهمین نکته : بهترین زمان برای آشتی را بعد از دعوای زناشویی بیابید !

آنچه بعد از مشاجره ها باید در نظر گرفت ، زمان مناسب برای آشتی کردن است ؛ زن و شوهر ابتدا باید به خود اجازه دهند تا هیجاناتشان فروکش کند زیرا وقتی در اوج هیجانات هستند ، رابطه بین قشر عالی مغز ( کورتکس ) با قسمت مغز میانی ( مغز اولیه ) قطع می شود که در این مواقع ، از فرد رفتارهای بدون فکری سر میزند .

در این اوقات هیچکدام از زوج ها نباید به آشتی کردن رو آورند ، بلکه باید به خود و همسرشان زمان دهند و خود را آرام کنند و بعد از فروکش کردن احساسات با در نظر گرفتن مواضع طرف مقابل ، مصالحه و مذاکره را آغاز کنند .

این مقاله الهام گرفته از خانواده موفق بود

مرتبط ها

قالب خبری